Elazığ hapishanesinden gelen deneme: "Yol Uzun Bir Koşudur"

YOL UZUN BİR KOŞUDUR

Aydınlığa kavuşup, yüreğinin sesiyle hakikate yol alan yolcu; uzun bir koşunun başlangıcında olduğunu unutma. Anlamanın yürekteki kıpırtısı coşkun nehre dönüp akmaya başladığında yerinde durulamaz. Anlamak söze, söz eyleme dönüştüğünde karar verilmiştir. Bahardaki nehirler gibi coşmak, anlamak ve anladığını yaşamak, insanlaşmadır.

Hakikatin yolculuğuna çıkmak önemlidir, ama esas olan hakikate varmaktır. Meşakkatli olmasına rağmen almadan vermektir. Bunun için de hakikat yolculuğunda hesapsız olmak ve yanmayı göze almak gerekir. Bu yola yolcu olduysan çıktığın yolu da, yolculuğu da iyi bilmelisin. Çıktığın yolun uzunluğunu, zorluğunu baştan bilmelisin. Yolun üzerine konulan dikenleri, döşenen mayınları da bilmelisin. En önemlisi de hakikate düşman, karanlığın efendilerini iyi tanımalısın yoksa başaramazsın.

Çıktığın yolculukta koşarken karşına dikilen kötülük dağlarını geçmek, var olan bayırları aşmak için sana güçlü soluk lazım. Şehirlere ekilen dikenler boyundan uzun olabilir, yol diye gösterilen uçurumlara çıkabilir. O yüzden gösterileni değil ardındakini görebilmelisin.

Dara düşünce sığınacağın dağlara pusular kurulabilir, dereler kurumuş olabilir. İnsana güvenip çıktığın yolda sırtlanlar, kurtlar tuzaklarla bekleyebilir. Kesilen yolların başında akbabalar durabilir. Çıktığın hakikat yolunda karşılaşacaklarını düşünüp ateş üzerinde yürümeyi göze aldın mı? Yolunu ona göre çizdin mi?

Ey yolcu; önünde uzun bir yol olduğunu unutma. Yol alırken menzile, yüreğin önüne aklını al. Akılla yüreği buluşturursan engelleri aşarsın. Hakikatin gücünü hissettikçe özünü sözünle ikrarını yaşamınla bir yaptığında güvende olursun. Yol alırken insan nehrini terk etme, nehirlere bakıp kendine yol çiz. Nehrin coşkusunu, durgunluğunu, genişliğini, uzunluğunu iyi anla ki ondan öğrenesin. Ona gözlerinle bakmayı, kulağınla duymayı tercih et. Nehrin denize nasıl aktığını, oradan okyanusla buluşmasını iyi anla. Anla ki nehrin içinde bir katreyken okyanus olmanın sırrını, bir fakirin hakikatle insan-ı kamile varmasının yolunu çözesin.

Nehir güzel gözükse de güzel olan okyanusa varmak, okyanusta çoğalmak, büyümektir. Sen de bir nehir gibi coşkun ama sabırlı ve sonuç alıcı olmalısın. Nehrin koca kayaları aşmasına bak; suyun yavaş yavaş kayalara vurup aşındırmasını, bunu başaramadığında etrafını dolaşmasını, olmuyorsa birikerek, çoğalarak kayaları aşmasını gör. Bir nehir her zaman yolunu bulur, yolu nehir gibi okyanusla bir olmak olan hakikatle buluşmak, onda erimek, erirken çoğalmak olsun.

Unutma yolcu çıktığın uzun bir yoldur ve sonunda aşkın olan hedefin var. Hakikate varmak istiyorsan gerçek yolcu olacaksın, yarı yolda kalmamak için yolunu iyi bil, yoldaki çıyanları, sırtlanları iyi tanı. Engelleri, dikenleri görüp, uzun yolda ikrarla savrulmadan kendini unutmadan durmaksızın yürümeye devam et. Bil ki hakikat kolay değil…

Yola yolcuysan yüreğini aklınla bir yapıp; ikrarın ışığıyla, yüreğini, nefesini sağlam tut. Gözün yalanın perdelerini indirip, ardındaki hakikati görsün. Yüreğini aç ki karanlığın ardındaki aydınlığı yakalayasın. Unutma koştuğun uzun yol karanlık içinde, ama ardında aydınlığın umudu var. Her adımında yüreğinin sesini ikrarın ışığıyla buluşturursan güçlü yürürsün. Aklından bir şeyi daha hiç çıkarma. İnsan hakikati ikrarıyla var eder. İkrar yüreğin dinamosudur, gücünü oradan alır. Bu yolda var olmak, almakla değil vermekle olur. Hakikat yolu kendine istemek değil, kendinden vermektir. Sen de coşkuyla çıktığın uzun koşuda yol aldıkça insanlaşacak, insanlaştıkça da hakikat olacaksın. Çıktığın yol güzellik ve insan olabilmenin gereğidir. Uzun yolun sonunda varacağın noktada sen de güzelleşecek, özgürleşeceksin. Fakat bu güzellikleri yaşamak için şunu bil ki, önce kendini bilmek, yolunu bilmen, sonra da çıktığın yolu kötülüklere boğan çıyanları, sırtlanları, kurtları bilmen şart, bilmezsen çıktığın uzun yolculuk yarım kalır. Yarıda bırakmak yerine önce tanı ve bil sonra nefesini, bilincini, yüreğini güçlü tut. Hedefe varmak görmekle, bilmekle olur ve şunu bilmelisin ki hakikatle buluşmak, aydınlanmak özgürleşmektir ve sen ilk adımı attın.

Ergin DOĞRU

2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-21

ELAZIĞ