"Pahalılık zindanda da dert, ama bizi en çok etkileyen kitap oluyor. Duyarlı insanlarımız kitap gönderebilir."

Sevgili hocam pahalılık zindanda da dert, ama bizi en çok etkileyen kitap oluyor. Yiyeceği insan bir şekilde idare ediyor, ama kitap olmadan zindan çekilmez oluyor. Eskiden en azından bu konuda dayanışma vardı, şimdiyse en azından kendi açımdan belirtirsem yakın dostların dışında çok azaldı. Sizden ricamız bu konuda bir çağrı yapmanızdır. Sizin sayenizde duyarlı insanlarımız kitap gönderebilir. Hani artık yeni kitap da beklemiyoruz. İnsanlar okumadıkları kitapları da gönderse buradaki en büyük sorunumuz hal olacak. Her şeyi aileye yıkmak zorlayıcı oluyor. Hele kitapların uçuk fiyatlarından sonra. Bu konuda yardımcı olacağınızı umuyorum. 

Ergin DOĞRU

2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-48 ELAZIĞ

***

Merhaba Hocam

İyi olmanızı diliyorum.

Değerli hocam içinden geçilen zor zamanlarda insanın kendi olmasının ve varoluşsal değerleri korumasının anlam ve önemi daha fazla hissediliyor. Yanı başımızda yaşanan insanlık trajedisine karşı ulus devletlerin tavrını gördükçe insana ve değerlerine sahip çıkmanın ne kadar elzem olduğu aşikar. Kimsenin umurunda olmayan insan ve doğa bir avuç hegemonik gücün çıkarları doğrultusunda yitirilirken kaybeden insanlık oluyor. 

                Sadece Filistin trajedisi de değil, zihniyet kendini var ettikçe her yerde yaşanılan ve karşılaşılan bu durumdur. Ülkemizi bunun dışında tutmak ne kadar mümkün. TV’de insanların hallerini görünce insanın içi sızlıyor. Var olan çürümüşlük halka yoksulluk ve daha fazla baskı olarak yansıyor. 

                Değerli hocam dışarının hali malumu gibi olunca zindanda maruz kaldığımız hak ihlalleri değişmiyor. Var olan tecrit ve hak ihlalleri dolayısıyla açlık grevleri sürüyor. Dışarıya ne kadar yansıyor fazla haberdar değilim. Dışarının kendi gürültüsünden bizi duyacaklarına çok inancım yok. Kaldı ki kendi sorunlarını çözemeyenlerin bizi duymasının etkisi ne olur ondan da emin değilim, şu da bir gerçek ki dışarının durumu düzelmeden zindanlarda fazla bir şeyin değişmesi mümkün değil. Sistemin zindana bakış açısını göz önüne aldığımda bu gerçekliği pas geçmek mümkün değil. 

                Sevgili hocam pahalılık zindanda da dert, ama bizi en çok etkileyen kitap oluyor. Yiyeceği insan bir şekilde idare ediyor, ama kitap olmadan zindan çekilmez oluyor. Eskiden en azından bu konuda dayanışma vardı, şimdiyse en azından kendi açımdan belirtirsem yakın dostların dışında çok azaldı. Sizden ricam bu konuda bir çağrı yapmanızdır. Sizin sayenizde duyarlı insanlarımız kitap gönderebilir. Hani artık yeni kitap da beklemiyoruz. İnsanlar okumadıkları kitapları da gönderse buradaki en büyük sorunumuz hal olacak. Her şeyi aileye yıkmak zorlayıcı oluyor. Hele kitapların uçuk fiyatlarından sonra. Bu konuda yardımcı olacağınızı umuyorum. 

                Değerli hocam zamanınızı almamak için mektubumu sonlandırırken size sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Yine değerli eşinize ve kızınıza başta olmak üzere tüm ailenize ve dostlara selamlar, saygılar. 

Not: Size bazı şiirlerimi ve yazı gönderiyorum. İşe yarayacağını umuyorum. 

 

Ergin DOĞRU

2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-48

ELAZIĞ