"Görüşeceğiz..." grubu ne yapmayı amaçlıyor

Politik tutsaklarla dayanışmak, onların düşünce üretimlerini, edebi ürünlerini, resim ve karikatürlerini kamuoyunu duyurmak amacıyla bir grup duyarlı insan "Görüşeceğiz..." adı altında bir araya geldi.  "Görüşeceğiz..." grubunun kamuoyuna açıklamasını yayınlıyoruz.

***

"Merhaba;

 

Biz bir grup tutsak dostu ve yakınıyız. Eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesinde tutsak düşmüş ve dört duvar arasında yaşamlarını sürdüren binlerce tutsak var. Toplumdan tecrit edildikleri yetmiyormuş gibi bir de sayısız hak gaspına uğruyorlar. Bu haksızlıkları takip ve teşhir eden birçok kurum var.

 

Biz ise tecrit duvarları arkasında özgür voltalar atarak, sokakları ve meydaları düşünen, hayatın her alanına dair duygu ve düşünce biriktiren; insana ve doğaya dair sanatsal ve edebî ürünler yaratarak direnen tutsakların eserlerini sosyal medya mecralarında paylaşmak için bir araya geldik.

 

Onlar tüm zor şartlara ve yoksunluklarına rağmen idealleri uğruna sanat ve edebiyatın ışıklı yolunda volta atıyorlar. Üretimlerinin insanlara ulaşması demek onların toplumdan yalıtılmasına, görünmez kılınmaya çalışılmalarına bir yanıt olacaktır.

 

İki çağrımız var; ilki hapishanelerle ilişkisi olan tutsak yakınları ve görüşçülerine; görüşlerde, telefon konuşmalarında ve mektuplarınızda tutsak olan sevdiklerinize lütfen bizden bahsedin! Kendilerinin ve arkadaşlarının şiirlerini, öykülerini, tablolarını, karikatürlerini, el işlerini (fotoğraflarını) vb. sizler aracılığıyla bize ulaştırsınlar.

İkinci çağrımız da tutsak dostlarına; sosyal medya hesaplarımızı lütfen takip edin, arkadaşlarınıza bizden bahsedin, paylaşımların yaygınlaştırılması için dayanışma içinde olun.

 

Bitirirken; neden adımız "görüşeceğiz"? Tutsakların birçoğu mektuplarını yine görüşme dileği ve umuduyla "görüşeceğiz" diye bitirir. Biz de onlarla yeniden özgür günlerde buluşmak umuduyla "görüşeceğiz" diyoruz."

Görüşeceğiz grubu

İlişkili İçerik