Görülmüştür ekibinden tutsaklara Gezi kartı

Görülmüştür ekibi, Gezi tutsakları başta olmak üzere tüm tutsaklara Gezi İsyanı'nın sembollerini içeren kartlar gönderiyor. Katılmak isteyenler kartları şu adresten indirip, gönderebilir ya da [email protected] adresinden ekibe ulaşabilir. 

Daha önce de tutsakların görsel üretimlerini kartpostal haline getirip, kimi zaman şiirler de ekleyerek tutsaklara gönderen ekip çalışmalarının büyüyerek devam edeceğini ifade etti. 

Tutsaklara gönderilen kartın yanında bir de not bulunuyor:

BU DAHA BAŞLANGIÇ!

“Görülmüştür” çalışması hızla devam ediyor. Tutsaklardan gelen mektupları internet ortamına aktarıyor, içerinin sorunlarını dışarı ile buluşturuyor, “bir adres de sen al bir mektup da sen yaz” şiarıyla, içeri-dışarı arasında bir köprü olmaya çalışıyoruz.

İnternet ortamında her bir gönderimiz yaklaşık 4-5 bin kişiye ulaşıyor. Diğer tutsaklarla dayanışma kolektiflerinin kampanyalarına destek olmaya çalışıyoruz. www.gorulmustur.org sitesi üzerinden yaptığımız yayın neredeyse 1'inci yılına ulaştı. Bu arada “Görülmüştür” çalışmasına emek veren arkadaşlarımızın da sayısı arttı. Farklı meslek gruplarından bizler, bu çalışmaya gönüllü olarak çeşitli şekillerde (mektup geçirerek, internet sitesini düzenleyerek, haber toplayarak, sergi açarak...) katkı yapıyoruz.

Sitede tutsaklardan gelen mektupların yanısıra cezaevleri ile ilgili haberler ve olabildiğince güncel tutsak adresleri de bulunuyor. Ayrıca bir de tutsaklardan gelen şiir, resim, fotoğraf, öykü, romanları gruplandırdığımız bölümler var.

Sadece internet üzerinden değil elbette bu çalışma. Antakya'dan Marsilya'ya, Mersin'den Karaburun'a kadar pek çok yerde “Görülmüştür Mahpus Mektupları Sergisi” açılıyor ve açıldığı yerde de yoğun ilgi görüyor.

Ve işte insanların içindeki o ölü vatandaşı kürtajla aldırdığı Gezi İsyanı patlak verdi. Her taraf 'orantısız zekâ' duvar yazılarıyla doldu taştı. 7'den 77'ye isyan etti tüm ülke ve sokaklar doldu taştı. Halen de devam ediyor.

Bu süreçte ölülerimiz oldu. Onların isimlerini hep yazılı olacak kafalarımızın bir yerlerinde, bir yerlerde hep bu şarkı çalacak: “Ölenlerin adını unutma türkülerin, meydanların; bırakmasın onlar seni”. Yine bu süreçte tutsaklarımız oldu. Düzmece suçlamalarla, keyfi tutuklamalar yapıldı.

Hem Gezi İsyanı'nın sembollerini hatırda bırakacağımız, hem de Gezi Tutsakları başta olmak üzere tüm devrimci tutsaklarla dayanışma gerekliliğini vurgulamak ve pratikte bunun bir tuğlasını yerleştirmek için bu kartları hazırladık. Bu kartları dostlarınıza ya da arkadaşlarınıza göndermek istersiniz diye de içerisine 2 tane pul koyduk.

Dayanışmayla.

Görülmüştür Ekibi

İlişkili İçerik