Firari Yazılar'a katkı sunan tutsak yazarlardan Ergül Çiçekler'den mektup var: "Firari Yazılar’a çatı aşırtıyoruz tam adına layık..."

“Yolladığın kitabı, “Firari Yazılar”ı aldım. Çok teşekkürler. (…) Firari Yazılar’da adı geçen yazarlardan yedisi burada. Kandıra 1 No’lu iyi bir katkı yapmış bence. Hüseyin İlbeyci bana gelen kitabı okudu. Ben de okuyunca Sami Özbil’e yollayacağım, o da Yüksel Yiğitdoğan’a ve o da Nevzat Güngör’e yollayacak. Maalesef Laleş Çelikel ve Gültan Kışanak, top menzilimizin dışında. Firari Yazılar’a çatı aşırtıyoruz tam adına layık.”

Ergül ÇİÇEKLER 1 No’lu F Tipi Hapishane C-89 PTT Hapishane Şubesi/KOCAELİ

08.11.2021

Sevgili Adil, Değerli dost, satırlarımın en başında; seni, tüm Görülmüştür emekçilerini ve tabi Okay ailesini sıkıca kucaklıyorum. Umarım sağılığınız iyidir ve her şey de yolundadır. Biz işte bildiğiniz gibi, “iyiyiz”. Yolladığın kitabı, “Firari Yazılar”ı aldım. Çok teşekkürler. Hemen cevap yazamadım. Duymuşsundur Kırıkkale F Tipi’ndeki gelişmeden sonra bütün zindanlar bundan etkilendi. Bizim burada yerlerimiz değişti. Yani kaldığımız hücrelerden başka hücrelere geçmemiz gerekti ve bu peyderpey yapılabildiği için bir ay sürdü ya da bir buçuk. Zaten korona nedeniyle sık sık yer değiştiriyorduk üstüne bir de bu gelince çalışmalarımızın normal akışı aksadı. Mektuplar da bundan payını aldı. Hatta abartmıyorum 26 yıllık tutsaklığımın içinde en fazla bu dönem çalışıp en az bu aralar ürün çıkarabildim. Bazen bir öyküye bir hücrede başlayıp başka hücrede bitiriyorum, bazen üç hücreye yayılıyor. Mesela şuan tek kalıyorum, yanıma arkadaşlar gelecek ya da beni götürürler yanlarına ama işte fırsat buldum ve yazıyorum.

Son iki seneye yakındır resmen gezgin göçer pozisyonundayız. Arkadaşları görmek iyi hoş da okuma ve yazma işimiz ciddi olarak aksıyor. Çok mızmızlandım galiba. Neyse artık bu tempoya göre bir yol bulurum. Kitap için ellerinize sağlık. Çok emek verildiği görülüyor. Gerek yazılar, gerek kapağı, dizgisindeki özen dikkatimi çekti. Elinize, yüreklerinize sağlık. Beğendim, güzel bir kitap umarım kıymeti bilinir. Girişteki açıklamalar iyi olmuş, kimi yazar arkadaşlar destek veremese de, yine de vermiş olmalarını isterdim, özellikle de kadın tutsak yazar arkadaşların. Şöyle en az %50 kadın yazar olsaydı çok daha anlamlı olacaktı ama maalesef olmadı. Sizin konuya ilişkin açıklama yapmanız iyi oldu, böylece tercih değil zorunluluk olduğu okurca anlaşılır.

Hapishane edebiyatına ilişkin değinme yerinde. Firari Yazılar’da adı geçen yazarlardan yedisi burada. Kandıra 1 No’lu iyi bir katkı yapmış bence. Hüseyin İlbeyci bana gelen kitabı okudu. Ben de okuyunca Sami Özbil’e yollayacağım, o da Yüksel Yiğitdoğan’a ve o da Nevzat Güngör’e yollayacak. Maalesef Laleş Çelikel ve Gültan Kışanak, top menzilimizin dışında. Firari Yazılar’a çatı aşırtıyoruz tam adına layık.

Ayhan Kavak’ın tutsak olduğunu bilmiyordum, ismini duymuştum ama aklımda nedense dışarıdan bir arkadaş olarak kalmış. Belki de içimden böyle geçtiği için. Ona da yazıp bir teşekkür edeceğim.

Ben yavaş yavaş, satırlarımın sonuna yaklaşırken kitap için tekrar teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum. Verdiğin emeğin bilincindeyim, istediği kadar işim yoğun olsun benim katkıma ihtiyaç duyarsan her zamanki gibi kalemim ve ben hazır olacağız. Elimden şimdilik bu kadarı geliyor ama üç dört sene sonra daha fazlası da gelir. 26 yılı dolduruyorum ve ilk çaylar senden ilk kahveler de benden.

Geçen Önsöz editörlerinden Songül’e yazarken de söyledim sizin için de geçerli; çok yoruldunuz az daha asılın, biz otuz senenin sabırsızlığıyla gelip en azından pratik işlerde yardımcı olabiliriz.

Buradaki tüm dostlardan, sizlere kucak dolusu selam ve sevgiler yolluyorum. Tüm Okay ailesine de ayrıca sevgilerimi yolluyorum. Kendine çok iyi bak ve lütfen dikkatli olun ortalık karışacak gibi daha doğrusu ortalığı karıştıracaklar. Savaş kışkırtıcılığı ve bu çerçevede yaptıkları işe yaramıyor, içe dönecekler, bize yöneldiler zaten ama bizimle sınırlı kalmaz. Tabi koronaya da dikkat edin biz üç doz aşı olduk. Tekrar selam ve sevgilerle sıkıca kucaklıyorum. Çalışmalarında başarılar,

Ergül ÇİÇEKLER 1 No’lu F Tipi Hapishane C-89 PTT Hapishane Şubesi/KOCAELİ

İlişkili İçerik