Beşikdüzü Cezaevi’nde Esat Oktay Yıldıran göndermesi: Burası bir askeri okuldur

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevinin ardından baskıların arttığı ve gardiyanların tutuklulara, işkenceci Esat Oktay Yıldıran’ın "Burası cezaevi değil, bir askeri okuldur" sözüne göndermede bulunduğu belirtildi.
Mardin’in Nusaybin ilçesinde 27 Mayıs 2016 yıllında gözaltına alınıp, “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla tutuklanan Özgür Sevim, 2 gün Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kaldıktan sonra Tokat T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Burada 2 yıl 8 ay kalan Sevim, Şubat 2019’da Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Sevim’in bulunduğu cezaevinde yoğun hak ihlalleri yaşandığı öğrenildi.

YILDIRAN’IN SÖZLERİYLE TEHDİT!

26 Haziran’da cezaevinden ailesiyle telefon görüşmesi gerçekleştiren Sevim, yaşanan hak ihlallerini şöyle anlattı: "Fiziki ve sözlü müdahaleye maruz kalıyoruz. İki gündür keyfi olarak koğuşu basıp, keyfi muamelelerle hakaret ediliyor. Tekmil vererek ayakta sayım vermemizi istiyorlar. Kargolarımızın köpekli arama ile bize verilmesine karşı çıktığımız için bize fiziki müdahalede bulundular. Ve en önemlisi bize her gün ‘burası cezaevi değil, bir askeri okuldur’ diyorlar. Can güvenliğimiz yok. İnsan hakları örgütleri ve hukukçuların bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz."

‘FİZİKİ SALDIRIYA UĞRADIK’

10 Haziran günü Sevim’in açık görüşüne giden anne Behiye Sevim ise, açık görüşe gittiklerinde tutsaklara yapılan kötü muameleye tanıklık ettiklerini belirterek, "Açık görüşe gittiğimizde masaları bitişik halle getirdiğimiz için gardiyanların fiziki saldırısına uğradık ve hemen masallarımızı ayırarak sadece her kesin görüşe geldiği kişiyle konuşmasını istediler. Herkesin birbirini tanığını söyledik ama yasak denilerek masalar ayrıldı ve birbirimize bakmamıza dahi izin vermediler. Tutsakların kollarındaki saatlere el konulmuş. Görüş yerinde de saat yoktu. 45 dakika olan görüşme çok kısa sürdü, hemen apar topar bizi ve tutsakları oradan çıkardılar. İzin vermediler vedalaşalım" diye konuştu.

‘BASKILAR ARTTI’

Anne Sevim, cezaevlerinde tutukluların başlattığı açlık grevinin ardından baskıların arttığını kaydederek, görüşte spora çıkarmama, çıplak arama, kitap vermeme, radyoların toplatılması gibi birçok ihlalin kendilerine iletildiğini ifade etti. Yaşananlara ilişkin Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne (TUAY-DER) başvuruda bulunduklarını anlatan anne Sevim, sorumlular hakkında hukuki işlem yapılması çağrısında bulundu.

‘AÇLIK GREVİNE GİRERİZ'

Anne Sevim, cezaevlerinde yaşanan hukuksuzlukların devam etmesi hallinde aileler olarak tekrar açlık grevlerine başvuracaklarını dile getirerek, 4 duvar arasında bulunan tutsaklara kötü muamelenin sona ermesi gerektiğini söyledi.

CEZAEVİ İDARESİ: İDDİALAR DOĞRU DEĞİL

Konuya ilişkin telefonla aradığımız Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi yetkilileri ise, hak ihlallerine ilişkin iddiaların doğru olmadığını ileri sürdü.

Mezopotamya Ajansı

İlişkili İçerik