Hasta tutuklunun ilaçları verilmiyor

Hasta tutuklu İzzet Turan’ın abisi Ahmet Turan, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde kalan ağabeyinin cezaevinde keyfi uygulamalara maruz kaldığını ve ilaçlarının verilmediğini, bu nedenle hastalıklarının ilerlediğini söyledi.

DİHA’ya konuşan Turan ağabeyinin kendisine, “İHD’den avukatlar gelsin, durumum hiç iyi değil” dediğini aktardı. Vücut iltihaplanması, romatizma, kalp hastalıkları, kemik erimesi, böbrek ve ciğer yetmezliği, göz bozukluğu, mide hastalıkları yanı sıra kronik rahatsızlıkları da bulunan Turan için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorları, “Cezaevinde kalamaz” raporu verdi. Ancak Adli Tıp Kurumunun  “Cezaevinde kalabilir” raporu vermesi nedeniyle Turan tahliye edilmiyor.

Ağabeyini en son bir yıl önce cezaevinde açık görüşte gördüğünü ve arkadaşlarının yardımı ile yürüyebildiğini anlatan Ahmet Turan, “Bir ay önce de yine cezaevi idaresi ağabeyime ‘İlaçlarını parayla alacaksın’ diyerek ilaçlarını vermemişti. Bizler İHD aracığıyla cezaevine dilekçe verdik, ilaçlarının verilmesi için.  Kendisi para ile vitamin ilaçlarını aldı. Ancak kendisine gerekli olan ilaçlar cezaevi yönetimi tarafından verilmiyor. Bizler bu hukuksuzluğun sonlandırılmasını istiyoruz” dedi

İzzet Turan’ın biran önce tahliye edilmesi gerektiğini ifade eden Turan, Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığına konu ile ilgili defalarca dilekçe yazdıklarını ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını belirtti.Turan, devletin cezaevlerinde bulunan hasta mahpusları ölüme terk ettiğini kaydetti. (Adana/DİHA)

Kaynak: www.evrensel.net

İlişkili İçerik