Bolu F Tipi Hapishanesi Rıdvan Tanış'a yollanan kitabı "tehlikeli buldu"

 

“Üzücü bir haberim var. Bana gönderdiğin kitaba el konuldu, tabi ben ilgili yargı mercilerine itirazda bulundum ve AYM AİHM‘ye kadar da götüreceğim! (…) son iki aydır, yazı çalışmalarımıza, defterlerimize bunlar gibi birçok şeye keyfi olarak el konuluyor.”

Rıdvan Tanış

F Tipi Hapishane. Bolu

***

28.03.2022

Merhaba Değerli Osman Uludağ,

(…)

Mektubuna geç cevap oluyorum, anlayışla karşılayacağına inanıyorum. Şu an ben ve Ali Güler (Diyarbakırlı ve Kobane davasından 6 ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişler…) arkadaşla 28.02.22 tarihinden bu yana karantinada tutuluyoruz. Nedeni de diş sorunundan dolayı hastaneye gitmemizdir. Ali arkadaş selamlarını iletiyor.

Değerli ve bir o kadar da anlam yüklü olan 20.01.2022 tarihli mektubunu 11.02.22 tarihinde teslim aldım. İlgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Benim  29 yıllık ömrüm boyunca pek şansım olmadığı gibi bu yazışmamız da şanssız mı, zamansız mı pek ne diyeceğimi bilemeyeceğim bir deme denk geldi.

Ben ve arkadaşlardan C. evleriyle ilgili yazı (vb.) istemişsin, ben böyle bir çalışmaya katkı sunmaktan heyecan ve gurur duyarım. Ancak gelin görün ki, son iki aydır, yazı çalışmalarımıza, defterlerimize bunlar gibi birçok şeye keyfi olarak el konuluyor. Yoksa suyuna, havasına, taşına toprağına hasret kaldığım memleketim Cizre‘den bahsetmek istemez miydim. Bahsini ettiğiniz o çocuklardan biri benim. Beyaz Torosa çocuk yaşımda bindirildim.(!) Gerisini sizin değerlendirmenize bırakıyorum.

Üzücü bir haberim var. Bana gönderdiğin kitaba el konuldu, tabi ben ilgili yargı mercilerine itirazda bulundum ve AYM AİHM‘ye kadar da götüreceğim! Uyduruk gerekçelerle el konuldu. Gerekçenin bir örneğini de size göndereceğim. Mektubunuzun içeriğini arkadaşlarla paylaştım, sanırsam size geri dönüş olacak. Başka c.evlerine de yazıp paylaşacağım. Umut ederim ki büyük bir katılım olur. Şu an için katılamayacağım için ÇOK ÜZGÜNÜM. Önümüzdeki günlerde ne olur belli değil, bir baktınız size yazıp yolladım. Şimdi 20-30 arkadaşın (ki bu arkadaşlar 26-27 ve 29 yıldır müebbet cezasıyla cezalandırılmış, cezaevinde tutulmuşlar, iki-üç yılları kalmış cezaevinden çıkacaklar) infazları yakıldı ve 6- 7 yıl daha cezaevinde kalacaklar! Havadan sudan gerekçeler üretiliyor! Düşünün yeni gönderdiğiniz  kitabın içeriği cezaevinden size gönderilmiş olan mektuplardan oluşuyor, kaşeli "okunmuştur" denilmesine rağmen "el konuldu". Daha ne denilebilir ki!

Değerli heval, ben Burhan hevale selamınızı ilettim, kendisiyle kısa da olsa konuşma imkanına kavuştum. Konuşmada nasıl konuşma. Hani dışarıda insanlar kaldırımlarda yürürken yol kenarlarında küçük logarlar olur, hani hırsızlar hep o mazgallara göz dikip çalarlar.  Tabi kabahat çalanlarda değil, onları o duruma – hale sokanlardadır! Neyse ki bizim buradaki logar kapakları fiberden yapılmış. Havalandırmalar 10 metre uzun 5 mt. Geniştir. Sıralamasına göre, logar kapağı havalandırmaların tam ortasındadır. Üç oda (koğuş) da olan arkadaşlar o logarın kenarına oturmadan önce bir kova su döker ki koku gelmesin, sonra rap-rap ayağının dibiyle vurunca aşağı oda "Keremke" buyrun diyerek sohbetimiz başlar. 28 Şubat‘ta karantina odasında bir saatlik havalandırma kapısı açılınca ilk iş komşu odaları çağırıp haberdar etmek oldu. Ne tesadüf logadan Burhan arkadaşın sesi geldi, sesimi duyunca ikimizde kahkaha attık, birbirimizi çok özlemiştik ve özlüyoruz. Onların koşulları daha zor, sadece 4 saat havalandımaya çıkartılıyorlar. Vel hasılı kelam, selamını Burhan hevale ilettim, kendisi size yazmış. Ben şu an yazarken belki siz kendisine cevap bile olmuşsunuz.

Değerli arkadaş, ben bu mektubu epey bir zaman önce kaleme aldım. Infaz hakimliği ve Ağır Cezanın kararını bekliyordum. Senin gönderdiğin kitaba el konuldu ya dedim cevap gelsin yazacağım. Ama cevabın geleceği yok, o nedenle elde olan belgeleri (fazla olanlardır) size gönderiyorum ki, siz de içerideki hali görün diye. Burada mektubuma son veriyorum. Tekrar tekrar elimden geldikçe yazarım. Acaba sizin kitap listeniz ya da dergileriniz vb. var mı? Tüm arkadaşların size selamları var. Direnç ve umutla kalın. Selam, sevgi ve saygılarımla

Rıdvan Tanış

F Tipi Hapishane. Bolu

 

İlişkili İçerik