Gönüllü avukat isteği

Hala İstanbul’daki Maltepe 1 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Ali Coşkun, 23 Ocak 2013 günü tutuklandı ve işlemediği bir suçtan önce İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde, -özel yetkili mahkemelerin kaldırılması üzerine- sonra da İstanbul Anadolu 7 nolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Avukat tutamadı. Baronun görevlendirdiği bir avukat duruşmalarda bulundu ama hiç yardımcı olmadı. Örneğin; TİB’den görüşme kayıtlarının istenmesi yönündeki Ali Coşkun’un talebi mahkemece reddedildi. Dava dosyasında ‘delil’ olarak sadece polis fezlekesi olan ve dosyanın hiç olmazsa Yargıtay’da bozulmasını uman Ali Coşkun’un davasıyla ilgilenebilecek gönüllü bir avukat bulunabilir mi?

***

Cizreli Mehmet Meşe (66 yaşında), bulunduğu Siirt E Tipi Cezaevi’nden 2-3 ay önce tedavi amaçlı olarak Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne getirildi. Son tetkiklerinde akciğer kanseri olduğu ortaya çıktı. Dahası hastalığın üçüncü aşamasında olduğu belirtilerek kemoterapiye başlama kararı alınmış. Doktorlar, kemoterapiden sonuç alınamazsa, Mehmet Meşe’nin altı aylık ömrü kaldığını belirtiyorlar. Tüm duyarlı kamuoyunun dikkatine sunuyoruz!

***

Nazilli E Tipi Cezaevi’nde bulunan Evren Kılınç, satın aldığı iki telefonun çalıntı çıkması üzerine 4.5 yıl hapis cezası almış. Ayrıca kendisini takip eden birine “Niçin beni takip ediyorsun” diye sorması üzerine söz konusu kişi polis çağırması üzerine karakola götürülmüş ve takip eden kişi karakoldan serbest bırakılırken, kendisi hakkında açılan davada 2 yıl hapis cezası almış. Evren Kılınç, bu davaların nedenini, kendisinin Kürt olmasına bağlıyor.

***

Bayburt M Tipi Cezaevi’nde bulunan Ahmet Gerez, Ömer Tutuş ve Barış Yiğit, yeni açılan Erzincan T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler. Bu cezaevinin kitap sıkıntısı var. Okuduğu kitaplardan göndermek isteyenler için bir adres verelim: Sinan Çakır / T Tipi Cezaevi / A-2 / ERZİNCAN

***

Ankara’daki Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan PKK davasından Mehtap Çoban, Ayşegül Ayaz ve MKP davasından Evrim Konak’ın, kendi istekleriyle gittikleri Gebze M Tipi Cezaevi’ne sevk yolculuğu tam 9 saat sürdü. Üstelik bu 9 saat boyunca ayakta kaldılar.

***

Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde bulunan Metin Usal ve İbrahim Aydın Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler. Kendi istekleriyle yapılan bu sevk için ödenen parayla Avustralya’ya bile gidilebileceği söyleniyor. Bence de bundan sonra orayı tercih etsinler!

***

Erzincan T Tipi Cezaevi’nde bulunan Salih Beyhan’ın iki çizimini aldık. Teşekkürler. Bu arada, okurumuz birçok yere yazdığı mektuplara cevap alamıyormuş. Bulunduğu cezaevi yeni açıldı. Belki oradan kaynaklanıyordur ama yine de biz mektup arkadaşlarının dikkatine sunalım!..

**

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi yönetimi, okurlarımıza gelen kimi kitapları, “Kurum güvenliğini tehlikeye atma, örgüt propagandası, moral ve motive edici” gerekçesiyle içeriye vermiyor. Oysa o kitaplar yasal olarak yayınlanıyor ve ülkenin her yerinde satılıyor. Dahası bir kitap, kurum dedikleri cezaevinin güvenliğini nasıl tehlikeye atabilir ki...

