İçeriden: 18 yaşından küçükler için emsal karar

Ergin Doğru, 28 Nisan 2017'de Elazığ E Tipi Cezaevi'nden Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne sürgün edilmişti. O günden bu yana da tek başına tutuluyor. Yaklaşık 15 aydır, tecrit altında ve başka kişilerin bulunduğu bir odaya geçme konusundaki tüm başvurulara ne idare ne de savcı olumlu yanıt vermedi. Yaptığı başvurulara genelde "uygun değildir" diye yanıt veriliyordu. En son yine bu cezaevinde bulunan bir akrabası ile kalmak istediğini belirtti ama bu sefer de akrabasının bulunduğu oda "dolu" denilerek ret edildi. Daha ilginç olan ise ailesi BİMER üzerinden yaptığı başvurulara gelen yanıtlar. En son yakın bir akrabası Alzemir olduğundan hastalığın genetik özelliği olduğu için tecrit altında olmasının tehlikeli olacaktır denildiğinde gelen yanıtta Ergin Doğru'yu hiç görmeyen cezaevi doktoru onun için böyle bir tehlike olmadığını belirtmiş.

 

Nusaybinli Haşim Erkol, 24 Mayıs 2016 günü tutuklandığında 18 yaşından küçüktü (16.5 yaşındaydı) ama kendisine daha sonra 22 yıl hapis cezası verildi. Söz konusu ceza, sanığın 18 yaşından küçük olduğu için -indirim yapılmadığından Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozularak Gaziantep Bölge Mahkemesi 4. Ceza Dairesi'ne iade edildi. Söz konusu İstinaf Mahkemesi, her ne kadar Haşim Erkol'un tutukluluk halini kaldırmasa da, cezayı veren mahkemenin tutukluluk durumunu resen gözden geçirip, tahliye edilmesi için 16 Ağustos 2018, 12 Eylül 2018 ve 10 Ekim 2018 günlerini belirledi. Mahkemenin alacağı karar, daha sonra İstinaf Mahkemesi'nce 17 Ekim 2018 günü gözden geçirilecekmiş.

 

Bolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan ve 7 Mayıs 2018 gününden bu yana açlık grevi yaptığını söyleyen Kahraman Güvenç, 103 kilodan 79 kiloya düşmüş. Elleri titriyor, vücudunun tamamı uyuşuyor, bağırsaklarda sancı olduğu için günde en fazla 4-5 saat uyuyabiliyormuş. Dışarıda akrabası olmayan Kahraman Güvenç'in gönüllü bir avukata ihtiyacı var. Sorgusunda avukat bulunmadığı için kendisine verilen cezanın bozulmasını umuyor.

 

Eski gazeteci arkadaşlarımızdan olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın kitap çalışması sona ermiş. Eylül ayında yayınlanması beklenen kitabını büyük bir merakla bekliyoruz. Sayın Kışanak, gazetemizi görmek istiyor haklı olarak. Onun ve cezaevindeki tüm okurlarımızın bu yöndeki haklı taleplerini yerine getirmeye çalışıyoruz.

 

Şemdinli Belediye Başkanı Seferi Yılmaz, 21 aydır hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunuyor. Van Yüksek Güvenlik Cezaevi'nde bulunan Seferi Yılmaz, hepimizin bayramını kutluyor.

 

Bayram öncesi cezaevindeki okurlarımızdan epeyce kutlama kartı geldi. Her zamanki gibi, Yeni Yaşam gazetemizin yayınlanmaya başladığını duyduklarını; ancak idareden istedikleri halde alamadıklarını belirtiyor. Bir yandan gazetemizin bayilerde satılması için uğraşımızı sürdürürken, diğer yandan da kendilerine gönderdiğim kartlarla durumu dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum.

 

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Coşkun Şimşek, 10 aydır tutuklu bulunan ve ilk kez İstanbul-Bakırköy Adliyesi'nde 10-15 Eylül 2018 günlerinde hakim karşısına çıkarılacak olan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yanında olmaya çağırıyor. Sahi, daha yargılamaları bile başlamadan birçok değişik cezaevlerine sürgün edilmiş olan avukatların Adliye'ye getirilmeyeceği belirtiliyor. Hem uzak cezaevlerine sürgün edeceksin; hem de duruşmaya getirmeyeceksiniz! Böyle adalet olur mu?

 

KİTAP GÖNDEREBİLİRSİNİZ:

Ayhan Kavak

T Tipi Cezaevi

C-3 Siverek - Ş.URFA

 

Ergin Doğru

2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK

Sol D-19 Tek       ELAZIĞ

 

MEKTUBU GELENLER:

---------------------------------

Gültan Kışanak - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Meltem Oktay - Gebze M Tipi Cezaevi

Kahraman Güvenç- Bolu F Tipi Cezaevi

Haşim Erkol - Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi

Ergin Doğru - Elazığ 2 nolu Yüksek Güvenlikli CİK

Fırat Yağmalan - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Ozan Alpkaya - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Ayhan Kavak - Siverek T Tipi Cezaevi

Veli Büyükşahin - Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi

Coşkun Şimşek - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Seferi Yılmaz - Van Yüksek Güvenlikli CİK

İlişkili İçerik