Hapishanede 31 Yılına giren HASAN GÜLBAHAR'dan yeni mektup var

"Yürümek iyiye, haklıya, doğruya

Dövüşmek yolunda iyinin, haklının doğrunun

Zapt etmek iyiyi, haklıyı, doğruyu"

Nâzım HİKMET

Merhaba Sevgili Adil Hocam,

Dışarıda şakır, şakır bir yağmur kışta olduğumuzu hatırlatırken bende yatakhanede kaloriferin önüne çektiğim masada seninle sohbetteyim. Yaş aldıkça insan kendine sıcak yerler mi arar oluyor ne! :)

Nasılsınız Adil Hocam? Yarı yıl tatili bitince senin ev nöbetlerin yine başlamış olmalı. Neyse ki uğraşlarınla da bağdaşır bir ortam ve zaman kullanımı anlamına da geliyor bu durum. Tabi ara sıra “bana daral geldi” dedirten bir tarafının olma ihtimali de yok değil. Artık bir şekilde çözüm geliştiriyorsundur. Yazan çizen insanın doğallığında kendiyle baş başa  kalma ihtiyacı kadar kalabalıklara karışma, dolaşıp biriktirme ihtiyacı da var elbet. Kışı da atlatınca öğretmen evinin yolunu tutarsın artık ha Adil hocam. O zamana kadar ben de çıkayım da yine buluşuruz orada.

Adil hocam, kartlar için de teşekkürler. Yazma yoğunluğumda olunca herkese uzun yazamadığım için kartlar iyi iş gördü doğrusu.

Bildiğin gibiyim bende. Yalnız 2 aydır bir türlü kurtulamadığım bronşitin yan etkileriyle uğraşıyorum. Bir de 4 yerdeki bel fıtığıyla. Hava soğuk olunca düzenli egzersizi de yapamıyorum. İdare edip gidiyorum. Bunların dışında keyfimi gölgeleyen bir sorun yok. Bu ara herkesin yüreğini yakan, öfkelendiren ÖZGECAN'ın vahşice katlinin üzüntüsü var elbet. Toplumdaki kadın ağırlıklı öfke patlaması dileyelim uğradıkları şiddeti frenleme etkisi yapsın. Sistemin yarattığı şiddetten bağımsız değil elbet tüm bunlar. İktidar sözcüleri bu öfke patlamasını katillerin nasıl bir cezaya uğraması tartışmalarına hapsetmeye çalışarak yarattıkları erk(ek) egemen sistemin, ideolojisinin sorgulanmasına  perde çekmeye çalışıyor.       

Tülin de epey hareketlidir bu süreçte sanırım. Cenaze tarihinde ve eylemlerde epey tanıdık simalar gözüme çarptı. Dün de Ali Osman ekrana geldi.

Bir önceki açık görüşte beraberdik Ali Osman ile karşılaşmışsanız bahsetmiştir. Sohbet etmek, görmek mutlu etti beni de. Yüreği temiz ve duyarlı bir genç dostumuz o da, seviyorum bu özelliklerinden dolayı.

Adil hocam, geçen çıkış sürecimde epey yormuştum seni. Şimdi de uğraştırıyorum. Geçen Cuma günü Hüseyin Aygün ile görüşmemizde senin lafını ettik. Seni göreceğini vs. belirtmişti. (…) Umarım merkez görüşmelerin kaderine bırakmaz da en azından şu son bir buçuk aydır 5-6 arkadaşın hayatını kaybetmesine yeni hastalar ölmesinin önüne geçer.

Adil hocam, bana Temel- Sibel dostlar da kitap yollamışlardı geçen gün onlara da yazıyorum, adreslerini iletince. Adil hocam, Hasan Mantıcı’nın kitaplarından elinde var mı acaba?

(…) Evet adil hocam, benden şimdilik bu kadar. Kendinize iyi bakın lütfen sana ve Tülin’e sevgilerimi yolluyor Öykü’cüğümü sevgimle kucaklayıp öpüyorum o çekinip kaçar ama olsun, ortak dostlara da içten selamlar.

Umut, sevgi ve güzelliklerle kalın görüşmek buluşmak dileğiyle. Hevallerde selamlarını iletiyorlar.

Dostlukla Hasan

Şubat 2015

HASAN GÜLBAHAR T TİPİ KAPALI HAPİSHANE/OSMANİYE

İlişkili İçerik