Alışmamamız gereken sürgün ve ölüme terkedilmeler ve M. Salih Filiz'in mektubu...

Siyasi duruşun, ifadenin en büyük suç sayıldığı bir çağda, ülkede en büyük mağdurlar, bu duruşu sergileyip, düşüncelerini ifade edenler oluyor. Siyasi görüşlerinden dolayı çeşitli işkence, tecritlerle tek kişilik F ve S hücrelerinde ölülerin çıkması tabii ki tesadüf değil! Bunun yanısıra, yapılan işkence ve çocuk istismarlarını dillendirmek, suçluyu belirtmek de o suçu işleyenlerin zulmüyle karşılaşmakla sonuçlanıyor. Bu şekilde biraz daha devam edersem, kimden bahsettiğimi tahmin edeceksiniz; evet bu siyasi tutsak ve ağır kanser hastası Mehmet Salih Filiz.

***

Filiz’den gelen mektuptan önce, kendisi hakkında açıklama yapan İHD İstanbul şubesi, hapishaneler Komisyonu sözcüsü Mehmet Acettin’in hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için yaptığı açıklamada, ’’MEHMET Salih Filiz 2012 yılında Adana Pozantı Cezaevinde çocuk tutuklulara dönük tecavüz olayını kamuoyuyla paylaştığı için henüz 16 yaşındayken tutuklandı. Tutuklanmadan hemen önce apandist ameliyatı geçiren Filiz, tedavi ve diyet beslenme ihtiyaşları karşılanmadığı gibi hapishaneden hapishaneye sürgün edildi. Bu arada sağlığı giderek bozuldu ve kronik ülseratif Kolit, hemoroidi ve anemi ve yine son olarak kalın barsak kanseri tanısı konuldu. Bir mektubunda Pozantı’nın intikamını benden alıyorlar! Diyen Filiz’in şiddetli ağrıları, yoğun kanamaları devam etmesine rağmen diyet beslenme ve düzenli tedavi erişimi engelleniyor’’ dedikten sonra devamla,’’Mehmet Salih Filiz günlük yaşamını arkadaşlarının desteğiyle sürdürebiliyor. Ancak Filiz 7 Nisan’da Bodrum S Tipi Cezaevine sevk edilerek tek kişilik hücreye konuldu. Bu tutum ile bir anlamda ölüme terk edildi’’ifadesinde bulundu.

Yaşamından ailesi ve herkesin endişe duyduğu Mehmet Salih Filiz’in, 25 Nisan 2022’de yazdığı mektup ile, onun bütün olumsuzluklara rağmen yaşama umutla tutunmasını ifade ediyor ve mektubun içinde gönderdiği ayraç ve renkli kartlarla zulme meydan okuyor…

GÜZEL İNSANLAR MERHABALAR,

SİLAV, REZ Ü HEZKİRİN

Bazı dönemler vardır anılar, mücadele ve paylaşımlar etrafında kurulu dayanışma, insanda geleceğe dair bir umut ve özlemlerin birikmesini sağlar. Farklı mekanlarda alsak da kaynağımız bir ve aynı yolun yolcuları olarak aynı mekanlara, özgürlük kokan dağlarımıza, ovalarımıza duyduğumuz özlem ve hasret ile yine baharın gelişinin müjdecisi olan Newroz bayramınızı bir kez daha en kalbi duygularımla kutluyor, Newroz’un heyecanı ve coşkusu ile selam, sevgi ve sonsuz saygılarımı gönderiyorum sizlere.

BODRUM S TİPİ KAPALI VE AÇIK CEZAEVİ İNFAZ KURUMU MEKTUP OKUMA KOMİSYONU

Öncelikle nasılsınız? Durumunuz ve iyiliğiniz nasıldır? Umuyor ve diliyorum ki, her yönüyle iyisinizdir. Gönderdiğiniz kartınızı Ödemiş Zindanındayken aldım. 7 Nisan 2022 tarihinde istemim dışında Bodrum S Tipi zindanına sürgün edildim. Bir arkadaş da, Süleyman ACUN, Alanya L Tipi Cezaevine gönderildi. Kendisine moral olabilir, yazabilirsiniz. Genç bir yoldaştır.

Sevgili canlar, tedavim yarıda bırakıldı ve buraya gönderildim. Sürgün edildim. Buraya geldiğimde de içeri girişte biraz sorun oldu malumunuz. Aynı gün barsak kanamalarım nedeniyle düştüm ve hemen acile kaldırıldım. Serum takıldı. Buraya geldiğimden bu yana doğrusu sağlık açısından zorlanıyorum. Normalde tek başıma kalmamam gerekiyor. Çünkü barsak kanamalarımdan dolayı göz kararması ve düşme oluyor. Doktor tek kalmamam için öneri yaptı bakalım…

Değerli canlar, burası cezaevlerinin son tipi yani S Tipi. F Tipi cezaevlerine göre biraz daha inceltilmiş ve tam tecride göre dizayn edilmiş. Burada Bolu, Tekirdağ’dan getirilen diğer arkadaşlar da var. Ancak diğer arkadaşların hepsi de benim gibi tek hücrelerde tutuluyorlar. Buranın yapısı, içerisi 5 adım, bahçe yine 5 adımlık. Çok yüksek güvenlikli olduğu ve yeni bir zindan olduğundan belli sıkıntılar var. Zamanla giderileceğine, aşılacağına inanıyoruz. Benim tedavi gördüğüm her iki poliklinikte burada bulunuyor. Bunun için ancak 2-3 saat yol kat edip Muğla’ya gitmeliyim. Ancak bazı uygulamalardan dolayı Hastaneye şimdilik gidemiyorum. Şu anda koğuşumda kitap okuyor ve yazmaya çalışıyorum.

Burada imkanlar kısıtlı tabi.

Haftada iki kez olan telefon hakkım bir kereye indirildi. Zaten ailem ziyarete gelmekte imkan bulamıyorlar. Burada şu an televizyonum, buzdolabım, birçok eşyam yok. örneğin televizyon 2 bin TL’nin üzerinde, buzdolabı yine öyle; bu imkanlarla ve ekonomik durumla karşılamak mümkün değil. Aileyi de bu noktada zorlayamıyorum. Çünkü üç kardeş cezaevindeyiz. Ama her şeye rağmen, her koşul ve şarta rağmen yaşamı yaşanılır ve güzel kılıp yaşamakta kararlıyım. Yaşama mücadelesine devam.

Şimdilik bu kadar belirteyim. Orada bulunan tüm dost ve arkadaşlara da çok çok selam, sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Gerçekten sizlerin benimle yaptığınız dayanışmadan, paylaşımlardan güç ve moral aldığımı belirtmeliyim. Her zaman var olun ve güzel yüreklerinizi koruyun güzel insanlar!

Selam ve saygılarımla, 25.04.2022

Mehmet Salih Filiz, S Tipi Kapalı Cezaevi, BODRUM/MUĞLA

İlişkili İçerik