Evrim Kepenek

Onlara, aylar önce rahmimden ameliyat oldum dememe rağmen vajinal arama da yaptılar”

Yazar Meral Şimşek: Çıplak aramaya maruz bırakıldım

Edebiyat çalışmaları suç unsuru olarak karşısına çıkartılan Şimşek, Malatya Emniyet Müdürlüğü’nde, çıplak aramaya maruz bırakıldığını ve kendisine saatlerce su verilmediğini söyledi.

Evrim Kepenek

İstanbul - BİA Haber Merkezi

23 Şubat 2021, Salı 00:00

*Meral Şimşek'in bu fotoğrafı dosyaya suç unsuru olarak konuldu. Şimşek burada, kendi adına düzenlenen bir imza töreninde.

Elektronik kelepçeli yaşam: Trafik bile özgürlükmüş

12 Şubat’ta ayağına elektronik kelepçe takılan Elit Bulut, “8 Mart’a giderken sokaklarda daha çok olmamız gerekirken, bizleri demokratik haklarımızı kullanmaktan, demokratik olmayan hukuksuz yollarla evlere, ilçelere hapsediyorlar” diyor.

Evrim Kepenek

İstanbul - BİA Haber Merkezi

17 Şubat 2021, Çarşamba 00:00

“Elektronik kelepçe hayatınıza girince ikinci bir telefon gibi sürekli çekiyor mu, şarjı ne durumda diye kontrol etmek zorundasınız.

Erkek robokoklar kadın tutsağın cinsel organına tekme attı

Savcılık, darp raporuna rağmen işkenceyi görmedi

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutuklu olduğu dönem Esin Kavruk’tan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde zorla DNA, kan, kıl örnekleri alınmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu yapan Avukat Tuncer’in başvurusuna “kovuşturmaya gerek yok” kararı verildi.

Evrim Kepenek

İstanbul - BİA Haber Merkezi

26 Ekim 2020, Pazartesi 13:19

Figen Yüksekdağ :"Koşullara direnmek insan olmanın temel özelliklerinden."

Kandıra F Tipi Cezaevi'nde bulunan HDP'nin önceki dönem eşbaşkanı Yüksekdağ, “Sanat konusunda bir iddiam olmasa da, canlı ve akıcı bir hayata dönüşüyor hapishane günlerim” diyor.

Evrim Kepenek

İstanbul - BİA Haber Merkezi

06 Şubat 2020, Perşembe 09:37

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önceki dönem eş genel başkanlarından Figen Yüksekdağ, Kasım 2016’dan beri tutulduğu Kandıra Cezevi’nden bianet’in sorularını yanıtladı. 

Sebahat Tuncel yazdı

Kandıra F Tipi Cezaevi’nden bianet’in sorularını yanıtlayan siyasetçi Sebahat Tuncel, “Buradan bakınca mahkemelerden adil bir yargılanma ve adaletin sağlanmasını beklemek abes olur” diyor.

Evrim Kepenek

İstanbul - BİA Haber Merkezi

15 Ekim 2019, Salı 12:21

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 16 Ekim'de hakim karşısına çıkacak Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Kasım 2016’dan beri kaldığı Kandıra F Tipi Cezaevi’nden bianet'in sorularını yanıtladı.

Trans Mahpus Buse Destek Bekliyor

Avukat Eren Keskin, trans mahpus Buse’nin cinsiyet geçiş ameliyatına izin vermediği için Sağlık Bakanlığı’na 200 bin liralık tazminat davası açtı.

Evrim Kepenek

İstanbul - BİA Haber Merkezi

27 Temmuz 2019, Cumartesi 10:30

Tekirdağ F Tipi 2 No’lu Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü olarak tutulan trans mahpus Buse Aydın’ın cinsiyet kimliğini değiştirmek için başlattığı mücadelesi sürüyor.

Elektronik Kelepçeli Özge Doğan: Hayatımıza Görünmeyen Kelepçeler Hâkim

Üniversite öğrencisi Özge Doğan, 15 Mayıs’tan beri sağ ayağındaki elektronik kelepçeyle yaşıyor.
Evrim Kepenek İstanbul - BİA Haber Merkezi 24 Haziran 2019
***

“Sokakta kimisi ‘Ayağındaki spor aleti mi yürüyüşünü mü sayıyor?’ diye soruyor. Kimi ‘Çok yakışmış, yeni moda mı’ diyor. Oysa ayağımdaki devletin bana taktığı bir pranga. Ben bunun insanlara ne olduğunu anlatırken, Türkiye’deki özgürlüklere dair de farkındalık yaratmış oluyorum. Benim için adaleti dillendirmenin bir aracı.”

KIZI ANNESİNİN HAPİSHANE GÜNLERİNİ ANLATTI

Mahpus Siyasetçi Gültan Kışanak Cezaevinde Senaryo Yazıyor

E. Jiyan Kışanak: “Annem Diyarbakır Cezaevi'nden çıkıp gülümseyerek mücadele etmeye devam ettiyse, barışı ve eşitliği savunduğu için bir kez daha cezaevine konulduysa ve hala barışa olan inancı hiç eksilmediyse ben umutsuz olamam.”
Evrim Kepenek
İstanbul - BİA Haber Merkezi
06 Haziran 2019, Perşembe 11:46

Gültan Kışanak ve siyasetçi Burcu Çelik Özkan Kandıra F Tipi Cezaevi'nde (Mayıs 2019)