HASTA TUTSAK MEHDİ BOZ'A HASTANEDE İŞKENCE

"Askerler bana saldırarak beni zorla yerde sürükleyerek alt kata götürürlerken kelepçeler elime batıp bileklerimi kesti ve beni merdivenlerden aşağı ittiler. Sırtüstü yere düştüm, beni oradan ringe götürdüler. Elimin kanamasına, kaç defa söylememe rağmen beni doktora götürmediler. Beni ringte bekletip hapishaneye götürdüler. Doktor film çekip darp raporunu yazdı. Sırtım, boğazımda, ağzımın içinde yaralar oluştu. Kelepçeler bileklerime batıp, kesti . "

25.05.2024

***

Merhaba 

Sevgili Adil Hoca,

              Mayısın yağmurlu bir Cumartesi günü sabahında sana ve tüm aileye günaydın diyerek selam ve sevgilerimi yolluyor ve iyi olmanızı diliyorum. Nameni dün aldım, 24 Mayısta, teşekkürler. Ben de faşizmin tüm baskı ve saldırılarına inat iyi olmaya çalışıyorum. Sağlık sorunlarım bildiğiniz gibi. Değişen bir şey yok, uzun süredir diş sorunuyla uğraşıyorum, her hastaneye gittiğimizde bir engelle karşılaşıyoruz. 21 Mayıs 2024 tarihinde protez diş yapımı için Fırat Üniversitesi Ağız ve Diş Bölümü’ne gittim. Kadın diş doktoruna kelepçelerimin açtırılmasını rica ettim. O da insani bir tavır sergilemeyerek kelepçeli tedaviyi dayattı. Ben de kabul etmedim, askerler de “kelepçe açmak yasaktır” dediler, ben de “böyle bir şey yok” dedim. Sonra astsubay yanımıza geldi, astsubaya “kelepçelerimi açın” dedim, o da kelepçeleri açıp yanımızdan ayrıldı. Uzman çavuşlar bana doktorun “kelepçeleri geri takın” dediğini söylediler. Zorla kelepçeleri elime taktılar, “kelepçeli tedaviyi kabul edersen et” dediler. Ben de “kelepçeli tedaviyi kabul etmiyorum, tedavim yapılmadan gitmiyorum” dedim. 

              Askerler bana saldırarak beni zorla yerde sürükleyerek alt kata götürürlerken kelepçeler elime batıp bileklerimi kesti ve beni merdivenlerden aşağı ittiler. Sırtüstü yere düştüm, beni oradan ringe götürdüler. Elimin kanamasına, kaç defa söylememe rağmen beni doktora götürmediler. Beni ringte bekletip hapishaneye götürdüler. Doktor film çekip darp raporunu yazdı. Sırtım, boğazımda, ağzımın içinde yaralar oluştu. Kelepçeler bileklerime batıp, kesti vs. askerler hakkımda tutanak tuttu, hapishane idaresi de disiplin soruşturması başlattı. Yani anlayacağınız kısaca durumlar böyle. 

Bir de senden bir isteğim ve ricam olacak. Bana Filistin Günlüğü adlı kitabını ve son çıkan romanını gönderebilirsen sevinirim. Buradaki arkadaşların da selamları var. Sen de Aileye ve tüm değerli arkadaşlara ve Dostlara selam söyle. İki tane şiiri de mektupla birlikte gönderiyorum. 

              Kendinize çok iyi bakınız. Sağlıcakla kalınız. Selamlar. 

 

Mehdi BOZ

2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane

ELAZIĞ