Cezaevlerindeki en acil konu: Hasta mahpuslar…

Halen Edirne F Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan İbrahim Akbaba, 72 yaşında. Yüzde 96 engelli (bir ayağı dizden kesik ve protez kullanıyor). Kalp, şeker, tansiyon ve buna benzer birçok ağır hastalığı var. Son bir yıl içinde mahkeme kendisi hakkında tam teşekküllü bir hastanede muayene edilmesi için üç kez karar almasına rağmen, hastaneye bir türlü sevki yapılmadı. Kendi başına birçok ihtiyacını karşılayamayan İbrahim Akbaba’nın hastaneye götürülmemesi hangi vicdana sığar anlamak mümkün değil.

Şu anda İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahmut Aktaş, değişik aralarla girdiği cezaevlerinde neredeyse 26 yılını doldurmuş durumda. Kendisi hiper tansiyon hastası ve kalpteki aort damarında 5 derece genişleme var. Bu yüzden, yani aort damarının patlamaması için derhal ameliyat yapılması gerekiyor. Ancak hastaneden ekonomik kriz nedeniyle ameliyat yapılamayacağı söylenmiş. Mahmut Aktaş’ın ailesi, gerekirse ameliyat parasını biz bulalım ama bir an önce ameliyatı yapılsın, diyor.

Üç yıl kadar önce Erzurum E Tipi Cezaevi’nden Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen 8 kişi, haklarından hiçbir hukuki karar olmamasına rağmen, ayrı tutuluyor, diğer arkadaşlarıyla hiçbir faaliyete çıkarılmış ve oda değişimi yaptırılmıyormuş. Söz konusu 8 kişinin üçü halen tutukluymuş ve hatta biri buradan beraat kararıyla tahliye edilmiş.

Adana’da bulunan Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan sol görüşlü mahpusların çoğu, başta Tarsus T Tipi Cezaevi olmak üzere başka cezaevlerine sürgün edildiler. Bu yüzden, burada sadece 30 civarında sol görüşlü mahpus kaldı. Söz konusu kişilerin bulundukları odaların yanındaki odalara DAİŞ’li ya da Gülen taraftarları konulmuş. Aynı koridoru kullanarak görüş yerine ya da mahkeme-hastaneye götürülen solcu mahpuslar, uzun bir süredir, bu yüzden (yani can güvenlikleri nedeniyle) görüşe çıkmıyorlar.

Silivri’den Van F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen mahpuslardan Çağrı Avcı’nın kırdığı rekor, herhalde tarihe geçecektir. Son iki yılda aldığı disiplin cezalarının toplamı şöyle: 30 yıl kadar ziyaret yasağı, 15 yıl kadar mektup yasağı ve 300 gün hücre cezası. Normal şartlarda bu köşenin bu haftaki manşeti bu olmalıydı. Ancak öylesine acil ve vahim durumda hasta mahpuslar var ki, önce onlara değindim.

KİTAP: 2011 yılından bu yana içeride olan Mehmet Özkan Şahin’in “Kadınlar Rakka Yolunda” isimli Kürtçe-Türkçe şiir kitabı Ceren Kültür Yayınları’ndan çıktı. İlk kitabına cezaevi yönetimi tarafından el konulan Şahin’in basılmayı bekleyen iki kitabı daha bulunuyor.
Daha önce gazetemizi almaya başlayan yerlere Tarsus T Tipi, Hilvan’daki Ş.Urfa 2 nolu T Tipi ve Gebze M Tipi Cezaevi eklendi. Darısı diğer cezaevlerinde bulunan okurlarımıza. Bayilerde satılmaya başlanan gazetemizi halen alamayan cezaevi varsa, bunları bize bildirin ki, almanız konusunda yardımcı olalım.

Bu arada, Siverek T Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız halen gazetemizi alamadıklarını, cezaevinin gazete aldığı bayiye gazetemizin gelmediğini bildirdiler. Bu cezaevinde akrabası olan kişilere sesleniyorum: Cezaevinin gazete aldığı bayi başta olmak üzere, Siverek’teki on bayiye gazete gidiyor. Dahası yine cezaevinin gazete aldığı bayiye giden gazetemizin en az yarısı her gün satılıyor!..

MEKTUBU GELENLER:
Türkan İpek – Gebze M Tipi Cezaevi

Meltem Oktay – Gebze M Tipi Cezaevi

Adem Aslan – Edirne F Tipi Cezaevi

Haydar Sönmez – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

Mahmut Aktaş – Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Harun Kaya – Kürkçüler F Tipi Cezaevi

Ayhan Kavak – Siverek T Tipi Cezaevi

Ferzende Çiçek – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi

Nevzat Çapkın – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi

Bişar Bilen – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi

M. Özkan Şahin – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Çağrı Avcı – Van F Tipi Cezaevi

 

Posta Kutusu: 253 Yenişehir – ANKARA
e-mail: [email protected]

İlişkili İçerik