8 Mart + 1 Mayıs = 25 Yıl hapis

8 Mart + 1 Mayıs = 25 Yıl

Birdal Erol'a 1 Mayıs kutlamasında slogan attığı ve 8 Mart kutlamasında döviz taşıdığı iddiasıyla iki dava açıldı. 23 Ocak 2012 günü ilk duruşması görülecek Erol hakkında 25 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

 
Eskişehir - BİA Haber Merkezi
22 Ocak 2013, Salı
 
 
 
 

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Birdal Erol'a 8 Mart 2012 tarihinde, Dünya Emekçi Kadınlar Günü için Eskişehir'de yapılan kutlamada "DÖKH" (Demokratik Özgür Kadın Hareketi) imzalı bir döviz taşıdığı iddiasıyla "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla dava açıldı.

Erol'a 1 Mayıs 2012 tarihindeki 1 Mayıs kutlamalarında slogan attığı iddiasıyla da "örgüt üyesi olmak" ve "terör örgütü propagandası yapmak"la suçlanıyor. Öğrenci Erol için her iki davadan toplam 25 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kanıt olarak kendisine Emniyet Müdürlüğü'nde gösterilen fotoğrafın yürüyüş esnasında ilerlemek için önündeki kişinin elindeki dövizi ötelerken çekildiğini söyleyen Erol, ifadesinde kutlamada herhangi bir döviz taşımadığını belirtti.

Erol Emniyet Müdürlüğü'nde kendisine söz konusu dövizin "DÖKH" imzalı olduğu bunun da Koma Civakê Kurdîstan'ın (KCK) kadın yapılanması olduğunun" söylendiğini aktardı.

"Kutlamada herhangi bir olay çıkmadı. Gayet güzel bir kutlama oldu. Hakkında dava açılanların hepsinin Kürt kadınlar olmasını çok manidar buluyorum" diyen Birdal Erol "öyle bir dövizi gerçekten taşımış olsam bile DÖKH'ün KCK'nin kadın yapılanması değil, Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) kadın yapılanmasıdır" dedi.

Kutlama sonrası Erol'la birlikte yedi kadın hakkında başlatılan soruşturma sonrası açılan davanın ilk duruşması 23 Ocak 2013 tarihinde görülecek. (BA/HK)

İlişkili İçerik