F Tipi Cezaevleri tıklım tıklım: 4 bin 173 hükümlü ve tutuklu F Tipi cezaevinde!

Adalet Bakanlığı F Tipi Cezaevlerine ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta, 4 bin 173 hükümlü ve tutuklunun F Tipi cezaevlerinde bulunduğunu açıkladı. Bakan Ergin'in, kendisi tecrit anlamına gelen bu cezaevlerinde "tecrit politikası uygulanmıyor" yanıtı ise diyecek söz bırakmadı.

2000 yılında 40 bin olan tutuklu ve hükümlü sayısıAKP’nin 10 yıllık iktidarında 132 bini geçti. Cezaevleri kapasitesini aşan tutuklu ve hükümlü sayısı dolayısıyla 8 bin 76 kişi “kapasite fazlası” olarak kayıtlara geçti.

CHP Milletvekili Özgür Özel'in F Tipi Cezaevlerine ilişkin verdiği soru önergesi Adalet Bakanlığı tarafından yanıtlandı.

Türkiye'de 14 tane F Tipi Cezaevi olduğunun belirtildiği yanıtta, 4 bin 975 yatak kapasitesine sahip bu cezaevlerinde 4 bin 173 hükümlü ve tutuklunun bulunduğu belirtildi.

AKP iktidarında cezaevlerinin nasıl dolup taştığına da önemli bir örnek olan bu sayılar dışında, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in şu yanıtı oldukça dikkat çekici oldu:

Ulusal ve uluslararası denetim yetkisi kabul edilmiş kuruluşlar tarafından denetlenen ceza infaz kurumlarında, tecrit politikası izlendiğine ilişkin tespit bulunmadığı,

Bakanlık kayıtlarından anlaşılmıştır.

(soL - Haber Merkezi)

Kaynak: sol.org.tr

İlişkili İçerik