Ayhan Kavak

Zindanlardan gelen sıcak selamlar ve dahası…

Son iki yıldan beri Cezaevlerindeki siyasi tutsaklarla biz dışardakilerin irtibatını kesmek için her türlü hileyi kendine alet eden bir sistemin son çırpınışları olsa da, hepimiz uygulanan sürgün ve tecritlerden  dolayı büyük acılar yaşıyoruz. Yakınmak, dert yanmak maksatlı değil ama bu kadarına da artık YETER!!! Deme zamanı…Yoğunca maruz kaldığı sürgün ve tecrit mağdurlarından biri olan siyasi tutsaklardan Dr. Ayhan Kavak’tan gelen mektup, bu konuda önemli bilgileri ihtiva ediyor. O yüzden bu mektubu siz okurlarımızla paylaşmak kaçınılmaz oldu.

OHAL'e Pandemiye Tecrite Rağmen Sanat - Sanatçı ve Sancı

“Yıllarca korku tarafından sömürüldük biz. Sadece ve sadece korku tarafından. Zulüm, yalan, kuşku… Bunlar hep korkunun çocuklarıdır. Havayı nasıl bomba denemeleriyle zehirliyorsak, ruhlarımızı da korkuyla zehirliyoruz…”  John Steinbeck

Adil Okay

OHAL’E PANDEMİYE TECRİTE RAĞMEN SANAT - SANATÇI VE SANCI

Konuya başlamadan önce kısa bir özet vereyim: Koronavirüs yayılıp ülkemizde ve dünyada can almaya devam ederken siyasi iktidar felaketten bile istifade etmeye çalıştı. Örneğin;

Tutsak Yazarlar Anlatıyor: Hapishanede Nasıl Üretebiliyoruz

"Özellikle son çeyrek yüzyılda hapishanelerde yazılan edebi eserlerde zaman, mekân ve temalar (ve tabi biçem) daha da genişlemiş, hapishanelerin sınırlarını aşmıştır. Tutsak yazarların düşlerinde hapishane kapıları, prangalar, tabular yıkılmış, mikro ve makro iktidarların yasakları, iç ve dış mahalle baskısı ve sansür metaforlarla delinmiştir. "

Kökü Dışarıda

“İşte tüm bunları öğrenmek ve daha geniş bir bakış açısına sahip olarak konuya eğilmek için referans kitabı niteliğinde bir eser var artık elimizde. İçeriden Ayhan Kavak’ın dışarıdan Adil Okay’ın emeğiyle hazırlanan “Firari Yazılar” adlı söyleşi kitabı bize bu imkanı sunuyor. “İçerideki Yazarlarla Söyleşiler” alt başlığıyla Eylül 2021’de yayımlanan kitap Klaros Yayınları etiketini taşıyor. Kitapta söyleşilerin dışında hep genç, hep şair Sezai Sarıoğlu’nun kıvrak heyecanını taşıdığı bir “sonsöz” bölümü olduğunu hatırlatmalı. “

İlhan Sami Çomak

Hapiste Yazmak... Hapiste Yazar Olmak...

Hapisteki yazarları nasıl tanıyacağız; içinde bulundukları sıkıntıları, karşı karşıya bulundukları zorlukları onların ağzından nasıl öğreneceğiz? Bu ve buna benzer daha birçok sorunun cevabını öğrenebilmemiz için Ayhan KAVAK ve Adil OKAY çok güzel bir iş yaptılar. Birçok zorlu engeli aşıp büyük bir fedakarlık ortaya koyarak hapishanede bulunan 38 yazarla bir söyleşi yaptılar ve ortaya bu söyleşilerden meydana gelen “FİRARİ YAZILAR/İÇERDEKİ YAZARLARLA SÖYLEŞİLER” isimli bir kitap çıkardılar. 

Hasan Şahingöz

Bolu cezaevi, mahpusların yazdığı kitabın cezaevine girmesine izin vermedi!

İnsan hakları aktivisti, şair ve yazar Adil Okay'ın, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin söyleşilerinden oluşan “Firari Yazılar” isimli kitabı Bolu Cezaevi'ne alınmadı. Kitapta yazısı bulunan kanser hastası Erol Zavar’a kitabın verilmesi “kitabın, kurum güvenliği açısından sakıncalı” gerekçesiyle engellendi.

24 Ocak 2022

Abidin YAĞMUR

KİTAP YASAKLARIYLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

Yazar ve insan hakları aktivisti Adil Okay, Dr. Ayhan Kavak ile birlikte hazırladığı Firari yazılar- içerideki yazarlarla söyleşiler adlı kitabının (ve diğer kitaplarının) bazı hapishanelerde keyfi olarak yasaklanması hakkında basın açıklaması yapacaktır.

Tarih: 24 Ocak saat 12.30

Yer: İHD Mersin Şubesi

Firari Yazılar: Tutsak yazmaya başladığında duvarlar görünmez olur

*Zafer Kıraç [email protected] 

Selahattin Demirtaş: "Ben yazarken cezaevinde olduğumu unutuyorum ancak başka bir yerde olduğumu da hayal etmiyorum. Sadece kâğıt, kalem ve ben varız o esnada."

"Firari Yazılar" kitabı biri mahpus iki yazar insanın oldukça zorlu, çok iyi planlanmış bir çalışmasının ürünü. "Hapishanede doğan eserler" demeyi tercih ediyorlar "hapishane edebiyatı" demek yerine, kitap bu tartışmaları da merkezine alıyor pek çok konuyu olduğu gibi.

Tülay Hatimoğulları Bolu hapishanesinde keyfi olarak yasaklanan kitabımıza ilişkin mecliste soru önergesi verdi

38 tutsak şair ve yazarla yapılan söyleşilerden oluşan, Ayhan Kavak ile Adil Okay'ın hazırladığı Firari Yazılar adlı kitabın Bolu hapishanesinde yasaklanması, yazarlarından Ömer Özdurak'a verilmemesi üzerine HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Meclis'te Adalet Bakanlığı'ba bir soru önergesi verdi. Teşekkür ediyor ve önergeyi yayınlıyoruz.

***

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.