İçeriden: Cezaevlerindeki kitap sorunsalı

Siyasi düşünce ya da faaliyetlerinden dolayı hapse atılmış kişiler başta olmak üzere, mahpusların cezaevlerindeki zamanlarını değerlendirmedeki en önemli unsurlardan biri kitaptır. Haber ya da dinlence için televizyon izlense de, radyo dinlense de, herhalde kitabın yeri bir başkadır. Dahası içeride açık lise ya da açık yüksek okullarda okuyanlar da, ders kitaplarına ihtiyaç duymakta.

 

Bir insanı herhangi bir nedenle hapse atmak demek, 24 saat boyunca, cezaevi dışarısına çıkamamak demektir. İnsan gibi sosyal varlığa verilebilecek en büyük ceza bu olsa gerek. Ancak özellikle darbe ve benzeri olağanüstü hallerde, mahpuslara sanki cezaevine atılmaları yetmezmiş gibi, kimi ek cezalar verilmeye çalışılmaktadır.

 

Söz konusu cezalardan biri, mahpusun okumak istediği gazetenin ve kendisine gönderilen kitapların verilmemesidir. Oysa söz konusu kitap ve gazete dışarıda serbesttir. Bayi ya da kitapçılardan satın alınabiliniyor. Cezaevi idaresi bazen OHAL'i bahane ederek, bazen kendi kararıyla bunu engelliyor. İçerideki insana belki -yasa ve tüzüklerde belirtilen kimi disiplin cezalarıyla- ek kısıtlamalar getirilebilir ama bunu yaparken bile belli kurallara uyulması gerekiyor.

 

Söz konusu disiplin cezaları bile söz konusu değilken, mahpusların kitaplara, gazetelere erişimine engel olmanın bir-iki yıldır bir bahanesi vardı: OHAL. Şimdi OHAL kalktığına göre, içeriye kitap alınmasının engellenmesi konusunda hiçbir bahane kalmamıştır. İçerideki okurlarımız, bu konuda talepte bulunurken; bizler de onlara okunmuş ya da yeni kitapları göndermeye başlamalıyız. Buradaki her isim, kitap gönderebileceğiniz bir adres anlamına gelmekte. Haydi postaneye!

* * *

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Mahir Doğan, Ayten Öztürk'ün kayıp edilmek istendiğini belirtiyor ve bu konuda kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyor. Basına yansıdığı kadarıyla Ayten Öztürk, Lübnan devleti tarafından 9 Mart 2018 günü Türkiye devletine teslim edilmiş. Ancak Ayten Öztürk'ün şimdi nerede, tutuklandıysa hangi cezaevinde olduğu bilinmiyor.

 

Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi'nde bulunan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi editörlerinden Mehmet Ali Çelebi ve gazetenin Yazıişleri Müdürü İshak Yasul, kendileri hakkında açılan davanın ilk duruşmasının yapılacağı 12 Eylül 2018 günü, okurlarımızı İstanbul-Çağlayan'daki adliyeye bekliyor ve hepimize selamlarını iletiyorlar.

 

Yeni Yaşam gazetemizin bayilerde satışı konusundaki anlaşmayı henüz yapamadık maalesef. Cezaevlerinden gazetemizi isteyip de alamayan okurlarımız haklı olarak, bu konuda idare ile tartışmalar yaşıyorlar. İçeride akrabası olan okurlarımız, bu durumu onlara iletirse seviniriz.

 

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Nazlı Soglin - Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi

Rihan Kavak Özbek - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

Ferit Orak - Bolu F Tipi Cezaevi

M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi

Haydar Sönmez - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

Mahir Doğan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

İshak Yasul - Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi

M. Ali Çelebi - Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi

 

İlişkili İçerik