Çıplak aramayı reddeden ağır hasta tutuklu darp edildi

 

Ağır hasta tutuklu Mehdi Boz’un sevk sırasında çıplak aramayı reddettiği için darp edildiği ve kaburgalarının zarar gördüğü belirtildi. Boz’un ablası Necla Er, “Kardeşim zaten ağır hasta. Durumundan endişe ediyoruz” dedi.

Ağır hasta tutuklu Mehdi Boz, Kayseri Bünyan Cezaevi’nden Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Tiroid bezi kanseri, KOAH, böbrek ve mide rahatsızlığı ile prostat hastalığı olan Boz’un, 10 gün önce Elazığ Cezaevi’ne sevk edildiği ve bu sırada çıplak aramayı reddettiği için darp edildiğini söylediği öğrenildi.

‘KABURGALARI ZARAR GÖRMÜŞ’

Necla Er, kardeşi Boz’un maruz kaldığı duruma dair şunları söyledi: “Kardeşim Mehdi, annemi arayarak 10 gün önce Elazığ’a sürgün edildiğini söylemiş. Cezaevine giriş sırasında çıplak arama dayatmasını reddettiği için darp edilmiş. Bu darp sırasında kaburgalarının zarar gördüğünü aktarmış. Ayrıca elleri arkadan kelepçeli bir şekilde süngerli odaya götürülmüş ve 5-6 saat işkenceye maruz kalmış. Doktora götürülmediğini, durumunun iyi olmadığını söylemiş. Bu hafta arayacaktı; ama aramadı.”

'DURUMUNDAN ENDİŞE EDİYORUZ’

Boz’un cezaevinde bulunan arkadaşlarının görüşçüleri aracılığıyla haber gönderdiklerini söyleyen Er, “Mehdi’nin durumunun kötü olduğunu ve ailesi veya avukatlarından birilerinin kendisini görmeye gelmeleri gerektiğini söylediler. Kardeşim zaten ağır hasta. Gördüğü muameleden dolayı durumundan endişe ediyoruz. Şu ana kadar kendisinden bir haber alamadık” diye konuştu. Tiroid bezi kanseri başta olmak üzere birçok hastalığı bulunan Mehdi Boz, 6 ay önce Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Kayseri Bünyan Cezaevine sevk edilmişti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nin hasta tutuklulara ilişkin hazırladığı raporda, Boz’un, Edirne Cezaevi’nden sağlık raporlarının Kayseri’ye ulaştırılmadığı için tedavisine başlanamadığı ve tedavisinin aksadığı belirtilmişti.

kaynak: Mezopotamya Ajansı.

İlişkili İçerik