Grup Yorum üyeleri: TTE’yi giymeyeceğiz!

Grup Yorum’un 11 üyesi şu anda beş ayrı hapishanede tutuklu bulunuyor. Niçin mi? Galiba, sadece Grup Yorum üyesi oldukları için ya da albüm yapmaya devam ettikleri için. Nitekim son 10 ay içinde Kültür Merkezi 4 defa basılmış ve her seferinde hazırlık içinde olan albümlerine el konulmuştu. Ancak tüm bu engellemeler ve baskılara rağmen Grup Yorum’un albümü 22 Eylül 2017 günü piyasaya çıktı. Kültür Merkezi, 24 Eylül 2017 günü, yine basıldı ve imza günü düzenleyen Grup Yorum üyeleri gözaltına alınmaya başlandı. Şu anda 11 üyesi hapishanelerde tutuklu bulunan Grup Yorum’a yönelik baskı içeride de devam ediyor. Nitekim Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Bahar Kurt ve Betül Varan’a, sayım zamanı havalandırmada ayakta beklemedikleri için hücre cezaları verilmeye başlandı. Gerekçe olarak “sayım vermemek” deniliyormuş. Sayamasınlar diye, bir yerlere saklandıkları falan yok oysa. Bahar Kurt ve Betül Varan, “Bize asla TTE giydiremezler, Dinleyicilerimizin bize olan güvenini, vefasını asla boşa çıkartmayacağız!” diyorlar.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde PKK/PAJK ve MLKP/KKE davalarından mahpus bulunan kadınlar “Siyasi kadın tutsaklar olarak Efrîn halkının yanında olduğumuzu belirtiyor; direnişlerini selamlıyoruz” diyorlar.
Ağır yaralı Gürbüz Topçu, Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’te tek başına bir hücrede tutuluyor ve acilen yapılması gereken tedavisi yapılmıyor. Okurumuz, bu konuda ilgili insan hakları kuruluşlarına tedavisi için yardımcı olunması çağrısında bulunuyor.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan mahpuslara berberde makasla tıraş yasaklanmış. Bu ve buna benzer adımlarla TTE uygulaması için hazırlık yapan Adalet Bakanlığı’na karşı çıkacaklarını göstermek için 1 Ocak-1 Şubat 2018 günleri arası görüşe çıkmadıklarını belirtiyorlar.

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Avukat Aytaç Ünsal, Avukat Behiç Aşçı ve stajyer Avukat Naim Eminoğlu şöyle diyorlar: “Biz Halkın Hukuk Bürosu avukatları olarak halkın teslim alma saldırısı olan TTE uygulamasına ve avukat arkadaşlarımız Selçuk Kozağaçlı ve Yaprak Türkmen’in tecrit edilmesine karşı 22 Ocak 2018 tarihi itibariyle bir haftalık açlık grevi eylemi yapıyoruz.” Maalesef bu faks metni bana 31 Ocak 2018 günü ulaştı. Bu yüzden okurlarımıza geç ulaştırabildim.

Van Yüksek Güvenlikli CİK’te bulunan Akil Nergüz’ün kasım ayında cezaevinde yaşanan hak ihlallerini içeren mektubunun bana gönderilmesi yasaklanmış. Tamamen gerçekleri içeren bu mektubun sakıncalı bulan Disiplin Kurulu kararını bana göndermek istediği zarftan da çıkmadı. Disiplin Kurulu, verdiği kararın ardında duramıyor mu acaba?

Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Fatih Özgür Aydın, Doğan Karataştan, Gökhan Kesgin, Fırat Sıl, Hasan Farsak, Hakan İnci, İlker Altundal, Eren Erdem, Doğan Taştan, Ulaş İçmez, Umut Gündüz Altun, Kenan Emre Üstündağ, Ramazan Anik, Erdinç Öksüz, 22 Ocak 2018 günü Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.
Ağrı Kapalı Cezaevi’nde en küçük demokratik talep, büyük disiplin cezalarına neden olabiliyormuş. Oysa taleplerin çoğu yasa, tüzük ve yönetmeliklerde yer alıyor.

