F Tipi 131. haftasında Hasan Aslan’a Özgürlük İstedi

İstanbul: Hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için gerçekleştirilen "F Tipi" oturma eyleminin 131. haftasında hasta tutsak Hasan Aslan'a özgürlük istendi. 

Hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu tarafından gerçekleştirilen “F Tipi oturma” eyleminin 131'incisinde Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, 86 yaşındaki hasta tutsak Hasan Aslan'a özgürlük istedi. “Tecrit öldürüyor, F Tipi cezaevleri kapatılsın”, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutuklular serbest bırakılsın” yazılı pankartların açıldığı eylemde, hasta tutsakların fotoğrafları taşındı. “İnsan haklarıyla insandır”, “Hasta mahpuslar yalnız değildir”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarının atıldığı eylemde İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu adına yapılan basın açıklamasını Ahmet Demirsoy okudu.

Demirsoy; 1992'de Diyarbakır DGM tarafından PKK davasından müebbet hapis cezası alan ve şu an Ordu E Tipi Cezaevi'nde tutulan Hasan Aslan'ın 23 yıldır hapiste olduğunu söyledi. Kronik akciğer hastalığı (KOAH), astım ve mide rahatsızlığı bulunan Aslan'ın ihtiyaçlarını tek başına karşılayamadığını belirten Demirsoy, Aslan'ın Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu'na yaptığı tahliye başvurusunun “Kamu güvenliği” gerekçe gösterilerek reddedildiğini söyledi. 

Daha önce Diyarbakır, Ceyhan ve Midyat'ta bulunan cezaevlerinde tutulan Aslan'ın son olarak Ordu E Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiğini aktaran Demirsoy, Aslan'ın ailesinin sürgünler ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle yaklaşık iki yıldır kendisiyle görüşemediğini de söyledi. Demirsoy, Aslan'ın bir an önce serbest bırakılması için çağrı yaptı. 

kaynakça , 20 Eylül 2014 Özgür Gelecek 

İlişkili İçerik