DENİZ BAKIR İnfazı dolduğu halde bırakılmıyor

İnfazı dolduğu halde bırakılmıyor

24 Mart'ta tahliye olması gereken politik hükümlü Deniz Bakır, serbest bırakılmıyor. Cezaevi, Bakır'ın "iyi halli olmadığı"nı belirtiyor. Bu karara dayanak olarak ise zorunlu olmayan Eğitim Kurulu'nun etkinliklere katılmaması, cezaevine zaten alınmayan "terör örgütü" propagandası yapan yayınları okuması, infazını çektiği disiplin cezaları gösteriliyor.

ANKARA- 2006 yılından bu yana Sincan 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutulan MLKP dava hükümlüsü Deniz Bakır, infazı 24 Mart'ta dolduğu halde tahliye edilmeyecek.

Deniz Bakır, yargılandığı iki ayrı davada toplam 9 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Her iki karar da Yargıtay tarafından onanırken, 06 Mart 2006 tarihinden bu yana cezaevinde bulunan Bakır'ın tahliye tarihi 19 Ocak 2015, koşullu salıverilme tarihi ise 28 Ağustos 2012 olarak belirlendi.

Ancak, koşullu salıverilme tarihi geldiğinde, hakkındaki disiplin cezaları gerekçe gösterilerek "iyi halli olmadığı" iddiasıyla serbest bırakılmadı.

Bakır hakkındaki son disiplin cezası yarın doluyor. Bakır hakkında yeni bir disiplin cezası bulunmuyor ve devam eden başka bir soruşturması da yok. Ancak buna rağmen Ankara 1 No'lu F Tipi Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu, Deniz Bakır'ın "iyi halli olmadığı"na dair görüş bildirdi.

 

EĞİTİM KURULU'NUN ETKİNLİKLERİNE KATILMIYOR DİYE

Kurul, bu kararına "psiko-sosyal servis ile görüşmemesi, Eğitim Kurulu'nun düzenlediği bazı etkinliklere katılmaması, okuduğu yayınların "terör örgütü" propagandası yapması, cezaevinde kaldığı sürede bir çok kez disiplin cezası alması" gibi gerekçeler gösterdi.

Deniz Bakır'ın avukatı Can Tombul, karara itiraz etti. Tombul, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu'nun kararının iptal edilerek müvekkili hakkında koşullu salıverilme kararı verilmesini istedi.

ETKİNLİKLER ZORUNLU DEĞİL, KURS DENİLEN YERLER DE İŞ YERİ

Konuya ilişkin ETHA'ya konuşan Av. Can Tombul, Kurul kararının hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğunu ve adil olmadığını söyledi.

Psiko-sosyal servis ile görüşme ya da Eğitim Kurulu'nun düzenlediği etkinliklere katılmanın zorunlu olmadığına dikkat çeken Tombul, ihtiyaç doğrultusunda dilekçe ile başvurularak katılım sağlandığını belirtti.

Av. Tombul, iş ve meslek kursu olarak belirtilen etkinliliklerin ise kurs değil, 62 TL karşılığında tutukluların çalıştırıldığı iş yerleri olduğuna dikkat çekti.

CEZAEVİNE ALINMAYAN YASA DIŞI YAYINLARI NASIL OKUYABİLİR?

Tombul, dikkat çekici gerekçelerden bir tanesinin de "terör örgütü propagandası yapan yayınları okuması" olduğunu belirterek, "Bilindiği gibi ve doğal olarak cezaevine yasa dışı bir yayının girmesi mümkün değildir. Müvekkilin okuduğu yayınlar, Eğitim Kurulu'nun siyasi görüşlerine uygun olmayabilir, ancak Eğitim Kurulu'nun yargı makamlarınca verilmiş bir karar olmaksızın müvekkilin okuduğu yayınları müvekkilin iyi halli olmadığına gerekçe göstermesi, en hafif tabirle kötü niyetlidir" dedi.

Av. Tombul, Deniz Bakır'ın cezaevinde bulunduğu süre içerisinde sohbet, spor ve kütüphane haklarından faydalandığını ve ayrıca Açık Öğretim Lisesi'ni bitirdiğini de ekledi.

Disiplin cezalarının da "iyi halli olmadığına" gerekçe gösterilemeyeceğini kaydeden Tombul, bu cezaların zaten infaz edildiğini söyledi. Tombul, Deniz Bakır'ın aldığı disiplin cezalarının bedelini mektup alamayarak-gönderemeyerek, telefon hakkını, ziyaret hakkını kullanamayarak zaten ödediğini dile getirdi. Av. Can Tombul, "Ayrıca müvekkil hakkında verilen disiplin cezalarının büyük bir kısmı koşullu salıverilme süresine yakın zamanlarda veya bu süre içerisinde verilmiştir. Müvekkil cezaevinden daha erken çıkabilmek için itiraz sürecinin uzunluğunu gözeterek verilen bu disiplin cezalarına karşı İnfaz Hakimliği'ne itiraz yoluna başvurmamış, disiplin cezalarının bir an önce kesinleşip infaz edilmesini tercih etmiştir. Örneğin son olarak aldığı belirtilen disiplin cezasına gerekçe gösterilen gereksiz yere slogan atmak eylemi, görüntü, ses vs. dahil hiçbir delil ile ispatlanabilecek durumda değildir. Müvekkil bu karara itiraz etmiş olsaydı söz konusu disiplin cezası kararının iptali pek tabii mümkün iken, cezaevi idaresinin devam eden disiplin soruşturmasını iyi halli olmama nedeni olarak gören uygulaması nedeniyle ve itirazın duruşmalı ve birçok hükümlü ile birlikte incelenecek olması, dolayısıyla tahliyesini geciktirecek olması nedeniyle müvekkil, hakkındaki disiplin cezasına itiraz etmemiştir" dedi.

İlişkili İçerik