30 Yıl tutsaklıktan sonra hoşgeldin Rojbin Perişan

Ara sıra güzel haberler verelim.
Özgürlüğün sesi adlı sergimizde özgürlük imgesi ile yer alan, önceki sergilerimize de katkı sunan yazar Rojbin Perişan 30 (OTUZ) Yıl tutsaklıktan sonra tahliye oldu.
Hoş Geldin Rojbin Perişan 

***

Yazar Rojbin Perişan 30 yıl sonra cezaevinden tahliye edildi

  • 30 EKİM 2022 

Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutulan ve 30 yılın ardından tahliye olan yazar Rojbin Perişan, “Özgürlüğü en çok hak eden kadın ve yaşamdır” dedi.

Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan yazar Rojbin Perişan 30 yılın ardından tahliye edildi. Yazar Perişan, 1992’de, 18 yaşındayken Diyarbakır’da gözaltına alınarak “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılandı. Ardından yapılan yargılamada müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sırasıyla Urfa, Sivas, Midyat ve Gebze cezaevlerine sevk edildi. Gördüğü işkence ve cezaevi koşullarından kaynaklı rahim kanserine yakalandı. Ayrıca oluşan kitle nedeniyle bağırsaklarının bir kısmı alındı.

YAZDIĞI KİTAPLAR

Perişan, cezaevi koşullarında “Saçlar ve Gölgeler”, “Bakır Sesli Kadınlar”, “Gözyaşımın Ağıdıydı Seni Beklemek”, “Toprağın Şarkısı” ve “Kırık Taşlar” isimli kitapları kaleme aldı. Perişan, ayrıca Hüseyin Çelebi ile İsmet Baycan Şiir ve Öykü yarışmasında birincilik aldı.

ALKIŞ VE ÇİCEKLE KARŞILANDI

Perişan, 30 yıllık tutukluluğun ardından bugün tahliye edildi. Özgür Kadın Hareketi (TJA), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Marmara Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (MA TUAY-DER), Barış Anneleri İnsiyatifi, Adalet Nöbeti tutan tutuklu yakınları ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri Perişan’ı çiçek ve alkışlarla karşıladı.

İLK SÖZLERİ

Perişan, tahliyesinin ardından ilk kez konuştu. Perişan, ardından birçok kadın tutuklu bırakmasından kaynaklı buruk bir sevinç yaşadığını belirterek, “Özgürlüğü en çok hak eden kadın ve yaşamdır” dedi.

Kaynak: Mardin Roj

İlişkili İçerik