Özgür Gündem

'Görülmüştür Ekibi'nden Adil Okay'ın Yeni Kitabı Hakkında

Cezaevinde bulunan siyasi tutsaklar ile 7 yıldır mektuplaştığını dile getiren Okay, akabinde ise arkadaşlarıyla beraber Görülmüştür. Org sitesini kurduklarını ve tutsaklarla olan dayanışmasının daha da güçlendiğini vurguladı. Cezaevleriyle ilgili birçok raporun hazırlandığını hatırlatan Okay, "Elbette raporlar önemli ama tutsaklardan gelen mektup, kurutulmuş bir çiçek, bir şiir insanları daha fazla derinden etkiliyor. Ben buna sanatın gücü diyorum. Tutsaklar farkında olmadan sanat yapıyorlar, o acının içerisinde acının estetiğini yapıyorlar" dedi.

****

‘Bir mektup da siz yazın’

MERSİN / DİHA - Bir grup aktivist tarafından tutsaklarla dayanışmak ve onların sesini duyurmak için 5 yıl önce oluşturulan "Görülmüştür" ekibi, ellerinde biriken devasa dokümanları, kurdukları "gorulmustur.org" internet sitesinde arşivliyor. Tutsaklara mektup arkadaşı bulmanın yanı sıra içeriden kaleme alınan deneme, öykü, roman, şiir, dergi, karikatür gibi eserlerin de yayınlandığı siteye ilgi hayli fazla.

Bu bir cinayettir

AKP hükümetinin ölüm politikası bir hasta tutsağın daha canına mal oldu. Dün 36 yaşındaki Rıza Kazıcı, geçirdiği ameliyatı sonrası cezaevine gönderilince enfeksiyon kapması sonucu yaşamını yitirdi

KOCAELİ - DİHA -Türkiye cezaevlerinde bulunan 600'ün üzerindeki hasta tutsağı adeta ölüme mahkum eden AKP hükümeti, hasta tutsakları bir bir öldürüyor. Başta Kürtler olmak üzere halkın "hasta tutsakları serbest bırakın" çağrısına kulak tıkayan hükümet, bir tutsağın daha ölümüne sebep oldu.

Cezaevinde tutsaklara saldırı

Türkiye'de yaşanan hak ihlalleri had safhaya ulaşırken, hasta tutsaklar gündemden düşürülerek ölüme terk edildi.

ANKARA / DİHA - Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan tutsaklardan Fikret Karakoç, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunurken, cezaevinde gardiyan ve jandarmaların taciz ve şiddetine maruz kaldıklarını söyledi.

Cezaevinden bir tabut daha çıkmasın

İHD ve TUHAD-FED öncülüğünde bir araya gelen insan hakları savunucuları, cezaevlerinde 282’si ağır, 721 hasta tutsak bulunduğuna dikkat çekerek, AKP hükümetinin hasta tutsakları derhal serbest bırakması istendi

İHD ve TUHAD-FED öncülüğündün İzmir, Amed, Dersim, Mêrdîn (Mardin), Erzerom (Erzurum), Sêrt (Siirt), Riha (Urfa), Hatay, Wan (Van), Mûş (Muş), Mersin ve Adana’da düzenlenen eylemlerde, cezaevlerinde 282’si ağır, 721 hasta tutsak bulunduğuna dikkat çekilerek, AKP hükümetinin hasta tutsakları derhal serberst bırakması istendi

Zeynep Celaliyan için uluslararası kampanya

İran'da ağır işkence altında cezaevinde tutulan Kürt siyasi tutsak Zeynep Celaliyan için Doğu Kürdistan Özgür Kadın Hareketi (KJAR) tarafından uluslararası alanda özgürlük kampanyası başlatıldı. Avrupa'nın çeşitli kentlerinde çalışmalar yürütülürken, Celaliyan'ın sağlık durumu da gittikçe kötüleşiyor. Celaliyan'ın böbreklerindeki iltihaplanmanın iç kanamaya neden olduğu ve tedavi edilmemesinden dolayı hayati tehlikesi bulunduğu öğrenildi.

Tutsaklara çağrı

Asrın Hukuk Bürosu, AİHM’in ağırlaştırılmış müebbet cezanın uluslararası yasalara aykırı olduğu yönündeki kararının ardından AYM’ye başvuracağını belirterek tutsaklara çağrı yaptı.

Asrın Hukuk Bürosu’ndan  önemli çağrı Ağırlaştırılmış müebbeti AYM’ye taşıyoruz

Bu yargı kararı ‘kamu’ya tehdit

Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 85 yaşındaki ağır hasta tutsak Hasan Aslan, birçok hastalığı bulunmasına rağmen ‘kamu güvenliğine tehdit’ olduğu gerekçesiyle tahliye edilmiyor. Aslan, arkadaşlarının yardımı olmadan hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor.

85 yaşında ‘kamu’ya tehdit