Antep Hapishanesinde Gülistan Al'a işkence

Antep L Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan Gülistan Al, yerlerde sürüklenerek revire götürüldüğünü ve gardiyanların hakaretlerine maruz kaldığını belirtti. 
 
Antep L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Gülistan Al, cezaevinde karşılaştıkları hak ihlallerine ilişkin kaleme aldığı mektubu paylaştı. Al, birlikte kaldığı tutuklu kadınların sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Al, 3 hafta önce cezaevine gelen Esra Demir ile ilgili, “Bacağının biri kısadır. 6 kaburgası kırıktır. Bir akciğeri yok ve astımı var. Nefes darlığı var. Bir kolu da sinirler koptuğu için çalışmıyor" dedi.
 
‘GARDİYANLARCA DARP EDİLDİK’ 
 
Al, 4 Temmuz sabahı, gardiyanların koğuşa gelerek Aysel Kaya Vurucu’ya, “hücre cezan var” dediklerini ve Vurucu’nun hücre cezasının belgesini istemesine rağmen zorla hücreye götürülüp burada erkek gardiyanlarca darp edildiğini anlattı. Al, "Biz bunları duyduk ve tepki gösterdik. Buna karşılık bize 'siz kimsiniz, sizi gebertiriz. Sesinizi kesin' şeklinde tehditlerde bulundular. Daha sonra kapıyı açarak koğuşumuza girdiler" dedi. 
 
‘VÜCUDUMDA DARP İZLERİ VAR’ 
 
Kadın gardiyanların ağır hasta tutuklu Esra Demir'i hasta olmasına rağmen iteleyip yere düşürdüğünü söyleyen Al, yere düştüklerinde erkek gardiyanların kendilerini darp ettiğini ve zorla revire götürmeye çalıştığını söyledi. Al, "Bizi yerlerde sürükleyerek revire götürdüler. Revirde Furkan ve Aykut isimli iki sağlık çalışanının yanında Ebru, Tuğçe, Filiz ve Gizem isimli gardiyanlar; saçımı çektiler, sırtıma ve göğsüme yumruklarla vurdular. Tekme tokat müdahale ettiler. Buna ilişkin vücudumda halen morluklar var. Darp izlerim mevcut halen. Doktorun buna ilişkin tutmuş olduğu raporla ilgili bilgim yok. Gardiyanlardan ve bu saldırıya göz yuman sağlık çalışanlarından şikayetçiyim" ifadelerini kullandı. 
 
Al, ayrıca tüm bu olaylarla ilgili kamera kayıtlarının mevcut olduğunu belirtti.

İlişkili İçerik