Zonguldak-Beycuma M Tipi Cezaevi’nde bulunan Okan Dolaşır ve Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Müslüm Oruç, Adana-Karaisalı K1 Tipi Cezaevi’ne sevk oldular. Arkadaşlarının dikkatine!..

Tokat T Tipi Cezaevi’nde bulunan Sefer Demir, kendi isteğiyle (Van) Gürpınar K1 Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitmiş bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine!..

Denizli D Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Ali Özmen, Serkan Şahin ve Barış Yiğit, pek çok kez Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerimizi alamıyormuş. Bu konuyla ilgileneceğim.

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Abdullah Çelik, G.Antep H Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine!..

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Emin Aladağ, kendi isteğiyle Erzurum H Tipi Cezaevi’ne gitti. Arkadaşlarının dikkatine!..

Bir okurumuzun gönderdiği yazıda sadece adı var. Soyadı olmayan bir yazının değerlendirilmeye alınması söz konusu olamaz.

Bayburt M Tipi Cezaevi’nden bir kitap çalışması için istenen haberi kendilerine gönderdim.

KİTAP ÇALIŞMASI

Daha önce Muş E Tipi Cezaevi’ndeyken Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen ve oradan sağlık sorunları nedeniyle tahliye edildikten kısa süre sonra yaşamını yitiren Abdulmecit Aslan hakkında bir kitap çalışması başlatıldı. Onunla ilgili anı, şiir ve yazılarınızı 4 Nisan 2015 tarihine kadar aşağıdaki adrese göndermeniz bekleniyor:

Cihan Yaşar
E Tipi Cezaevi
D-9  MUŞ

Binevş okurlarının dikkatine!!!

Değerli kadın okurlarımız, gazetemizin eki olarak çıkan Binevş Kadın gazetesine yazılarınızı İstanbul’daki adresimize gönderebilirsiniz. Özellikle cezaevlerinde düşünsel üretimleri olan kadın okurların, yazılarını Binevş’e bekliyoruz. Başta Siirt Cezaevi ve farklı cezaevlerinde bulunan siyasi kadın tutsakların özellikle Jineoloji üzerinde araştırmaları varsa Bineşv’te yayınlanması için bize ulaştırabilirsiniz. Duyurumuzu dikkate alacağınızı ve göstereceğiniz duyarlılıktan dolayı sizlere teşekkür ederiz.

MEKTUBU GELENLER:

Neslihan Çetin - Bayburt M Tipi Cezaevi
Mehtap Çoban - Gebze M Tipi Cezaevi
Murat İkincisoy - Çilimli T Tipi Cezaevi
Ali Özmen - Denizli D Tipi Cezaevi
Murat Dağtekin - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Halil Ercan - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Adil Abi - Elbistan E Tipi Cezaevi
Sinan Çakır - Erzincan T Tipi Cezaevi
Salih Beyhan - Erzincan T Tipi Cezaevi
Cemil İvrendi - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Abdulhekim Karaman - G.Antep H Tipi Cezaevi
Abdullah Çelik - G.Antep H Tipi Cezaevi
Ali Demir - G.Antep H Tipi Cezaevi
Zülfikar Gencer - G.Antep H Tipi Cezaevi
Hasan Doğan - G.Antep H Tipi Cezaevi
Ahmet Seraç - G.Antep H Tipi Cezaevi
İdris Özdemir - G.Antep H Tipi Cezaevi
M. Salih Erden - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Murat Eser - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Abdullah Şaşmaz - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Ramazan Kortak - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Okan Dolaşır - Karaisalı Kapalı Cezaevi
Musa Kaya - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Evren Kılınç - Nazilli E Tipi Cezaevi
Ali Coşkun - Maltepe 1 nolu L Tipi Cezaevi
Cihan Yaşar - Muş E Tipi Cezaevi
Cebbar Palabıyık - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
A. Hamit Babat - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
İbrahim Aydın - Şırnak T Tipi Cezaevi
Metin Usal - Şırnak T Tipi Cezaevi
İskender Karaman
 Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Seyfettin Temel - Tokat T Tipi Cezaevi
Cihat Sami - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com

İlişkili İçerik