Bu cezaevlerine dikkat!

Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’ndeki sorunlar diz boyu. Mahkumlara o denli yoğun baskı yapılıyor ki intihar edenler bile oluyormuş. Ancak Mustafa Kara’nın işkence ile öldürüldüğü iddia ediliyor. Mahkemeye gitmek veya 3-4 ayda zor çıkan hastaneye sevk için ringe binecek kişiler, 3-4 saat önceden koğuşlarından alınıp, havalandırması olmayan bir odada tutuluyor. Mahkumlara yönelik baskılara bahane olsun diye, bir gün bir Atatürk posteri kasıtlı olarak yırtılıp atılmış. Koğuşlarda kişiler arasında yaşanan kimi sıkıntılar yüzünden talep edilen koğuş değiştirme istemine, cezaevi idaresi, “kavga edin; kan dökülsün, ancak o zaman koğuşunuzu değiştiririm,” diyormuş.

Berber salonu olmasına rağmen, mahkumlar koğuş önünde tıraş ediliyor. Haftada bir gün spor salonuna gitme hakkı, bugün görüş var gibisinden bahanelerle, genelde hiç kullandırılmıyor. Yönetmeliklerde yer alan su ısıtıcısı, saç kurutma makinası, iç posta gibi haklar kabul edilmiyor. Demir tabaklar toplanılıp, yerine plastik tabaklar verilmiş. 10 kişilik odalarda 16 kişi olarak kalan mahkumlardan haklarını aramak isteyenlerin koğuşları hemen değiştirilip, aleyhine ifade verecek kişilerin koğuşlarına konuluyorlarmış. Açlık grevine giren kişilerin infazları yakılmaya çalışıldığı belirtiliyor. Bu cezaevinde bulunan kişilerin akrabaları, buraya acele olarak insan hakları temsilcilerini davet ediyorlar.

Hatay E Tipi Cezaevi’nde sadece bir siyasi koğuş var. Burada kalmakta olan 9 PKK’li tutsaktan hüküm giyenlerin ilgili cezaevlerine gönderilmesi gerekiyor; ancak bu sevk işi genelde savsaklanıyor. Dahası idare, buradaki siyasi tutsaklara, siyasi muamelesi yapmayı reddediyor. Mevcut haklardan yararlandırılmayan tutsakların verdiği dilekçeler işleme konulmuyor. Gönderilmek istenen mektuplarda “örgüt propagandası yapılıyor” bahanesiyle el konuluyor. Burada bulunan Murat Şimşek isimli okurumuz, “adli mahkumları örgütlediği” iddiasıyla hücreye atılmış.

Antalya L Tipi Cezaevi, genelde adlilerin kaldığı bir yer. Ancak E-10 odasında bulunan 8 siyasi tutsağın biri kör, ikisi ameliyatlı ve tedavisi konusunda gereken hassasiyet gösterilmiyor. Nitekim hasta tutsaklardan Adem Amaç, Antalya Tıp Fakültesi’nde tedavi edilebilmesi için Alanya L Tipi Cezaevi’nden buraya sevk edilmişti. Ancak Adem Amaç, 7 ay içinde bir defasında hastaneye götürülmüşse de oradaki doktorlar, bu ameliyat riskli, biz mesuliyet alamayız, dediler.

Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’ndeki tutsakların sağlık sorunlarına karşı ilgisizlik sürüyor. Verilen dilekçelerden sonra revire çıkmak bile üç-dört gün sonra olabiliyor. Revirin isteğiyle hastaneye sevk edilenler ise birkaç ay beklemek zorunda kalabiliyor.

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nde bulunan Hakan Algül, İsa Gürbüz, Mehmet Saruhan, Ramazan Durmaz, Zeki Baltacı, A. Ozan Özbek ve Cahid Başkara, açlık grevine girdikleri bahanesiyle, yeni açılan Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Buranın kitap sıkıntısı var. Okunmuş kitaplarınızdan her birine ayrı ayrı gönderebilirsiniz.

