Hasta Tutsak M. Nesih Sarıkaya'ya doktor "öl" dedi...

Tutuklunun cezasını doktor kesti!

Ciğerleri iflas eden ve kendisine 6 aylık ömür biçilen hasta tutsak Mehmet Nesih Sarıkaya'yı muayene eden doktor işkenceci polislere özendi. Kandıra 2 No'lu F Tipi Cezaevinde yaşam savaşı veren Sarıkaya, bronşit, astım sinüzit, farenjit, anemi, verem gibi çeşitli kronik hastalıklar yanı sıra iki ciğerini de kaybetmiş durumda. Kendisini tedavi eden ve 6 aylık ömür biçen göğüs doktorundan "tek kişilik odada kalabilir" raporunu talep edince kendisine, "Her gelene rapor verirsek cezaevinde kimse kalmaz" cevabı verilerek rapor reddediliyor.

Müdahale edilmedi

"Cezaevinde uygulanan sistematik işkence, soğukta bekletme, yeterli beslenmeme, sağlık imkanlarının olmayışı ve mekandan kaynaklı hijyensiz ortam gibi sebeplerden solunum yolu yetersizliği hastalığına yakalandım." diyen Sarıkaya, gönderdiği mektubunda şunları dile getirdi: "Hastalıklarımın başlangıç dönemlerinde teşhise dönük müdahale edilmediği gibi yerinde tıbbı bir müdahale de olmadı. Tedavi için gittiğim göğüs doktoru '6 aylık ömrün kalmış, iki ciğerin iflas etmiş' deyince o zaman tek kişilik odada kalabilir diye rapor istedim. Doktor bana, 'Her gelen hastaya rapor verirsek cezaevinde kimse kalmaz' diyerek raporu reddetti."

İşkence sonucu bu hale geldi

18 yıldır tutuklu olduğunu ve günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz halde olduğunu ifade eden Sarıkaya, yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: "Yakalandığın ilk 20 gün boyunca Erzurum Terörle Mücadele'de ve JİTEM üstünde sürekli şekilde elektrik verildi, Filistin askısı, hava sıkma, şişeye oturtma, lastiğe oturtma, dolapta tutma, dışkı yedirme vb. fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kaldım. İşkenceler başta bel fıtığı olmak üzere adeta vücudumu ilerde ortaya çıkacak bir çok hastalığa gebe bıraktı. Erzurum Özel E Tipi ve H Tipi cezaevlerinde kaldım hastalığım ve tedavilerim hiç bir şekilde dikkat alınmadı. Günlük yaşamdan temizlikten tutalım beslenmeme kadar bir çok temel ihtiyaçlarımı karşılayamaz noktasındayım. Hastalıklardan kaynaklı bedenime artık iğne bile yapılmıyor"

Pazarlık konusu yapılamaz

Devletin ve AKP hükümetinin hasta tutsakların serbest bırakılması üzerinden siyaset yaptığını da sözlerine ekleyen Sarıkaya, "AKP halkımızın vicdanının sızlatan ve son derece insani bir beklenti olan hata tutsakların bırakılması üzerinden 'siyaset pazarlığı' yapıyor. Bu durum tamamen gayri -ahlaki bir tutumdur" diye tepki gösteriyor.

Selçuk Arslan (Gazeteci)

İlişkili İçerik