Zindanlardan SES var...

 Elazığ Kadın Kapalı C.İ.K Mektup Okuma Komisyonu Tarafından İncelendi -1

8 Mart vesilesiyle Almanya’ın birçok merkezinde yapılan eylemlerde, Türkiye Cezaevlerindeki siyasi tutsak kadınlara kartlar gönderildi. Gönderilen kartları alan bazı kadın tutsaklar da toplu şekilde teşekkür kartları yazıp, cevap vermeye başladı. Bugün(7.4.21) posta kutumdan çıkardığım büyük sarı zarfın içerisinde, 3 mektup daha vardı. Tabii ki bütün kartlar el çizimli ve sanatçı Beritan Anahtar’a ait. İlk önce büyük bir hayranlıkla kartlardaki çizimleri daha sonra da yazılan şiir ve metinleri okumaya başladım. Gelin hep birlikte Beritan Anahtarın, ‘’Elazığ Kadın Kapalı C.İ.K.  Mektup Okuma Komisyonu Tarafından İncelendi -1’’ mühürlü kartlarını birlikte okuyalım...

 

Saralar saltanatlar çöker

Kan susar, zulüm biter

Menekşeler de açılır üstümüze

Leylaklar da güler

Bu günlerden yarına gidenler kalır

Bir de yarınlar için direnenler

Ey herşey bitti diyenler

Korkunun sofrasında yılgınlık yiyenler

Ne kentler devleşen öfkeler

Henüz elveda demediler

Bitmedi daha, sürüyor o kavga ve sürecek

Yer yüzü aşkın yüzü oluncaya dek...! ‘Adnan YÜCEL’

 

Merhaba değerli güzel kadın,                    23.03.2021

8 Mart vesilesiyle ile göndermiş olduğun değerli kartını aldım. Bu geleneğe dahil edildiğim için kendimi şanslı görüyorum. Sizin gibi yüreği güzel kadınlar tarafından bilinmek ve hatırlanmak biz tutsaklar için bir ayrıcalıktır. Ve bunu bilmek yaşam mücadelemizde umut ve direncimizi arttırıyor. Sizler dışarda var oldukça fikirlerimiz eylemsiz kalmayacak. Bu nedenle kendinize çok iyi bakın.

Ben de size 8 Mart hediyesi olarak küçük bir şey gönderiyorum ve 8 Martınızı yüreğimin olanca sıcaklığı ile kutluyorum.

Tekrardan görüşmek dileğiyle ...              Beritan ANAHTAR

 

 

Onlar ümidin düşmanıdır,

Akar suyun,

Meyve çağında ağacın,

Serpilip gelişen hayatın düşmanı. ‘Nazım Hikmet’

 

Merhaba sevgili Arkadaşım/Arkadaşlarım,          23.03.2021

Bizlere göndermiş olduğunuz değerli 8 Mart kartınız bizleri mutlu etti. öncelikle ben ve arkadaşlarımız da sizlerin 8 Mart’ınızı kutluyoruz. Bu vesileyle ben de size küşük bir hediye göndermek istedim. Kilometrelerce öteden bizleri anımsadığınız ve yüreğinizle yapmış olduğunuz bu güzel dokunuş, istenilen kadın renginde bir dünyanın aslında çok yakın olduğunu gösteriyor.

Size bu mektubu yetersiz imkanlar nedeniyle ulaştırması için sevgili Gül Güzel’e rica ettim elinize ulaşmasını diliyorum. Kendinize çok iyi bakın.

Vekilimiz Leyla GÜVEN ve tüm arkadaşlarımızın size selamlarını gönderiyorum.

Sevgilerimle, Beritan ANAHTAR, Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu- ELAZIĞ

 

*****

‘’Yepyeni bir güneş doğuyor

Dağların doruklarında

Mutlu bir hayat filizleniyor

Kavganın ufuklarında’’

Merhaba,

Bizleri bu zor günlerde yalnız bırakmadığınız için size teşekkür ediyorum. Değerli kartınızı aldım. Ben de bu vesileyle imkanlar dahilimde yapmış olduğum küçük bir hediye gönderiyorum. Umarım beğenirsiniz. Mektubumu size direk gönderme imkanım olmadığı için üzgünüm. Tek bir zarfta birleştirerek sevgili Gül Güzel adına gönderiyorum size ulaştırması için. umarım en yakın zamanda elinize geçer.

Sevgiyle kucaklıyorum. Sevgiyle, dirençle, umutla kalın

Beritan ANAHTAR, 23.03.2021, Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu- ELAZIĞ

 

 ***

(Elbistan E Tipi Kapalı cezaevi müdürlüğü Mektup okuma komisyonu)

Elbistan Kapalı Cezaevinde bulunan müebbet hapis cezalı siyasi tutsak Selver Yıldırım kendisine 8 Mart kartı gönderen Barbara’ya yazdı

Değerli Willy ve Barbara,

İyi olmanız dilğiyle selam, sevgi ve saygılarımızı gönderiyorum.

Dayanışma kartlarınızı aldım. Bu duygularınız için teşekkür ederim. Yalnız olmadığımızı ve güzel bir dünya düşü kuranlar olarak çok olduğumuzu bilmek bizi mutlu ediyor, direnişimizi arttırıyor. Muhteşem duygular yaşayacağımız anlar da uzak değil gibime geliyor.

Biz üç kadın arkadaşız. Kırk’a yakın erkek arkadaşınmız var ama onlar bizden uzaktaki koğuştalara. Günlerimiz güzel geçiyor. Temel işimiz okumak. İki arkadaş yazı işleri de yapıyor. Korona’ya rağmen bu yıla dair umutlarımız çok.

Burada epeyce kar yağdı einstein’ın dilini çıkardığı o resmini kardan adama dönüştürdük. Güzel oldu. Biz de onunla birlikte kötülüklere dil çıkardık.

Özgürlükte ve güzellikte görüşmek dileğiyle sevgilerle.

Selver yıldırım, E Tipi K.C.E. – Elbistan/K.Maraş

 

 

 

İlişkili İçerik