Epilepsi hastası tutsağa deli gömleği giydirildi

ADANA (DİHA) - Antep Cezaevi'nden tedavi için Adana'ya getirilen siyasi tutsak Mahmut Özdemir'in akıl sağlığı yerinde olmasına rağmen akli dengesi bozuk hastalar ile aynı koğuşta tutulduğu ve deli gömleği giydirildiği belirtildi. HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Epilepsi olan bir hastanın akli dengesi bozuk ve şizofreni hastalar ile aynı ortamda kalmasının başka sıkıntıları da beraberinde getireceğini, bu nedenle konuyu Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini belirtti.

Antep E Tipi Cezaevi'nden tedavi için Adana'ya getirilen siyasi tutsak Mahmut Özdemir'in akıl sağlığı yerinde olmasına rağmen akli dengesi bozuk hastalar ile aynı koğuşta tutulduğu ve deli gömleği giydirildiği öğrenildi. Özdemir'in avukatı Ali Göçmen, yapılan uygulamanın doğru olmadığını, tutsağın epilepsi hastası olduğunu, ancak bu hastalığa yakalanan siyasi bir tutsağı diğer hastalarla aynı muameleye tabi tutulmasının kabul edilir olmadığını söyledi.

'Gerekli raporların hazırlanması içim mahkemeye başvurduk mahkeme ret etti'

Özdemir hakkında kesinleşmiş bir cezasının olmadığını, ancak 3 yıldır cezaevinde olduğunu belirten Göçmen, Mahmut Özdemir'in Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığını, hastalığından kaynaklı gereken raporların hazırlanması için mahkemeye talepte bulunduklarını, ancak bu taleplerini reddedildiğini kaydetti. Göçmen, dosyanın 4 ay önce gönderildiği Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne de aynı talebi yinelediklerini kaydeden Göçmen, bunun üzerine hastalığın akıl sağlığını ne derece etkilediğine dair detaylı raporun mahkeme tarafından istendiğini ifade etti. Göçmen, Özdemir'in Antep Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığını, ardından Adana Doktor Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildiğini, hastanede akli dengesi yerinde olmayan hastalar ile aynı koğuşa konulduğunu, bu durumu anlamanın güç olduğunu ifade etti.

'Aradan 6 güm geçtikten sonra öğreniyoruz'

Özdemir'in hastaneye getirilmesi üzerinden 6 gün geçtikten sonra ailesinin haberi olduğunu söyleyen Göçmen, "Normalde ailesine haber verilmesi gerekir, bunun yasal bir dayanağının olmasına gerek yok, kaldı ki avukatı olarak benim görüşmem gerekir. Vekâlet olmadığı gerekçe gösterilerek görüşmemize izin verilmedi, normalde avukatın tutsakla görüşmesi için özel olarak vekâlet çıkarmasına gerek yok" diye konuştu. Özdemir'in diğer hastalara uygulanan tedavi yöntemlerini kabul etmediğini, bu nedenle tedavi olmak istemediğini belirten Göçmen, "Şu anda 3 hafta boyunca ilaç tedavisi şeklinde sürecektir. Özdemir'in durumu iyi ama eğer elektro şok tedavisi uygulanırsa açlık grevine gireceğini söyledi. Bizde konuyu takip ediyoruz" diye belirtti.

'Abim gördükleri karşısında psikolojik çöküntü içerisinde'

Epilepsi hastası olan Özdemir'in hastalığının akıl sağlığını ne derece etkilediğini anlamak için tedavi görmesi gerektiğini söyleyen kardeşi Mehmet Özdemir ise, Adana Savcılığı'ndan aldıkları izin ile ağabeyini görebildiklerini belirtti. Yaptığı görüşmeyi aktaran Mehmet Özdemir, "Abimi akli dengesi yerinde olmayan hastalar ile aynı koğuşta tedavi altına almışlar. Normalde ayrı bir koğuşa alınması gerekiyor ve koğuşa ilk girdiğimde abime giydirilmiş deli gömleği diye tabir edilen giysiye benzer bir elbise giydirildiğini gördüm ve kaldığı koğuştaki hastalara elektro şok verildiğini abimin ağzından duydum. Gördükleri karşısında abimin psikolojik olarak çöküntü içerisinde olduğunu gördüm" dedi.

Oğlunun 6 gündür hastanede yattığını öğrenir örenmez hastaneye gittiğini söyleyen Anne Hediye Özdemir, "Oğlumun sağlık durumundan endişe duyuyoruz" dedi. Hastanede oğlu ile görüşmesine ilkin izin verilmediğini, savcılıktan izin alarak oğlunu görebildiğini belirten Anne Özdemir, "Oğluma bir şey olursa bunun sorumlusu Antep Cezaevi yönetimi ve AKP Hükümetidir" dedi.

Baluken: Adalet bakanlığı yetkilileri ile görüştük

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken ise, epilepsi olan bir hastanın akli dengesi bozuk ve şizofreni hastalar ile aynı ortamda kalmasının başka sıkıntıları da beraberinde getireceğini, bu nedenle konuyu Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüştüklerini, kendilerinin konuyu araştırıp gereken hassasiyeti göstermeleri için beklediklerini kaydetti. Baluken, Özdemir'in cezaevi koşullarından kaynaklı krizler geçirdiğini, bu nedenle ağır hasta tutsaklar listesine alınması, Adli Tıp raporlarının hızlandırılması ve gereken çalışmaların yapılması için girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Genel olarak vicdanları rahatsız eden hasta tutsakların durumunu Adalet Bakanlığı ile görüştüklerini aktaran Baluken, "Adalet Bakanlığı'nın hasta tutsakların gerek tedavisi için ve yaşam haklarının korunması için gereken girişimlerde bulunmalıdır" dedi. Konunun takipçisi olduklarını belirten Baluken, hasta tutsakların durumunun çözülmesi için yetkililerin yasal düzenlemeleri bir an önce başlatması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan konuyla ilgili görüştüğümüz Adana Doktor Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi yetkilileri, sorulara yanıt vermekte kaçındı.

Kaynak: www.diclehaber.com

İlişkili İçerik