Başka Haber

Gezi Direnişi Tutuklusu Elif Kaya'ya Dakika Dakika Cinsel Şiddet

Gezi eylemlerine katıldığı için İzmir Aliağa Şakran Kadın Cezaevi'nde tutuklu bulunan 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Elif Kaya'nın aranma görüntülerinde uygulamanın nasıl yapıldığı ortaya çıktı.

Gezi eylemlerine katıldığı için Şakran Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Elif Kaya’nın arama odasına alındığı günün güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri aktarıldı.

Vatan gazetesinden Çınar Özer'in haberine göre mahkum kabul girişinde bulunan güvenlik kamerasının kayıtlarına göre arama odasında bekletilen Elif Kaya;

Tutuklu Gezi Direnişçisi Elif Kaya'ya Yine Cinsel Şiddet Uygulandı

İzmir Aliağa Şakran Cezaevi'nde tutulan Özgür Gelecek okuru ve Yeni Demokrat Kadın aktivisti Elif Kaya'ya yönelik tacizler sürüyor.

Gezi direnişi nedeniyle 23 Haziran'da gözaltına alınarak tutuklanan Kaya, Şakran Cezaevi'nde "ince arama" adı altında gardiyanların tacizine maruz kalmıştı.

Uygulamaya direnen Kaya, bu esnada darp edilmiş, sonrasında da "üst araması yaptırmadığı" iddiasıyla bir aylık görüş cezası verilmişti.

Elif Kaya'nın geçtiğimiz günlerde avukatı ile görüşmeye giderken yeniden gardiyanların tacizine maruz kaldığı öğrenildi.

İHD İzmir Şubesi: "Kırıklar Cezaevi'nde Siyasi Tutukluların İradesi Ezilmek, Onuru Kırılmak İsteniyor"

İHD İzmir Şubesi, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için basın toplantısı düzenledi.

İHD İzmir Şubesi üyesi Ahmet Alagöz, Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan tutuklu ve hükümlülerin, havalandırmalara takılan kameralara ilişkin şubelerine mektup gönderdiklerini belirtti.

İHD'nin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Hapishane Raporu: "6 Ayda 4 Kişi Öldü, 94 Kişi İşkence Gördü"

İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu'nun hazırladığı Doğu ve Güneydoğu hapishanelerindeki hak ihlalleri raporuna göre, 6 ayda toplam 872 hak ihlali yaşandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu, 6 aylık Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki cezaevlerinde işlenen hak ihlalleri raporunu açıkladı.

Dernek binasında düzenlenen basın toplantısına İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici'nin yanı sıra Cezaevi Komisyonu Üyesi Av. Muhterem Süren ve dernek yöneticisi Emin Ermin katıldı.

'AÇLIK GREVLERİNDEN SONRA HAK İHLALLERİ ARTTI'

Kanser Hastası Tutuklu Kemal Avcı İçin Çağrı: “Bir Tutsağın Daha Öldürülmesine İzin Vermeyelim”

Kocaeli F Tipi Cezaevi’nden Hüsamettin Yavuz ve Durmuş Erdemir, Edirne Tıp Fakültesi’nde mahkûm koğuşunda yatan mide kanseri Kemal Avcı için tahliye çağrısı yaptı. Yavuz ve Erdemir, “Cezaevleri tabutluğa döndü. Bir tutsağın daha öldürülmesine izin vermeyelim” dedi.

Şakran Kadın Cezaevi'nde Bulunan Gezi Parkı Tutuklusu Kadına Çıplak Arama ve Darp

Gezi tutuklusu Elif Kaya, Şakran Kadın Cezaevi’nde çıplak arama, taciz ve darp iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. İzmir’de Gezi eylemlerine katıldıkları için “örgüt üyesi olmak” suçundan tutuklanarak Şakran Kadın Cezaevi’ne gönderilen Elif Kaya, gardiyanlar tarafından çıplak aramaya maruz kaldığını ve bu esnada darp edildiğini iddia etti.

Tutuklu Sanığı Cezaevine Girerken Dövüp, Çıplak Arama Yapan Dört Gardiyan Yargılanmaya Başlandı

Devrimci Karargâh sanığı, cezaevine girerken dövülüp çıplak arama yapıldığı gerekçesiyle dava açtı. Dört gardiyan yargılanıyor.

Cezaevlerindeki “çıplak arama” uygulaması ile ilgili ilk dava açıldı.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Volkan Karakuş’un iki yıl önce cezaevine girerken çıplak aramaya itiraz edince dövüldüğü ve kıyafetlerinin zorla çıkarıldığı iddiasına ilişkin dört gardiyan “yaralama” savıyla yargılanmaya başlandı.

Buna karşın Karakuş da aynı davada “direnme ve hakaret” ile yargılanıyor.

CHP'den Tutuklu Gazeteciler Raporu: "Dünyanın En Büyük Gazeteci Cezaevi: Türkiye"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yeni bir medya süreci ile karşı karşıyayız. İktidarın ve polisin beraber denetlediği, ağırlıklı olarak medya patronlarının siyasi otoritenin emrine girdiği, siyasi otoritenin kabul ettiği haberleri yayınlayan, kabul etmediği haberlere sansür veya otosansür uygulanan bir süreci yaşıyoruz. 105 yıl geriye gittik" dedi.

2. Gazetecilere Özgürlük Kongresi 24 Temmuz'da Toplanıyor

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) tarafından, Sansürün ilk kez Kaldırılışının (1908) (Sansüre ilk kez Direnişin) 105'inci yıldönümü olan 24 Temmuz 2013 tarihinde "İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi" toplanacak.

"Birinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi", 2011 yılında 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde toplanmıştı.

Kongreye, GÖP'ü oluşturan 93 meslek örgütünün yanı sıra uluslararası gazetecilik örgütlerinin temsilcileri de katılacak.

Konuşamayan ve Altını Islatan Hasta Mahkuma Adli Tıp '"Biraz Daha Cezaevinde Kalsın Sonrasına Bakarız" Dedi

Adli Tıp Kurumu'nun "Biraz daha cezaevinde kalsın. Sonrasına bakarız" dediği Metris Cezaevi'ndeki iki hükümlüden biri olan 56 yaşındaki Salih Tuğrul, tek başına yürüyemiyor, hiç konuşamıyor, ağzından salya geliyor ve sürekli altını ıslatıyor.  51 kilo olan Hasan Kaçar ise ankilozan spandilit hastası ve sürekli ağrı çekiyor. Durumunu, "Ayak başparmağımdan enseye doğru her yerim ağrıyor" şeklinde tanımlıyor.