15 KASIM DÜNYA HAPISTEKI YAZARLAR GÜNÜ... TÜRKİYE'DE BIRÇOK GAZETECİ YAZAR VE ŞAİR HAPİSTE

 

PEN Türkiye, Uluslararası Yazarlar Birliği’nin (PEN) 1981 yılından beri her 15 Kasım’da düzenlediği Dünya Hapisteki Yazarlar Günü için bir açıklama yayımladı. Uluslararası PEN ise aralarında gazeteci Nedim Türfent’in de bulunduğu dünyadan beş yazar ve gazeteciyi hatırlattı.

Türkiye’den, “Yazar ve gazeteci hapishanesi” olarak bol bol söz edildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“15 Kasım günü geldiğinde, dünyanın birçok ülkesinde, birçok kentinde, kapalı salonlarda, açık alanlarda, hapishane önlerinde, dar sokaklar arkasında, okuyan, yazan, dünyada neler olup bittiğinin biraz farkında olanlar arasında ‘Eyy Türkiye!’, ‘Eyyy Çin!’, ‘Ey Eritre!’, ‘Eyyy Rusya!’ nidaları duyuluyor ve bir hafta boyunca bol bol duyulacak… Çünkü 15 Kasım, ‘Dünya Hapisteki Yazarlar Günü’…

Bu konuda Çin ve Rusya ile geri bıraktırılmış Afrika ve Latin Amerika ülkeleriyle yarışmaktayız. Bu nedenle  ‘yazar ve gazeteci hapishanesi’ olarak bizden de bol bol söz ediliyor.

Dün Ergenekon’du, bugün FETÖ’ydü derken… Kimileri, hem ondan, hem bundan; kimileri hem devrimci hem karşıdevrimci; hem sağcılıktan hem solculuktan; hem fena halde demokratlıktan hem fena halde totalitarizmden hapsi boylarken, tahliye edilip, tekrar tahliye edilip, yeniden yeniden hapse tıkılırken, güzel ve yalnız ülkem yine gündemin baş sıralarında…

Bu yıl 15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü için Yönetim Kurulumuz; şair Haydar Ergülen aracılığıyla şöyle bir açıklama hazırladı:

Bu son 15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü olsun!
-Arkadaşlar acilen bir bildiri hazırlayalım…

-Hazırlayalım da…

-Basın toplantısı var hem orada okunur hem de medyaya yollanır…

-Sonra?

-Dünyadaki tüm hükümetler acil koduyla toplantı yapar, yahu biz ne yapıyormuşuz, şu çağda hapiste bir tek yazarın bile olması ne utanç verici bir durum, hemen hapishanelerin kapılarını açıyoruz, yazarları kendilerinden binlerce kez özür dileyerek serbest bırakıyoruz, derler!

-Dalga geçme!

-Düşünsenize böyle bir şeyin olduğunu!

-Dünyanın sonu geldi, derler!

-Dünyanın sonu geldi mi bilmiyoruz ama, artık bu saçmalığın sonu gelsin istiyoruz.

Türkiye PEN olarak bu son 15 Kasım Dünya Hapisteki Yazarlar Günü olsun diyoruz!”

Uluslararası PEN: ‘Meksika’dan Mısır’a Türkiye’ye kadar…’
Uluslararası PEN ise dünyadan beş yazar ve gazeteciye dikkat çekti. Türkiye’den Nedim Türfent, Meksika’dan Lydia Cacho, Uganda’dan Stella Nyanzi, Sri Lanka’dan Shakthika Sathkumara ve Mısır’dan Galal El-Behairy’i hatırlatan Uluslararası PEN’in yayımladığı açıklamada şöyle denildi:

“Devlet ve devlet dışı aktörler tarafından hedef haline gelen yazarları ve gazetecileri çalışmalarını sürdürmeleri adına korumak için acil uluslararası eylem çağrısında bulunuyoruz.

Şairler, araştırmacı gazeteciler, kısa öykü yazarları, söz yazarları… Yazarlar dünyayı kuşatıyor. Yazarları susturmak ve ifade özgürlüğünü kısıtlamak için Meksika’dan Mısır’a Türkiye’ye kadar devam etti. Hapisteki Yazarlar Günü aynı zamanda, gerçeği gündeme getirmek için özgürlüğü ellerinden alınan yazarlarla dayanışma içinde durmak, küresel bir seferberlik günü. Yazar ve gazeteci olanlara susturulamayacağımızı söylediğimiz bir gün.”

Kaynak: Kültür Servisi

İlişkili İçerik