Hüseyin Aykol

Hasta tutsak Resul Kocatürk'ün kitabı yayınlandı: "Tımarhanede 22 Gün"

Yaklaşık yirmi yıldır, cezaevlerindeki sorunlara değinen bir köşem gazetelerimizde yayınlanıyor. Böyle bir köşenin yazarı olmamda kendimin de 10 yıl kadar cezaevinde kalmış olmamın bir rolü olup olmadığını pek tartışmak istemesem de, ülkemizde her gün özellikle ‘içeride’ yaşanan hak ihlallerinin yoğunluğu böylesi bir köşeyi elzem kıldı. “İçeriden” köşemiz üzerinden şimdiye kadar binlerce tutsak ile mektuplaştım.

Tahliyeler uyduruk gerekçelerle engelleniyor gorulmustur

Denetimli serbestlikle tahliye zamanı gelmiş arkadaşlarımızın, İdare ve Gözlem Kurulu’nun somut olmayan kopyala-yapıştır gerekçeleri ile infaz süreleri uzatılıyor. Örneğin Hatice Çalıhan arkadaşımızın tahliye günü geldiği halde ‘okuma yazması yok’ gibi gerekçeyle bırakılmadı

Hüseyin Aykol

Kadın kırımına karşı açlık grevi gorulmustur

Hastaneye götürülen tutsaklar, işi bitince bütün gün nezarette havasız bir ortamda elleri kelepçeli olarak tutuluyor. Kantinde satılan ürünlerin çeşidi az ve pahalı

İçeriden / Hüseyin Aykol

Tutsak yazar "Sadık Aslan ile Baştan Başa"

Ülkemizdeki ekonomik kriz -bekleneceği üzere- ilk önce kültür ortamını sarstı. Nitekim günlük gazetelerin tirajları yerlerde sürünüyor. Sinemalarda film seyretmek desen ateş pahası. Kitap alıp, okumak bile hiç kolay değil. Biraz da bu yüzden özellikle bizim cenahtaki yayınevleri, yeni kitaplar yayınlarken, üzerinde çok düşünüyor ve yayınlayıp yayınlamamakta kılı kırk yarıyorlar.

Hapishanelerden haberler... Bodrum S Tipi’ndeki mahpusların kitap ihtiyacı var!

Bodrum S Tipi Cezaevi’nde tutulmakta olan Harun Kaya, 10 Temmuz 2023 tarihli faks mesajında şöyle diyor: “Yeni Yaşam gazetesine uzun bir süredir malum nedenlerden dolayı ulaşamıyor, okuyamıyoruz. Türkiye’deki mantalite böyleyken başta koşullarımız olmak üzere genel atmosferden, gündemlerinden anlamaya, okumaya çalışıyoruz. Yaklaşık 40 politik tutsak olarak yakın zamanlarda birbirinden farklı hapishanelerden buraya -Bodrum S Tipi Cezaevi’ne- sürgün getirildik. Morallerimiz iyi, politik duruşumuzu koruyoruz. Yeni cezaevi hallerini bilirsiniz.

İdare ve Gözlem Kurulları alarm veriyor!

Kitap okumak: Bir cezaevinde bir mahpusun tahliyesi çok kitap okuyor denilerek ertelendi. Bir başka cezaevinde ise bu gerekçe, söz konusu mahpusun az kitap olduğu şeklindeydi. Oysa içeriye giren kitaplarla ilgili kota ya da kuralları cezaevi idaresi belirliyor.

Su kullanmak: Bir cezaevinde mahpusun temizliğine dikkat etmediği iddiasıyla tahliyesi ertelenirken; bir başka cezaevinde tahliyesi ertelenen mahpusun çok su kullandığı iddia ediliyordu. Oysa çoğu cezaevinde su kotası var. Mahpuslar eğer fazla su kullanırsa, su zaten otomatik olarak kesiliyor.

*** 

Tutsak yazar Sinan Bülbül'den Mektup var

"Umudumuzu cezaevinde korumaya çalışıyoruz. Kaç yıl önce ortam epey durulmuştu, tam barış- çözüm  olacak derken birden bugünlere geldik. Ülkenin değişmeyen tablosu  kısır döngü şeklinde kendini tekrar ediyor. Gerçi şimdi “Tek Tip” moda olarak lanse edildi. Darbe sürecinde birçok cana mal olan şeyi yeniden piyasaya sürülmesi ilginçtir. İrtifa edicidir."

SiNAN BÜLBÜL 

2 NOLU L TİP CEZAEVİ B4

MALTEPE - İSTANBUL

 

18 yaşına basmadan 25 yıl hapis cezası gorulmustur

Adı Can Güder. Hakkari’de gözaltına alınıp, tutuklandı. Önce Van M Tipi Cezaevi’ne, sonra da Van T Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Yaşı 18’in altında olduğu için çocuk koğuşunda kalıyordu. Ancak 18 yaşını doldurduğu için şimdi yetişkinlerin kaldığı odaya verildi. Çocuk koğuşunda kalan arkadaşlarıyla iletişimi kesilmiş olan Can Güder, kendisinin bu cezaevinde yetişkinlerin bulunduğu A4/3 odasında kaldığını bilmesini istiyor.