Edirne Cezaevi’nde neredeyse tüm tutsaklara hücre işkencesi.

Ağır baskının hakim olduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde, neredeyse tüm siyasi tutsaklara hücre cezası verilerek, günlerce boş ve izole koğuşlarda tek başına tutularak işkence ediliyor. Her gün işkence, izolasyon, kötü muamelenin yaşandığı cezaevlerinde tek tip kıyafet gerginliği sürüyor.

Tüm bunlara ek olarak cezaevi idareleri tutsaklara sudan sebeplerle hücre cezaları vererek, aylarca boş bir koğuşta tüm iletişim kanallarını kapatarak işkence ediyor.

 

NERDEYSE TÜM TUTSAKLARA HÜCRE CEZASI

Edirne F Tipi Cezaevi’ndeki 100’ü aşkın siyasi tutsağa özel bir politika uygulayan cezaevi idaresi, işkence ve kötü muameleye karşı çıkan tutsakları hücreye atıyor. Hemen tüm tutsaklara 60 güne yakın hücre cezası verilirken, her hafta bir tutsak hücreye koyularak günlerce çıkarılmıyor. Tutsakların tüm eşyalarına el koyan idare, karşı çıkılması durumunda darp ve işkenceye başvuruyor.

 

ÇIPLAK ARAMA İŞKENCESİ

Ortak alana çıkarılmayan tutsakların, tüm sosyal aktiviteleri de aylardır ellerinden alınmış durumda. Tek kişilik hücrede tutulan tutsakların, koğuştan herhangi bir eşya ya da kitap götürmelerine izin verilmiyor. Tutsakların yakınlarından alınan bilgiye göre, görüşe giderken çıplak ve ince aramaya tabi tutuldukları, yakınlarının sürekli hücreye atıldığı için aylarca telefon açamadığı ya da görüşe çıkamadığını öğrenildi.

İlişkili İçerik