Burcu Koçlu için zincirleme eylemi

Sermaye devletinin direniş sürecinin ardından devreye soktuğu tutuklama terörünün hedeflerinden biri olan, ancak sağlığı nedeniyle hapishanede ölüm riski taşıyan BDSP'li Burcu Koçlu’nun serbest bırakılması için İzmir’de zincirleme eylemi yapıldı.

 “Burcu Koçlu’ya özgürlük!”

Gezi Direnişi'nin ardından İzmir’de gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında tutuklanan hasta tutsak Burcu Koçlu, hala Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor. Diyet uygulaması tam yapılmayan, tedavi hakkı engellenen ve görüşçüleri ile görüştürülmeyen Koçlu için, verilen dilekçelere rağmen hala bir işlem yapılmış değil.

Gezi tutsaklarının hukuksuz tutukluluklarını ve cezaevlerindeki uygulamaları protesto etmek, Burcu Koçlu’nun serbest bırakılmasını haykırmak için sınıf devrimcileri bugün saat 16.00’da Konak Saat Kulesi’nde zincirleme eylemi gerçekleştirdi.

“Gezi tutsakları serbest bırakılsın! Burcu Koçlu’ya özgürlük!” şiarlı pankartı taşıyan 3 BDSP’li, kendisini Konak Meydanı'ndaki Saat Kulesi’ne zincirledi.Burada gerçekleştirilen konuşmalarla Koçlu’nun ve tüm hasta tutsakların serbest bırakılmasını haykıran BDSP’liler, aynı zamanda hapishanelerdeki uygulamaları ve tredmanları da teşhir ederek “Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük!” şiarını haykırdılar.

Gezi Direnişi ile başlayan süreci ve halkın öfkesini, eşitsizliğe, sömürüye ve baskıya karşı verilen bu mücadeleyi büyüteceklerini, arkadaşlarının da, İzmir’deki 39 Gezi tutsağının da özgürlük ve eşitlik talebiyle sokakları doldurduğunu ifade eden sınıf devrimcileri, çevrede toplanan kitleye de destek ve mücadeleyi büyütme çağrısı yaptılar. Gezi Direnişi'nde berbaer yürütülen bu mücadelenin, yine beraber büyüterek, sistemin taşlarını oynatacağını ifade ettiler.

Gezi Direnişi'nde katledilen 5 direnişçiyi anarak, dinci partinin şefi Tayyip Erdoğan’ın timsah gözyaşlarına kanmayacaklarını, eli kanlı katillerin gözyaşlarının sahteliğini vurguladılar.

Zincirleme eyleminden 20 dakika sonra polisin dialoğa geçmesine sloganlarla yanıt veren devrimciler, çevreden alkışlandıkları anda polis tarafından darpedilerek gözaltına alındılar.

20 dakikalık eylem boyunca sınıf devrimcileri tarafından “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Her yer Taksim her yer direniş!”, “Burcu Koçlu serbest bırakılsın!”, “Gezi tutsakları onurumuzdur!”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!” sloganları atıldı.

Devrimcilere sahip çıkmak isteyen kadınlar da sivil polislerin engellemesi ile karşılaştılar.

Saat 16.30'da zincirler kesilerek gözaltına alınan sınıf devrimcileri, önce Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüler. Karakolda ifade vermeyi reddeden sınıf devrimcileri, saat 21.30'da Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde yapılan sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldılar.

Kızıl Bayrak / İzmir

Kaynak: kizilbayrak.net