Ayhan Kavak

Bandırma'ya Sürülen Tutsak Yazar Ziyaretçi Talep Ediyor

“Dedim ya, alıştık artık alışılmaması gereken bu mekanlara. Aslında alışma, yola revan olunduğunda ölüm ve yaşam arasında gidip gelen bir sarkaç misali tüm benlikte hissedilmekten kaynağını bulmakta. Tabii en büyük eziyet ailelere. O kadar uzağa gelmeleri çok zor. Anamı artık ayakları kendisini taşıyamadığından dolayı, Siirt'e bile tekerlekli sandalyeyle anca getirebiliyorlar. Ya Balıkesir tarafları? Doğrusu Ege ellerinde -Balıkesir- hiçbir akrabamızın olmadığı bölgelerden biri. Yol yok, iz yok.

Tutsak Dr. Ayhan Kavak Yazdı: ÖZGE CANLAR, SİBEL VE TEMEL İÇİN

 " Hiç düşündünüz mü zindanlar ne anlatır? Düşende zindana, an donup kalır havsalalarda. Sanki zaman akıp geçmemiştir ve insanlar değişmeden bıraktığın yerde duruyormuşçasına algılanır. Toplumsal zaman akışının zindandan farklı yol aldığı akla gelir gelmesine de, asıl olarak geride bıraktıklarının arayıp sormaması yaralar insanı… 

Kitaplara Kıymak Üzerine

"Kişisel öykümde, serde müebbette yazgılatılmak varken, kitapların zindanda karşılaştığı uygulamalara değinmeden geçmek olmazdı. Tutsaklık koşullarında iktidarın görünür kılındığı ve kristalleştiği (kötülüğün kristalleşmesi!) mekanlarda akıllara durgunluk verecek düzeydeki yöntemleri tüm çıplaklığıyla yürürlüktedir. Baskı, işkence ve şiddetin yol açtığı yasaklamaların dönemsel ve mekânsal farklılıklar barındırsa da sayısız kısıtlama, hak ihlalleri ve mesleksiz yasaklamaların yanında kitaba karşı tahammülsüzlük adeta spontane bir hal almıştır. "

Tutsak Dr. Ayhan Kavak, Yaşar Kemal'e Saldıran Akademisyenleri Yazdı

21 Şubat 2016

YAŞAR KEMAL HAKKINDA

28 Şubat, büyük usta Yaşar Kemal’in ölüm yıl dönümü. Bir yıl oldu. Her ne kadar fiziksel olarak aramızdan ayrılmışsa da tikel ve evrensel kültüre yaratılarıyla silinmez izler bıraktı. Yaşarken bile klasikleşmiş kült romanları dışında da yazdığı her şeyin merakla beklendiği yazarlardandı. Gerçek ve düş dünyasının armonik ahengi Çukurova’ya, Anavarza’ya sığmaz olmuştu. Nitekim İnce Memet bir çırpıda klasik roman haline gelecekti. Roman uluslararası ölçekte bir çok dile çevrilmesinin yanı sıra filme çekilecekti.