Bünyan hapishanesinden mektup var

« Adıma gönderdiğin iki kitabı ve mektubunu aldım. Eline diline emeğin ve yüreğine sağlık. Bizleri biz yapan paylaşım değerimizdir. Paylaşım devrimcilerin asla vazgeçmedikleri en büyük yaşam ilkesidir. Biz devrimci tutsaklarla yapmış olduğunu paylaşımın ayrı bir değeri var. Bu konuda gösterdiğiniz duyarlılıktan dolayı sonsuz teşekkürler. »

 

Mehmet YAMAÇ

2 Nolu T Tipi Hapishanesi

A/21 Büryan/KAYSERİ

 

MERHABA YÜREK DOSTUM

                Sevgili dost her Devrimcinin düzene karşı yüreğinde sürekli patlamaya hazır bir volkan göğüs kafeslerinde büyüyen bir Deniz ve her an kopmaya hazır bir fırtına vardır.

                Sermayedarların vicdanı sömürü çarkıyla nasırlaşmıştır onun içinde böyle ahlaksızlaşıp, pervasız bir şekilde saldırganlaşıyorlar.

                Devrimci yaşamın koşulları ne kadar zor olursa olsun asla vazgeçmeyeceğiz. Dünyanın en güzel harikası Devrimci yaşamın önündeki tüm zorlukları yenmektir. Bundan daha güzel bir şey yoktur. Zorluklara ve baskılara karşı direnmek n büyük erdemdir.

                Bu inançla seni ölümsüzleşen candaşımızın sıcaklığıyla kucaklar o proleter yüreğini sevgiyle selamlıyoruz. Nasılsın- Nasılsınız? Umarım faşizmin tüm zulmüne inat inadına iyisiniz.

                Bizler mi bizler de inadına iyiyiz.

                Evet sevgili yürek dostum Adıma gönderdiğin iki kitabı ve mektubunu aldım. Eline diline emeğin ve yüreğine sağlık. Bizleri biz yapan paylaşım değerimizdir. Paylaşım devrimcilerin asla vazgeçmedikleri en büyük yaşam ilkesidir. Biz devrimci tutsaklarla yapmış olduğunu paylaşımın ayrı bir değeri var. Bu konuda gösterdiğiniz duyarlılıktan dolayı sonsuz teşekkürler.

                Evet OHAL ile birlikte hemen hemen tüm haklarımız gasp edildi diye yazanlar çok oluyor. Sağlık konusunda Gazete dergi ve kitap konusunda da size yazıyorlar. Ama ben bunları size yazmayacağım çünkü yazarsam mektubun başına bin türlü bela gelecektir. Onun için bu mektupta hak ihlallerini yazmayacağım. Zaten her şey gül Gülistanlıktı. On tane kitaptan fazlasını alamıyoruz sosyalist ve demokratik basını hiç alamıyoruz. Açık görüşü iki ayda bir kırk dakika yapıyoruz deme ihtiyacını da duymuyorum. Ben bunları niye söylemiyorum ya da yazmıyorum çünkü devletin temeli sarsılabilir. Gerçekten de gülünç bir şeydir. Herkes her şeyi yazar ama bizler yazamayız başka hapishanelerde her şey yazarlar mektuplar sakıncalı görülmez ama bazı yerde çok katı bir şekilde Rütük kuralları uyguluyorlar = )

                Evet sevgili dostum yeni bir seçim sürecine girdik. Devrimci hareketler Devrim sorunlarıyla ilgilenme yerine malesef reformizmin kuyruğuna takılıp Burjuvazinin değirmenine su taşımaktan başka bir şey yapmıyorlar en büyük felaketler olay ve olguları doğru temelde değerlendirmeyerek yapılan yanlışlarda inatla diretmekten doğar . Ezilen halkların ve tüm canlıların tek kurtuluş yolu var o da devrim ve sosyalizmdir. Burjuva sistemi kendini yenilemek için yeni düzen bekçilerini seçecekler aslında bu yaşanılar ekonomik krizden çımak için bir arayıştır. Mevcut iktidar çok zor durumdadır eğer yeniden seçilirse elbette gücüne güç katarak mevcut krizi ezilenlerin sırtına yükleyecektir. Diğer muhalefet de kazanırsa sadece bujuvazi sistemin ömrünü uzatmak için sadece biraz hareket alanlarını genişletecektir. Bu da özgürlük demek değildir. Özgürlük başkasının eliyle veriliyorsa ona özgürlük denmez. İstedikleri zaman tüm insanlara yaşamı dar ederler onun için tek kurtuluş sosyalizmdir.

                Evet sevgili yürek dostum Öykü Arkadaş Nasıldır? Umarım sağlığı ve morali yerindedir. Tülin arkadaş Nasıldır? Umarım her yönüyle iyidir. Yeni mesleğinde ??? yönüyle iyidir. Yeni mesleğinde sonsuz başarılar dileriz. Tülin öykü Arkadaşlara ve tüm dostlara selam söyleyim. Yanımda Mehmet ve Sedat Arkadaşlar da sizlere selam söylüyorlar.

                Evet sevgili yürek dostum kitaplar için tekrardan sonsuz teşekkürler. Ben artık sizden müsade isteyeceğim. Kendinize çok iyi bakın sevgi ile umut ve dirençle kalın Devrimci Selamla saygılar Serkeftin

                (Azad) Mehmet YAMAÇ

 

11-06-2018        

 

BİNBİR GÖZ

Zulüm mü?

elbette biliriz

sömürü çarkının

Nasıl? ve ne şekilde döndüğünü

İşkence mi?

Nasıl bilmeyiz ki

Çok iyi sevişiriz

her karış tenimizde izleri var

Anlatmakla bitmez

Tıpkı prometeus misali

Karaciğerimiz her gün

Leşkargaları tarafından didikleniyor

Elbette biliriz

estirilen vahşeti

kesilen parmakları kulakları

Başları ve ??? gözleri

Ölüm mü?

evet evet

çok iyi tanırız

ölüm bize sofra kurmuş

kefenimiz hep cebimizde

ölüm bizimle hep iç içedir

bazen maskaralıklar yapar

güldürür

Azrailde elinde

dolanır durur tepemizde

göz kırpar sinsi sinsi yaklaşır

ikiyüzlü ve kalleştir

Bizlerden birilerinin

başlarına musalat olur

alır bir bilinmezliğe

götürür

Bazen bizile

dost görünür

bizle volta atar

aynı binbir göz gibi

hep bizleri izler

yeryüzünde en çok

tanıdığımız

ve her yönüyle

bir nefes kadar

yakın durduğumuzdur

ölüm

sonsuzluğa yol alan

zaman yüz süren

herkesi zamansız

alıp götüren

devasa bir öğütme makinasıdır

Bizler mi?

Ölümün kanlı gözlerini oyduk

öğütme makinasının

çarkını kırdık

ölümün yüreğinde yaşamı

maddenin içinde sevinci

çirkinliğin yüreğinde

güzeli söküp aldık.

Gerçek bir ölümsüzlüğü

böyle yarattık.

Mavi göğü arşınlayan

yüreklerin aşkıyla

sonsuzluğu yüreğimize

yudumlayarak

sonsuza dek

var olmayı başardık...

(Azad)

Mehmet Yamaç

 

 

İlişkili İçerik