'Duvarları Delen Çizgiler' sergisi İzmirlileri bekliyor

Görülmüştür Ekibi’nin katkılarıyla hazırlanan “Duvarları Aşan Çizgiler” sergisi İzmir’de sergilenecek. Ekipte yer alan Gamze Yentür, “Buradan herkese, bir adres de siz alın, bir mektup da siz gönderin diyerek, gerçekleşecek sergimize bekliyoruz” dedi.

Cezaevlerindeki tutukluların yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve seslerini duyurmak amacıyla Görülmüştür Ekibi’nin hazırladığı “Duvarları Aşan Çizgiler” projesi 13 -16 Nisan tarihlerinde İzmir’de sergilenecek. Cezaevlerinde bulunan ressam ve karikatüristlere ulaşarak "Özgürlük" temalı karikatür istediklerini belirten yentür, serginin tutukluların emeğiylehazırlandığını belitti Gürülmüştür Ekibi’den Gamze Yentür, bu projenin daha önceki çalışmalarının devamı olduğunu hatırlattı.
 
‘AÇLIK GREVİNDE OLAN TUTSAĞIN ÇİZİMLERİ VAR’
 
Uzun yıllardır cezaevinde olan tutukluların üretimlerini dışarıyla buluşturmak istediklerini dile getiren Yentür, sergide 80 tane karikatürün olacağını söyledi. Temel amaçlarının son dönemlerde cezaevlerinde baskıların arttığı, tecridin yoğun olduğu bir dönemde tutukluların üretim yapabilmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Yentür, serginin çizerlerinden birinin 116 gündür açlık grevinde olan bir tutuklu olduğunu kaydetti. Yentür, “Birazda onların sesini duyurabilmek, dışarıdaki insanlarla onları bir araya getirmek istiyoruz. Görülmüştür ekibi olarak her zaman dediğimiz gibi; tutsakların soluk alabilecekleri alanlar oluşturmak gerektiğini söylüyoruz” dedi. 
 
‘ÜRETİMLERİYLE SESLERİNİ DUYURMAK İSTİYORLAR’
 
Sergi için çizimler yapan tutukluların dört duvar arasındaki tüm baskıya rağmen kendini geliştirmek istediklerini ifade eden Yentür, “Tutsaklar yazdıkları şiirlerle, çaldıkları enstrümanla, yazdıkları romanlarla ve çizdikleri resimlerle seslerini dışarıdakilere duyurmak orada yaşanan baskıya dikkat çekmek istiyorlar. Tabii bu çabalarının sonuçlarını gördüklerinde iki kat daha mutlu oluyorlar. Yaptığımız bu tür etkinliklerle dışarıdakilere, içeride binlerce tutsağın olduğunu anlatmak, onlara kitap gönderilmesini, mektup yazılmasını sağlamak oluyor. Buradan herkese, bir adres de siz alın bir mektup da siz gönderin diyerek gerçekleşecek sergimize bekliyoruz” diye konuştu. 
 
ZEHRA DOĞAN’IN ÇİZİMLERİ DE YER ALACAK
 
Gazeteci ressam Zehra Doğan’ın çizimlerinin de yer alacağı sergi Görülmüştür Ekibi ile İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesiyle ortaklaşa yapılacak. Sergi, 13-16 Nisan tarihlerinde İzmir’ Fuar Merkezi’nde ziyaretçilere açık olacak. 
 
MA / Nimet Ölmez 

İlişkili İçerik