"GÖRÜLMÜŞTÜR" Ama Çözülmemiştir

  1. 12 EYLÜL 1980 SONRASI CEZAEVLERİNDE 80 BİN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ VARDI. BU GÜN İTİBARİYLE 130 BİN TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ VAR. CEZAEVLERİNDE YATAK SORUNU, HİJYENİK SORUNLAR, SU SORUNU, DOKTOR, DİŞ DOKTORU VE HEMŞİRE YETERSİZLİĞİ SORUNU ÇÖZÜLMEMİŞTİR.
  2. UZUN TUTUKLULUK SÜRESİNİN YOL AÇTIĞI MAĞDURİYET SORUNU ÇÖZÜLMEMİŞTİR.
  3. HASTA MAHPUSLARI RENCİDE EDEN ÜÇLÜ PROTOKOL SORUNU ÇÖZÜLMEMİŞTİR.
  4. 2012 YILI İTİBARİYLE, ADALET BAKANLIĞININ AÇIKLAMASIYLA CEZAEVLERİNDE KALAN AĞIR HASTA 500 MAHPUS TAHLİYE EDİLMEMEKTEDİR. BİRÇOĞU KANSER OLAN BU HASTALARIN TEDAVİ SORUNLARI ÇÖZÜLMEMİŞTİR. İSMET ABLAK, KUDDUSİ OKKIR VE GÜLER ZERE GİBİ TEDAVİLERİ ENGELLENDİĞİ İÇİN İHMALDEN HAYATINI KAYBEDEN İNSAN SAYISI YÜZÜ GEÇMİŞTİR. İNTİHAR VAKALARI İLE ‘ŞÜPHELİ İNTİHAR’ VAKALARI ARTMIŞTIR.
  5. TUTUKLU GAZETECİLER SORUNU ÇÖZÜLMEMİŞTİR. CEZAEVİNDE BUGÜN İTİBARİYLE SADECE YAZI İLE DÜŞÜNCE İFADE ETTİKLERİ İÇİN TUTUKLANAN 2012 YILI İTİBARİYLE 85 GAZETECİ BULUNMAKTADIR.
  6. AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSE MAHKUM OLANLARIN TECRİT SORUNU ÇÖZÜLMEMİŞTİR. YASAL HAKLARI TANINMAYIP GÜNDE SADECE BİR SAAT HAVALANDIRMAYA ÇIKARILAN BU MAHPUSLAR YILLARDIR TEK KİŞİLİK HÜCRELERDE KALMAKTADIR.
  7. YASAL HAK OLAN “10 KİŞİ HAFTADA 10 SAAT SOHBET HAKKI” PERSONEL YETERSİZLİĞİ V.B. GEREKÇELERLE UYGULANMAMAKTADIR. TÜM BAŞVURULARA RAĞMEN BU SORUN ÇÖZÜLMEMİŞTİR.
  8. BAZI MAHPUSLARI İNTİHARA SÜRÜKLEYEN KEYFİ CEZALAR, DAYAK VE KÖTÜ MUAMELE YAYGINDIR. BİR CEZAEVİNDE SERBEST OLAN RENKLİ KALEM BİR DİĞERİNDE YASAKTIR. BİR CEZAEVİNDE SINIRSIZ KİTAP BULUNDURMA HAKKI VARKEN BİR DİĞERİNDE EN FAZLA 6 KİTAP BULUNDURMAYA İZİN VARDIR. BİR CEZAEVİ YETKİLİLERİ BİR ÇOCUĞUN HEDİYE OLARAK YOLLADIĞI BALONLARI MAHPUSLARA VERİRKEN BİR BAŞKA CEZAEVİ BU KÜÇÜK BALONLARI TEHLİKELİ VE SAKINCALI BULARAK VERMEMEKTEDİR.

SONUÇ İTİBARİYLE CEZAEVLERİNDE İNSAN HAK İHLALLERİ SORUNU GÖRÜLMÜŞTÜR AMA ÇÖZÜLMEMİŞTİR.

www.gorulmustur.org

Unknown Object