Tutsak yazar Ergin Dogru'dan mektup var: "Göndermiş olduğunuz bir koli kitabı aldım"

22.04.2024

Merhaba Köksal dost,

İyi olmanızı diliyorum. Göndermiş olduğunuz bir koli kitabı aldım, çok teşekkür ederim.

Köksal dost her ne kadar tanış olmasak da yüreği güzelliğe, paylaşıma çarpan her canın tanış olduğuna inananlardanım. Özellikle mahpuslar açısından en önemli iletişim aracı olan mektuptan dolayı tüm zindanlar hep tanıştır. Dolayısıyla mahpusu yüreğinin kıyısında duyumsayan ve onun yüreğinin derinliğinden gelen sesi oluşturan herkes de tanıştır.

Sevgili dost kitaplar için ne kadar teşekkür etsem azdır, zira bunun benim için hatta bir mahpus için anlamını ve değerini yaşayanlar bilir. Sizin bilmediğinizi söylemek istemiyorum:) bilakis bunun değerini bildiğinizdendir bu anlamlı ve değerli paylaşımınız. Ben sadece kendi cephemden değerini ifade etmek istedim.

Özellikle bu süreçte zindanlarda her paylaşım ve duyarlılık çok önemli ve değerlidir. Zira var olan tecrit ve yalnızlaştırmaya karşı, her sahipleniş ve paylaşım bizler açısından yaşanan izolasyona vurulan tokattır. Öte yandan zindanda bizi yaşama bağlayan en önemli araçlardan biri kitaplardır. Var olan hayat pahalılığından artık kitaba ulaşmak lüks haline geldiği için ciddi kitap sıkıntısı yaşıyoruz. Senin (ve başka arkadaşların) gönderdiğin kitaplar bu anlamda mükemmel bir zamanlama oldu, zira neredeyse kitaplarım bitmişti :)

Köksal dost, dışarıda yaşanan kaotik ortamı ve toplumun sıkıntılarını kısıtlı imkanlarla da olsa takip ediyoruz. Zaten dışarıdaki olumsuzluklar bir bütün olarak zindanlara da yansıyor. Uzun süredir tecrit ve hak gasplarıyla mücadele ediyoruz. Hukuk ve adaletin dibe vurduğu, yoksullaşmanın, çürümenin had safhaya ulaştığı tüm sıkıntıları mahpus olarak fazlasıyla yaşıyoruz. Her şeye karşın umudu güçlü tutmaya ve geleceğe anlam ve hakikat arayışıyla uzanma çabalarımız da kesintisiz sürüyor. Ödenen ağır bedellere karşın eşit, özgür, demokratik bir geleceğe inancımızı ve umudumuzu güçlendirerek bağlanmayı sürdürüyoruz.

Sevgili Köksal dost kendimi tanıtmayı unuttum. Ben en son BDP Dersim İl Eşbaşkanıydım. Birçok kurumda çalıştım ve en son tutukluluğumda 7 yıl 9 aydır zindandayım. Bir de müjdeli bir haber sizinle paylaşmak istiyorum. Yargıtay dosyamı usulen bozduğu için dosyam yerel mahkemede yeniden görülecek bu da yattığım süre düşünüldüğünde büyük olasılıkla tahliye demek. Sizin gönderdiğiniz kitaplar tahliyeme kadar bana yeter :)

Köksal dost 3-4 ay sonra da tahliye imkanı var, dolayısıyla size adresimi aşağıda yazacağım. Sizi misafir etmek ve cemal cemale sohbet etmek benim için onur olur.

Kitaplar için yeniden teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Güzel yüreğinize iyi bakın. Dostlukla

Ergin DOĞRU

2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-48

ELAZIĞ