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Emrah Gültekin ve Sinan Çelik, 19 Aralık 2017 günü yıldızlaşan Yusuf Dalkılıç’ın ailesine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

Mardin E Tipi Cezaevi’nde bulunan 40 mahpus, 19 Ocak 2018 günü Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Hiçbir ihtiyacın karşılanmadığı 8 saatlik yolculuk sonrasında sürgün edilenlerden Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nin A-22 nolu odasına konulan kişilerin isimleri şöyle: Adem Çelik, Osman Sığınç, Veysi Denizhan, Ahmet Tatli, M. Ali Alan, M. Emin Turan, Ali Tanrıkulu, Muzaffer Turan, Umran Aykut, Murat Karaaslan, Hamza Kaya, Murat Avcı, Vedat Bilen, Mehmet Arslanhan, Serdar Gülçin, Sevran Sertkaya, Ramazan Çakmak, Abdullah Kaya, Lokman Tokay,

Emanet Eneş…

Ş. Urfa 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mazlum Dağtekin ve Muhammed İlgün; Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunan Kasım Yıldırım, sürgünler yüzünden iletişim kopukluğu yaşadıkları arkadaşlarından mektup bekliyor.
Rize-Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde bulunan (MKP davasından yargılanmış olan) Veysel Cansız, 15 Kasım 2017 günü sürgün edildiği Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli CİK’te kimi renkteki giysilerin kendilerine verilmediğini ve tüm araç gereçlerinin plastik olduğunu hatırlatıyor.

Nusaybin’de 26 Mayıs 2016’da çıkan ve ağır işkencelerden geçirilen kitleden 20 kişi Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş ve daha sonra da değişik cezaevlerine gönderilmişti. O kişilerden biri olan ve şu anda Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Tufan İlbaş, başka cezaevine sürgün edilen arkadaşlarının yerini öğrenmek istiyor.

Denizli T Tipi Cezaevi’nde bulunan Zeynep Temel ve Sibel Tekme’nin kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızı gönderebileceğiniz adres şöyle: Sibel Tekme / T Tipi Cezaevi / C-3 / DENİZLİ (Bu arada, gazetemizi alan okurlarımızdan birinin ayda bir gazetelerimizi buraya göndermesi isteniyor!)
4

Yeni sürgün edildikleri yerde en büyük sıkıntılarının kitap olduğunu belirten okurumuza okunmuş kitaplarınızı gönderebilirsiniz. Adres şöyle: Bişar Bilen / 1 Nolu T Tipi Cezaevi / A-16 / Tarsus – MERSİN

İçeride üniversite sınavlarına hazırlanan bir mahpusa test kitabı göndermek isteyenler için bir adres veriyorum: Nurullah Demir / 2 Nolu T Tipi Cezaevi / A-27 – TEKİRDAĞ

MEKTUBU GELENLER:
Bahar Kurt – Burhaniye T Tipi Cezaevi
Betül Varan – Burhaniye T Tipi Cezaevi
Sibel Tekme – Denizli T Tipi Cezaevi
Zerrin Yılmaz – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Gökmen Çiftçi – Ağrı Kapalı Cezaevi
Nurullah Demir – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Aytaç Ünsal – Burhaniye T Tipi Cezaevi
Behiç Aşçı – Burhaniye T Tipi Cezaevi
Naim Eminoğlu – Burhaniye T Tipi Cezaevi
Gürbüz Topçu – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Murat Gümüş – Elazığ 1 nolu Yüksek
Güvenlikli CİK
Veysel Cansız – Elazığ 1 nolu Yüksek
Güvenlikli CİK
Hüseyin Bektaş – Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Sadık Sabancılar – Kırıkkale F Tipi Cezaevi
F. Özgür Aydın – Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Kasım Yıldırım – Siverek T Tipi Cezaevi
Mazlum Dağtekin – Ş.Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi
Bişar Bilen – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi
M. Ali Alan – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi
Vahit Tuna – Tarsus 2 nolu T Tipi Cezaevi
Emrah Gültekin – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Tufan İlbaş – Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Akil Nergüz – Van Yüksek Güvenlikli CİK==

İlişkili İçerik