Felçli, hafızası yok ama çok tehlikeli!

16 yıldır cezaevinde olan 57 yaşındaki felçli ve hafızasını yitiren hasta tutuklu Salih Tuğrul Adli Tıp Kurumu’nun “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen, polisin “toplum güvenliği için tehlikeli” kararı nedeniyle tahliye edilmiyor

ZEYNEP KURAY

Adli Tıp Kurumu (ATK), 57 yaşındaki hafızasını kaybeden, yürüyemeyen ve ihtiyaçlarını karşılamayan felçli siyasi tutuklu Salih Tuğrul için “Hayatını tek başına idame ettiremez, cezaevinde kalamaz” raporu verdi. Ancak Siirt Terörle Mücadele Şubesi’nin “toplum güvenliği için tehlikeli” görüşü nedeniyle tahliye edilmiyor. Adlı Tıp Kurumu’nun verdiği raporu değil TEM’in beyanını esas alan Bakırköy İnfaz Savcısı Tuğrul’un infazı erteleme koşulunu reddetti. Tuğrul’un avukatı Gülizar Tuncer kararın kendilerine yeni tebliğ edildiğini söylerken, Tuğrul’un oğlu Münir Tuğrul, “Sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

TAHLİYESİNE TEM ENGELİ
PKK davasından müebbet hapse mahkûm olan Tuğrul, 2007 yılında Siirt Kapalı Cezaevinde geçirdiği kalp krizi sonrası kısmı felç geçirdi. Belden aşağısı tutmayan Tuğrul 2012’de geçirdiği beyin kanaması üzerine vücut reflekslerini ve hafızasını da yitirdi. Konuşmayan, altını ıslatan ve tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayan Tuğrul, haziran ayında ATK’de muayene olmak üzere çeşitli cezaevlerinden Metris’e getirilen 18 ağır hasta tutsak arasındaydı. Ancak ATK 3. İhtisas Dairesi’nin 14 Haziran 2013 tarihinde verdiği “3 ay sonra sağlık durumunu bir daha gözden geçirmek üzere tekrar çağrılması” raporu sonrası gönderildiği Metris R Tipi cezaevinde kendi kaderine terk edildi. Verilen 3 aylık müddetin üzerinden 3 ay daha geçmesine rağmen tutulduğu iki kişilik hücrede unutulan ve revir yüzü dahi görmeyen Tuğrul hakkında geçen hafta ATK, “Tek başına Cezaevi koşullarında yaşamını sürdüremez” raporu verse de tahliyesi bu kez TEM’e takıldı. Siirt Terör ile Mücadele Şubesi’nin Tuğrul için 26 Kasım 2013 tarihindeki, “Toplum güvenliği için tehlikelidir” beyanını esas alan Bakırköy İnfaz Savcısı aynı gün jet hızıyla infaz erteleme yasası koşulunu reddetti.

HASTA TUTUKLULARIN HABERİ
,Kararın kendisine 26 Kasım 2013 tarihinde tebliğ edildiğini belirten Salih Tuğrul’un avukatı Gülizar Tuncer, Ağır Ceza Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nde itiraz etmeye hazırlanıyor. Tuncer, tüm duyarlı kesimlerin hasta tutsaklara yönelik bu haksız ve hukuksuz uygulamaya karşı koymasının şart olduğunun altını çizdi.

***

Sözün bittiği yer

Salih Tuğrul’un oğlu Münir Tuğrul da babasının tahliye edilmemesine tepki gösterdi. 12 yaşından bu yana cezaevi kapılarında dolaşan 29 yaşındaki Münir Tuğrul Bakırköy İnfaz Savcılığı’nın bu kararının ikinci bir cezalandırma olduğunu söyledi. “ Yürüyemeyen, konuşamayan, hafızasını yitirmiş bir insanı cezaevinde tutmak hangi insanlığa hangi vicdana sığar” diyen Münir Tuğrul, sözün bittiği noktada olduğunu söyledi. Ağır hasta olan babasına sadece hücre arkadaşı Hayrettin Bektaş’ın bakabildiğini, onun da Tekirdağ F Tipi cezaevine sevki çıktığını belirten Tuğrul, babasının tam anlamıyla ölüme terk edileceğini duyurdu.

***

Abdullah Kalay’a özgürlük

Kandıra F Tipi’nde kalan ve kalbinin yüzde 70’i çalışmayan siyasi tutuklu Abdullah Kalay’ın serbest bırakılması için Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) İstanbul Adli Tıp Kurumu önünde eylem yaptı. Burada yapılan açıklamada “Kalay ve onun gibi çok sayıda hasta tutuklunun hapishanelerde ölüme terk edilmesinin baş sorumlularından birisininde Adli Tıp Kurumu olduğu ve Adli Tıp’ın devletin infaz kurumlarıyla işbirliği içerisinde hapishanelerdeki katliamlara ortak olduğu” belirtildi. Abdullah Kalay’a özgürlük!” pankartını açan DHF’liler “Abdullah Kalay’a özgürlük”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” sloganlarını attı. Nurhayat Güranlıoğlu

İlişkili İçerik