Avukat Ebru Timtik hayatını kaybederek ölümsüzleşti

Adil yargılanma talebiyle 238 gündür ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik hayatını kaybetti.

İstanbul - BİA Haber Merkezi
27 Ağustos 2020, Perşembe 21:17

***

Avukat Ebru Timtik, adil yargılanma talebiyle 238 gündür sürdürdüğü ölüm orucu sonucunda Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Timtik’in ölüm haberi Halkın Hukuk Bürosu’nun (HHB) Twitter hesabından saat 21.04’te şu paylaşımla duyuruldu:

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) hesabından ise şu mesaj paylaşıldı:

Timtik'in ölüm haberinden yaklaşık yarım saat önce HHB hesabından “Ebru Timtik'in nabzı durdu. Doktorların kalp masajı yaptıklarının bilgisini aldık. Tüm meslektaşlarımızı ve halkımızı Bakırköy Dr.Sadi Konuk hastanesi önüne çağırıyoruz!” denilmişti.

ÇHD hesabından ise "Şu anda Ebru Timtik'e hastanede tıbbi müdahale yapılıyor. Nabzı çok düşmüş durumda, kalp masajı yapılıyor" denildi.

Ne olmuştu?
Adil yargılanma talebiyle 238 gündür ölüm orucunda olan avukatlardan Ebru Timtik, Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde; 205 gündür ölüm orucunda olan Ünsal da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tutuluyor. İki hastane de pandemi hastanesi.

Ebru Timtik örgüt üyeliği suçundan 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal ise 10 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. ÇHD’li avukatların yargılandığı dosya Yargıtay aşamasında.

Timtik ve Ünsal’ın tahliyesi için Anayasa Mahkemesine 10 Ağustos’ta başvuru yapıldı.

Başvuruda, “Adli Tıp Kurumu'nca düzenlenen raporlar gereğince tahliyeleri gerekirken haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunmaları ve tutuldukları hastane ortamında sağlık durumlarının daha da kötüye gitmesi hali de gözetildiğinde, tedbiren tahliye edilmesi için mahkemeye yazı yazılmasını talep ederiz” denildi.

AYM, ölüm orucunun kritik aşamasında olan iki avukatın sağlığının tehlikede olmadığına hükmederek başvuruyu reddetti.

İstanbul Adli Tıp Kurumu, avukatlar Timtik ve Ünsal ile ilgili raporunu 30 Temmuz 2020’de açıkladı ve her ikisi için de “Hapishanede kalmaları uygun değildir” değerlendirmesinde bulunmuştu. (EKN)

İlişkili İçerik