Ermenek M Tipi Cezaevi’nde bulunan Memet Şahin, Mehmet Sezer, M. Emin Çeçi, Şivan Sayın, Nail Demir, Mehmet Özbay ve İbrahim Halil Demir, açlık grevine katıldıkları bahanesiyle başka cezaevlerine sürgün edildiler. Okurlarımız ulaştıkları cezaevlerini bildirirse, burada ilan ederiz.

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hulki Güneş ve Mehmet Salih Akkoç, kendi istekleriyle Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk oldular. Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Sıddık Batur ve Bahri Salgın, kendi istekleriyle Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edilmiş bulunuyorlar. Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevki üç ay önce çıkan A. Aziz Ok, nihayet Şırnak’a ulaşabildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Sinan Gül, yeni açılan Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edildil. Arkadaşlarının dikkatine!

Mardin E Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, şehit düşen Salih Yiğit’i minnetle anıyor; mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorlar ve ailesine de başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

Silivri 8 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Ramazan Tuncel, yine İstanbul’a bağlı Maltepe 1 nolu L Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Buranın kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızdan gönderebilirsiniz.

Malatya E Tipi Cezaevi’nin D-1 odasında kalan Yasin Erkmen, Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan İlyas isimli arkadaşının soyadını bilmediği için ona mektup yazamıyor. Kendisinden mektup bekliyor.

Daha önceki yıllarda memleketinden uzaktaki cezaevlerinde kalan M. Şirin Durdu, memleketi Adana olmasa da nihayet Adıyaman E Tipi Cezaevi’ne sevk edildi.

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Seçkin Savaş’ın göndermiş olduğu 6 karikatürü aldık. Kendisine çok güzel çizimleri için teşekkür ediyoruz.

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nin kitaba ihtiyacı var. Adres şöyle: Hayrettin Kahraman / E Tipi Cezaevi / C-2 / ADIYAMAN

Arkadaşlarının dikkatine: Kamil Şen, 18 yaşını doldurduktan sonra, Maltepe Çocuk Cezaevi’nden, Karabük T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi.

MEKTUBU GELENLER:

Şükran Gürbüz - Gebze M Tipi Cezaevi
Raziye Eren - Şırnak T Tipi Cezaevi
Hayrettin Kahraman - Adıyaman E Tipi Cezaevi
M. Şirin Durdu - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Çetin Sağır - Alanya L Tipi Cezaevi
Methi Kaya - Amasya E Tipi Cezaevi
Adem Kartal - Batman M Tipi Cezaevi
Ahmet Çelik - Batman M Tipi Cezaevi
Seyithan Üzün - Batman M Tipi Cezaevi
İbrahim Çiçek - Ermenek M Tipi Cezaevi
M. Emin İmret - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Mirkerem Akcan - Halfeti Kapalı Cezaevi
Mahsum İverendi - Karabük T Tipi Cezaevi
Veysel Avcı - Karabük T Tipi Cezaevi
Kamil Şen - Karabük T Tipi Cezaevi
Seçkin Savaş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Umut Çalışkan - Malatya E Tipi Cezaevi
Ramazan Tuncel - Maltepe 1 nolu L Tipi Cezaevi
İzzet Ablak - Mardin E Tipi Cezaevi
Hakan Algül - Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi
Taner Hacılar - Silivri 7 nolu L Tipi Cezaevi
Mehmet Salih Akkoç - Şırnak T Tipi Cezaevi
İzzettin Sevilgen - Şırnak T Tipi Cezaevi
Sıddık Batur - Şırnak T Tipi Cezaevi
Bahri Salgın - Şırnak T Tipi Cezaevi
Cahit Yaşar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şehmus Anik - Tokat T Tipi Cezaevi
Cihan Sami - Van F Tipi Cezaevi
Savaş Aydın - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik