Elazığ’da tutuklular odalarından alınıp hücrelere konuluyor

Elazığ 2 No'lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ndeki tutuklular, arkadaşlarının odadan alınarak tek kişilik hücrelere konulduğunu ve durumlarına ilişkin “güvenlik” gerekçesiyle bilgi verilmediğini belirtti. 
 
Elazığ 2 No'lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde kalan tutuklular, maruz kaldıkları hak ihlallerini aileleri aracılığıyla aktardı. Tutuklular, beraber kaldıkları arkadaşlarının gardiyanlar tarafından odadan alınarak tek kişilik hücrelere konulduğunu ve durumlarına ilişkin “güvenlik” gerekçesiyle bilgi verilmediğini belirtti. Bu durumun son zamanlarda sıklaştığını belirten tutuklular, arkadaşlarının güvenliğinden endişeli olduklarını söyledi. 
 
Keyfi bir şekilde sayım dayatmasına da maruz kaldıklarını aktaran tutuklular, gardiyanların kendilerini psikolojik şiddet uyguladıklarını ve sürekli odalarını gözetlediğini belirtti. Olağanüstü Hal'in (OHAL) cezaevlerinde devam ettiğini ifade eden tutuklular, disiplin cezaları verilerek aile görüşünün engellendiğini belirtti.
 
Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin faturasını kendilerine kesildiğini belirten tutuklular, kantinde tüm ürünlerin 2 ya da 3 katı fiyatına satıldığını kaydetti.
 
Öte yandan Elazığ  Cezaevi'nde ailelere de baskılar devam ediyor. Gardiyanların "İnce arama" adı altında kadınların pedlerine kadar arama yaptıkları ve bu duruma itiraz edenleri ziyaret kısıtlamasıyla tehdit ettikleri bildirildi. 
 
Telefonla ulaştığımız cezaevi yetkilileri ise bilgi vermeyeceklerini söyledi.

İlişkili İçerik