"İçeriden dışarıya fotoğraf' sergisine yoğun ilgi

‘HAYAL ETMEK VE PAYLAŞMAK GÜZEL ŞEY’

Türkiye’de 240 bin tutuklunun olduğunu hatırlatan Red Fotoğraf üyesi Ayten Ünal da, "Tutsak olmak için ne içerisi ne de dışarısı yeterli değil. Dışarıda olup gerçekten kendilerini özgür hissetmeyenlerin olduğunu görüyoruz. İçeride tutsak olup, kendini özgür hisseden birçok arkadaşımız var. Biz dışarıdaki siyasi gündemle moralimizi bozarken, onlardan aldığımız mektuplarla hayata daha çok bağlanıyoruz. Bu projemizin amacı içerideki arkadaşlarımızla dayanışmaktır. Dayanışmak güzel bir şey, hayal etmek ve hayallerimizi paylaşmak da güzel bir şeydir” diye konuştu.

Cezaevindeki 68 tutuklunun çekmeyi hayal ettikleri fotoğraflardan oluşan "İçerden dışarıya fotoğraf" sergisi, İzmir'de açıldığı ilk günde yoğun ilgi gördü.

Görülmüştür ekibi ve Red Fotoğraf Grubu tarafından cezaevlerindeki tutuklular ile dayanışmak amacıyla projelendirilip, 68 tutuklunun çekmeyi hayal ettikleri fotoğraflar "İçerden dışarıya fotoğraf" sergisi ile İzmir'de görücüye çıktı. Kültürpark’ta bulunan Fuar İzmir Sanat Merkezi’nde açılan sergide, tutukluların çekmeyi hayal ettikleri fotoğraflar, ilgililer ve fotoğraf severlerin beğenisine sunuldu.

Sergilenen her fotoğrafın hemen altında o fotoğrafları hayal eden tutukluların gönderdikleri mesajları yer aldı.

 

'ONLAR UMUT OLDU’

İlk gününde yoğun ilgi gören sergi bir hafta boyunca açık kalacak. Proje Koordinatörü Sultan Güner, projenin esas amacının tutukluların dışarıdaki sesi olmak olduğunu ifade etti.

Güner, “O fotoğrafı çekenin aslında makinalar değil, beyinler olduğunu, üretimin beyinden başladığını ve onlara sadece aracı olacağımızı bildirdik onlara. Bize çok değişik istekler geldi. Serbest şekilde çalıştık, hayali gerçekleştirecek bütün yolları deneyebiliriz dedik. Sırbistan’a, çöl bölgesine gidip çekmemiz gereken fotoğraflar oldu. Onların ne kadar özgür olduklarını bize yazdıklarında gördük. Katliam yaşadık bu proje süresi içinde, biz onlara bu acımızı söylediğimizde bize yazdıklarıyla onlar bizi toparladılar. İçeride biraz daha başka, dışarıda gördüğümüz gibi olmuyor. Onlar umut dolular” dedi.

 

 ‘TUTUKLU SAYISI SADECE RAKAM DEĞİL’

Görülmüştür ekibinden Gamze Yentür ise, bu projenin tutukluların üretmeleri ve kendilerini var etmeleri için yapıldığına ifade etti.

Türkiye tarihinde cezaevlerine baktıklarında mücadelenin, baskının, tecridin ve direnişin alanları olduğunu söyleyen Yentür, “F Tipi cezaevlerinin süreçlerinde de tutsakların daha farklı şekilde ürettiklerini de gördük. Alanlarını ne kadar daraltırsanız daraltın, tutsaklar ‘Biz buradayız, biz varız, biz yaşıyoruz ve üretiyoruz. İçerisi dışarısı bize fark etmez’ demiş oldular. Cezaevlerindeki tutukluların sayıları sadece birer rakam değildir, dolayısıyla herkesin bu duyarlılıkla yüzünü cezaevlerine dönmesini istiyoruz” dedi.

 

İlişkili İçerik