Ergin Doğru

Tutsak yazar Ergin Dogru'dan mektup var: "Göndermiş olduğunuz bir koli kitabı aldım"

22.04.2024

Merhaba Köksal dost,

İyi olmanızı diliyorum. Göndermiş olduğunuz bir koli kitabı aldım, çok teşekkür ederim.

Köksal dost her ne kadar tanış olmasak da yüreği güzelliğe, paylaşıma çarpan her canın tanış olduğuna inananlardanım. Özellikle mahpuslar açısından en önemli iletişim aracı olan mektuptan dolayı tüm zindanlar hep tanıştır. Dolayısıyla mahpusu yüreğinin kıyısında duyumsayan ve onun yüreğinin derinliğinden gelen sesi oluşturan herkes de tanıştır.

"Pahalılık zindanda da dert, ama bizi en çok etkileyen kitap oluyor. Duyarlı insanlarımız kitap gönderebilir."

Sevgili hocam pahalılık zindanda da dert, ama bizi en çok etkileyen kitap oluyor. Yiyeceği insan bir şekilde idare ediyor, ama kitap olmadan zindan çekilmez oluyor. Eskiden en azından bu konuda dayanışma vardı, şimdiyse en azından kendi açımdan belirtirsem yakın dostların dışında çok azaldı. Sizden ricamız bu konuda bir çağrı yapmanızdır. Sizin sayenizde duyarlı insanlarımız kitap gönderebilir. Hani artık yeni kitap da beklemiyoruz. İnsanlar okumadıkları kitapları da gönderse buradaki en büyük sorunumuz hal olacak. Her şeyi aileye yıkmak zorlayıcı oluyor.

İçerden Bakan Gözler

"Mahpus yalnızlığında çoğalırken dışardaki çoğunluğun kendine gönlünü açıp meyman edeceği zamanı bekliyor ve bunun hiç de uzak zamanda olmayacağını biliyor. Gün gelir devran döner yürek atımları bir olup kendine ait olmayan elbiseleri parçalar ve o anda içeriyle dışarısı arasındaki duvarları da yıkar."

İÇERDEN BAKAN GÖZLER

Ergin Doğru

Elazığ hapishanesinden gelen deneme: "Yol Uzun Bir Koşudur"

YOL UZUN BİR KOŞUDUR

Aydınlığa kavuşup, yüreğinin sesiyle hakikate yol alan yolcu; uzun bir koşunun başlangıcında olduğunu unutma. Anlamanın yürekteki kıpırtısı coşkun nehre dönüp akmaya başladığında yerinde durulamaz. Anlamak söze, söz eyleme dönüştüğünde karar verilmiştir. Bahardaki nehirler gibi coşmak, anlamak ve anladığını yaşamak, insanlaşmadır.

Yaşamı Adamak

Ben demekten sıyrılıp da geldim. Gönlümü dağlardan esen meltemlere açtım. Biliyorum ki zor olan güzel olandır. Zor olan geleceği kurandır. Zoru başarırsan hakikate varılır. Hakikate ancak aşkla uzanılır. Dünyanın sahte güzelliklerini geçtim, yalandan aşkları zor da olsa aştım. Şimdi hakikatin durağındayım. Bu yolda canım yandı, içim acıdı, çok kanadım ama kendimi buldum. Kendimi bildiğimde aşkla yol aldım ve hakikatle bir oldum.

YAŞAMI ADAMAK….

2016 Biterken Tutsaklar Soruyor: Zindan Yalnızlığını Parçalayacak Ses Sizin mi?

“Duvarların arkasında uzak diyarlarda da olsa hisseder mahpus yüreği, tüm güzellikleri. Sahi siz hiç düşündünüz mü? Mahpusun hissettiği güzel yürekli siz olabilir misiniz? Maviliklere uzanan eli tutacak, sesinizle duvarların ardındaki yalnızlığı parçalayacak orman yürekli siz olsanız ne kaybedersiniz?”

Ergin Doğru

E Tipi Cezaevi D-1 Koğuşu  ELAZIĞ