Hüseyin Dinç'in kahkahası artık yok!!!

“Hüseyin Dinç’i kaybettik. 23 yıllık hapislik Xalo’nun kahkahasını hiç azaltmamıştı. Yaşını, geçen hapislik yıllarını öğrenen herkes onun neşesine gıpta ederdi. 18 yıl önce tutuklanıp Ümraniye Hapishanesi’ne götürüldüğümüzde de kendisini görmeden maltada çınlayan kahkahasını duymuş, kendisinden önce kahkahasıyla tanışmıştım. İşte o kahkaha artık yok.”

15.11.2015

Adil Abi Merhaba,

Umarım iyisinizdir bunca ölüm haberi arasında. Ölüm haberleri artık yüzer yüzer geliyor ülkemizden ve dünyadan. Bu kıllı şeytanlar gerçek anlamıyla terör yapıyorlar. Doğrudan sivilleri hedef alıp toplu katliam yapıyorlar... Sadece onlar değil insanları, sivilleri öldürenler. Nereye bakacağız, nereyi takip edeceğiz şaşırdık. İlçelerden, mahallelerden de ölüm, yıkım haberleri geliyor.

Ölüm hapishanelerden de eksilmiyor. Bir ay önce Hüseyin Dinç arkadaşımızı kalp krizi sonucu kaybettik. Sağlık durumuyla ilgili bilgiler sende vardı. Konudan haberdarsın yani.

Hüseyin’in kahkahası meşhurdur. Herkes onu kahkahasıyla bilir. Bu arada Hüseyin diye bahsetmekte garip geliyor bana. Onu herkes Xalo olarak bilir. Tüm tutsakların Xalosu’dur. Kimse ona Hüseyin diye seslenmez, mektuplarda, notlarda Hüseyin diye yazmazdı, o Xalo’ydu. 23 yıllık hapislik Xalo’nun kahkahasını hiç azaltmamıştı. Yaşını, geçen hapislik yıllarını öğrenen herkes onun neşesine gıpta ederdi. 18 yıl önce tutuklanıp Ümraniye Hapishanesi’ne götürüldüğümüzde de kendisini görmeden maltada çınlayan kahkahasını duymuş, kendisinden önce kahkahasıyla tanışmıştım. İşte o kahkaha artık yok. Umut’la dışarı çıkmayı bekleyen, dışarıya dair hayalleri olan, tutkuyla yapacaklarını anlatan Xalomuz artık yok... Bir insanı 23 yıl hapiste tutmak başlı başına bir vahşet. Ayrıca bu insan daha önce kalp krizi geçirmiş bir kalp hastası olunca, vahşet bir kat daha artıyor. Bu insanın sağ eli kesik olunca, günlük işlerini kendisi göremeyince, işlerini yapmakta zorlanınca; vahşet bir kat daha artıyor. Üstelik bu insan hücrede yanlız tutuluyordu, günün 19 saati kapatılıyordu kapı üstüne. Bütün bunlar onun kahkahasını azaltmıyor; hücresini, hapishaneyi yine de kahkahasıyla çınlatıyordu.

Biz Ağırlaştırılmış Müebbetler’in müddetnamesinde, ceza bitiş tarihi olarak, "ölünceye kadar hapiste kalacak" yazar. Xalomuz’u tahliye ettik yani.

Sevgili Adil Abi, işte böyle; içeride, dışarıda ölüm var, ölüm hep bize var. Direnmeye devam edeceğiz içeride, dışarıda, direneceğiz ölüme de. Yapacağımız başka bir şey yok.

Kendinize iyi bakın. Umutla, dirençle, sevgiyle kalın.

Selam ve Sevgilerimle

BARIŞ İNAN

2 No'lu F Tipi Cezaevi B 7-21

KOCAELİ

İlişkili İçerik