Grup Yorum İçin Adalet Nöbeti

Süresiz açlık grevinin 133. gününde olan Grup Yorum Üyesi Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi, İstanbul Adliyesi önünde açtığı pankartla “adalet” istedi.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

01 Kasım 2019, Cuma 15:27

Grup Yorum Üyesi Helin Bölek’in annesi Aygül Bilgi, bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde, üzerinde “Grup Yorum Açlık Grevinde 133. Gün” yazılı bir pankart ile “adalet nöbeti” tuttu.

“Grup Yorum halktır, susturulamaz”, “Grup Yorum’un açlığına ses verin” şeklinde sloganlar atan Aygül Bilgi, kızı Helin Bölek’in “Grup Yorum Üyesi/İdil Kültür Merkezi çalışanı olduğu” gerekçesiyle ve bir itirafçının beyanlarına dayanılarak yaklaşık 27 aydır tutuklu yargılandığını belirtti.

* Aygül Bilgi, kızı Helin Bölek’in tutuklu bulunduğu hapishanede, görüşte.

Tutuklu beş Grup Yorum üyesinin 4 ayı aşkın süredir açlık grevinde olduğuna dikkat çeken Bilgi, şöyle konuştu:

“Helin’in açlık grevinde bugün 133. günü ve hapishane doktoru tarafından zorla müdahale ile tehdit ediliyor. Açlık grevini bitirecek olan zorla müdahale değil, taleplerinin kabul edilmesidir. Bunlar gerçekleşmeyecek talepler değil, aksine sorgulanması gereken 34 yıldır halkın türkülerini yapan bir müzik grubunun bu talepler için açlık grevinde olmasıdır.”

Bugün (1 Kasım) itibariyle tutuklu Grup Yorum üyeleri Bahar Kurt 142, Barış Yüksel’in 136, İbrahim Gökçek’in 135, Helin Bölek’in 133, Ali Aracı’nın 66 gündür süresiz açlık grevinde.

Talepleri şöyle:

* Grubun çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi basılmasın.

* Grup Yorum üyeleri “arananlar” listelerinden çıkarılsın.

* Konser yasakları kaldırılsın.

* Grup Yorum üyeleri haklarında açılan davalar düşürülsün.

* Tutuklu müzisyenler serbest bırakılsın. (AS)

İlişkili İçerik