‘Hasta tutuklulara eziyet çektiriliyor

Tedavi hakları engellenen tutukluların derneklerine yaptığı başvurunun arttığını söyleyen İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, tutukluların ya hastanelere sevk edilmediğini ya da sevk edildiklerinde kelepçeli muayene dayatılarak, eziyet çektirildiğini ifade etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu'nun hasta mahpuslara dair raporuna göre; cezaevlerinde 458 ağır olmak üzere bin 334 hasta tutuklu var. Bu sayıya giderek yenileri eklenirken İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, son dönemde tedavi hakları engellenen tutukluların derneklerine yaptığı başvuruların sayısında da artışla karşılaştıklarını belirtti.

 

14 TUTUKLU BAŞVURDU

 

Tutuklular ya hastanelere sevk edilmediğini ya da sevk edildiklerinde kelepçeli muayene dayatılarak, eziyet çektirildiğini söyleyen Demir, tutukluların yine hakaret ve darba maruz kaldığını paylaştı. Demir hasta tutukluların adlarını ve hastalıklarını şöyle sıraladı: "Mehmet Bilici, Tarsus 2 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde yatıyor. Kalp hastası ve 72 yaşında. Abdulaziz Özdemir, Tarsus 3 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde yatıyor. Prostat kanseri, cilt kanseri ve kalp hastası. Murat Karaaslan Tarsus 1 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Azat Taş, Maraş Türkoğlu Cezaevi’nde yatıyor. Yüzde 62 zihinsel engelli var. Fehim Oğuz, Silifke Kapalı Cezaevi'nde yatıyor. Kısmı felç. Umut Savaş Koçyiğit, Rize L Tipi Kapalı Cezaevi'nde yatıyor. Mehmet Emin Ökdem, Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Yüzde 80 engelli ve şizofren teşhisi var. Vedat Bozkurt, Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yatıyor. Saniye Ağbay, Tarsus Kadın Tipi Kapalı Cezaevinde yatıyor. Mesut Yüksel, Antep L Tipi Kapalı Cezaevi'nde yatıyor. Özgür Azat İnci, Osmaniye 2 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde yatıyor. Kronik Psikoz hastası. Emrah İşi, Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi'nde yatıyor. Mevlüde Baştaş, İzmir Aliağa Kapalı Kadın Cezaevi'nde yatıyor. Yüzde 90 engelli var ve 61 yaşında. Nuri Bağış, Denizli Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi'nde yatıyor.”

 

DİLEKÇELERE CEVAP VERİLMEDİ

 

Kendilerine başvuruda bulunan bu 14 hasta tutuklunun tedavi haklarının engellediğini aktardığını belirten Demir, "Ağır hasta olan tutsaklar cezaevlerinde tutulmamalı" diye konuştu. Ağır hasta mahpusların, yaşamlarının son dönemlerini aileleriyle geçirmelerinin anayasal bir hak olduğunu ve bu anayasal hakkın uygulanması gerektiğini ifade eden Demir, hasta mahpuslarla ilgili Adana ve Mersin şubeleri olarak yürüttükleri çalışmaları raporlaştırıp TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na, Cezaevleri Genel Müdürlüğüne, Adalet Bakanlığı'na ve Tabipler Birliği Odası ile paylaştıklarını ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını da kaydetti.

Kaynak : Mezopotamya Ajansı 

İlişkili İçerik