25 yıldır Tutsak Olan Resul Baltacı'dan Mektup var

“Ömrümün çoğu bu dört sağır duvar arasında geçti. Buna en ufak bir şikâyetim yok. Ama çokça yolcu ettiğimiz canlarla bir daha buluşma, merhabalaşmanın randevusu meçhul oldu. Kimi arkadaşlar beklemedi beni, bizi! Randevusu imkânsız olanlar var. Fiziki anlamda diyorum, yoksa her zaman onların yeri yüreğimdir ve onlarla sohbet ediyorum. “

RESUL BALTACI

T TİPİ CEZA İNFAZ KURUMU A- 22

DÜZCE

***

1.6.2017

Sevgili Adil hocam merhaba,

En son bana gönderdiğin mektubu aldım. Sizden haber, selam almak bana mutluluk verdi. Mektubumu internette yayımladığın için içten teşekkürler. Belki uzun bir aradan sonra size yazmamın nedenini bildiğin için bir şey belirtmek istemiyorum.

(…)

Ömrümün çoğu bu dört sağır duvar arasında geçti. Buna en ufak bir şikâyetim yok. Ama çokça yolcu ettiğimiz canlarla bir daha buluşma, merhabalaşmanın randevusu meçhul oldu. Kimi arkadaşlar beklemedi beni, bizi! Randevusu imkânsız olanlar var. Fiziki anlamda diyorum, yoksa her zaman onların yeri yüreğimdir ve onlarla sohbet ediyorum.

Sevgili Adil hocam,

Bu çağ egemenler için koca koca duvarlar inşa etme çağıdır. Her yükselen duvarın zulmün eseri olduğuna inanıyorum. Sadece hapishanelerde değil. Birçok sınırda, hatta birçok kesimin beyninde, yüreğinde lanet duvarı yükseliyor. Görünmez çizgiler, bölümler yaşamı sürüleştirmeye yöneliyor. Kitle kültürü egemen kılınmak isteniyor. Bir körleşme dayatılıyor. Çitler, gettolar, duvarlar ve özel sınırlar… Bunlara dur demek, insanlığın bir borcu olmalıdır. Fakat önce beyin ve yürekteki kalın duvarlara yeter demeliyiz ve en çok da doğamızı, dokusunu bozmadan, varlığını sonlandırmadan ve kendine ait kılmadan. Doğayla, sevgiyle bütünleşmek ve her tür çirkin sapmaya karşı gelmenin insani bir duruş olduğuna inanıyorum. Tarihi güzel ana doğada yaşamak her canlının hakkıdır. Kirpinin okları; kartalın gagası, pençesi; kedinin tırnağı; gülün dikeni. Elbette insanın ve toplumun da her tür sapkın, kurnaz erkek zihniyetine karşı durmak ve kapitalist uygarlığa karşı daha çok toplumsallaşma ve daha çok özgür olma mücadelesi şart kılıyor bizlere.

Sevgili hocam, arkadaşım. Bütün arkadaşların size selamları var. Siz de tüm dostlara, arkadaşlara özel selam söyleyin. Kendinize çok iyi bakın. Özgür, duvarsız, betonsuz ve zulümsüz mekânlarda buluşmak dileğiyle.

Selam ve sevgiler.

Resul Baltacı

 

İlişkili İçerik