Hasta Mahkum Karagöz Adli Tıp Raporu Bekliyor

Hasta Mahkum Karagöz Adli Tıp Raporu Bekliyor

Akciğer kanseri hastası mahkum Karagöz, yeni yasa kapsamında tahliye başvurusu yapmak için Adli Tıp Raporu bekliyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi raporuna göre "yüzde 70 ağır hasta."

 
İstanbul - BİA Haber Merkezi
05 Şubat 2013, Salı

İstanbul'daki Metris Kapalı Cezaevi'ne tedavi için sevk edilen akciğer kanseri hastası mahkum Özgür Karagöz,  tahliye başvurusu yapmak için Adli Tıp raporu bekliyor.

6441 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın yasalaşmasının ardından hasta tutuklu ve hükümlülerin durumları yeniden gündeme geldi.

Yasada,  tutuklu ve hükümlülerin ''ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremediği'' durumlarda "cezanın infazı, iyileşinceye kadar geri bırakılabileceği" ifade ediliyor. Yasadan Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hapiste olan kişiler de faydalanabiliyor.

Karagöz'ün avukatı Resul Tamur, bianet'e yaptığı açıklamada, Karagöz'ün Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/2. maddesi uyarınca örgüt üyeliğinden 7,5 yıl ceza aldığını, buna Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. maddesindeki propaganda suçlamasından aldığı cezalarında da eklenerek toplam 9 yıla mahkum edildiğini söyledi. Karagöz'ün Haziran 2011'de aldığı ceza Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce de onandı. Üçüncü yargı paketinin yasalaşmasıyla, cezası 6 yıla düşürüldü.

2,5 yıldır tutuklu olan Karagöz ayrıca "görevli memura mukavemet" ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet suçlamasıyla da 4 yıl ceza aldı, bu dosya şu an Yargıtay'da değerlendirme aşamasında.

Tedavi için Metris'te

Henüz yasa tasarısı yasalaşmadan önce, hastalığı nedeniyle infazın ertelenmesi talebinde bulunan Karagöz, Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ndeyken geçen Kasım ayında tedavisi için İstanbul Metris Kapalı Cezaevi'ne sevk edildi.

Karagöz'ün 10 Ocak'ta Çanakkale Cezaevi'ne sevk edilmesi kararlaştırılmıştı ancak sağlık durumu elvermediğinden nakil gerçekleşemiyor.

Karagöz'ün ağabeyi Mehdi Karagöz, kardeşinin Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından verilen "göğsünden yüzde 70 ağır hasta" şeklinde bir raporu bulunduğuna dikkat çekti.

Ağabey Karagöz, yasadan önce de tahliye başvurusu yaptıklarını, bunun henüz yanıtlanmadığını, Adli Tıp raporuyla birlikte tekrar bir tahliye başvurusu daha yapacaklarını söyledi.

Karagöz'ün avukatı Tamur, yasanın nasıl uygulanacağını henüz bilmediklerini söyledi: "'Ağır hastalık veya sakatlığı bulunanlar...' şeklinde bir ifade var yasada ancak bir de 'Kendine bakamayacak durumda olanlar...' şeklinde bir ifade var. O yüzden nasıl bir değerlendirme yapılacağını bilmiyoruz."

Tamur, Karagöz'ün nadir tedavisinin hapishane koşullarında mümkün olamayacağını da ekledi. Akciğerlerinin ardından baş bölgesinde de bir kitle tespit edilen Karagöz, uzun süre kemoterapi gördü. (AS)

İlişkili İçerik