İÇERİDEN: Üç kişilik yerde dokuz kişi kalıyor

Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi'ndeki sorunlar diz boyu. Dahası birçoğu yasa ve yönetmeliklerde dahi var olan hakların kullandırılmaması üzerine. Örneğin hasta tutsaklarla ilgili raporları, hastanın kendisi ya da vekili inceleyemiyor. Verilmesi gereken diyet yemekleri verilmiyor.

 

Bu cezaevinde bulunan Ali Onay, göz muayenesi için götürülmüyor. Oysa hastane cezaevinin yanında. Yani yol için güvenlik söz konusu değil. Fıtık ameliyatı olan Özgür Karakaya, ameliyat sonrasında konulduğu ring aracında dört hapishane dolaştırıldıktan sonra cezaevine getirildi.

 

Üç kişinin yaşam alanı olarak yapılan hücrelerde 9 kişi kalıyor ve bir kişi yerde yatıyor. Ziyaret yasakları, ara verilmeden devam ettiriliyor. Ali Önay, Sercan Ahmet Arslan, Hüseyin Süngü, Mehmet M. Doğanay, Musa Kurt, Tahsin Sağaltıcı, Ufuk Keskin, Emre Sarıgül'e, başka hücre cezası olmak üzere ziyaret, iletişim cezaları verilmiş. Bu cezaları bazıları, itiraz sonrasında Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da onaylanmış.

* * *

Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde Mart, Nisan, Mayıs aylarına ait hak ihlallerinin dökümü şöyle: Selçuk Çelik hakkında üç ayrı karar ile birer gün hücre cezası; Erdi Sidal hakkında iki ayrı bir aylık ziyaret yasağı; Sinan Akbayır hakkında iki ayrı karar ile 1+2 gün hücre cezası ve bir ay ziyaret yasağı; Sadık Sabancılar iki ayrı kararla birer aylık ziyaret yasağı; Murat Karayel ve Kemal Tufan'a dörder günlük hücre cezası; Süleyman Yılmaz Bulduruç'a bir ay iletişim cezası verildi. Bunların birçoğu infaz edildi ya da infaz edilmeye başlandı. Bu cezaevinden hastaneye yapılması gereken sevklerin hemen hemen hepsi, ya tek hücreli ring aracı ya da kelepçeli muayene yüzünden yapılamadı. Dışarıdan gönderilen kitap ve dergilerin içeriye verilmeme sorunu da halen sürmekte.

* * *

Akhisar T Tipi Cezaevi'nde bulunan Mehmet Bayram'ın biraz da yaşlılıktan kaynaklı olarak diyabet, tansiyon, kalp, böbrek yetmezliği, prostat hastalığı var. Altı ayda bir kontrole gitmesi gerekiyor. Ancak gitmesi gereken zamanın üstünden üç ay geçmiş olmasına rağmen götürülmedi. Böbrekleriyle ilgili Celal Bayar Üniversitesi'ne gitmesi gerekiyor ama halen götürülmedi ve ne zaman götürüleceği hakkında da kendisine bilgi verilmiyor.

 

TV 10 kameramanı Kemal Demir, altı aydır Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi'nde bulunuyor ve kendisi cezaevine girdiğinde 5 aylık olan oğlu Roni, bir ay sonra 1 yaşına babası yanında olmadan basacak!

 

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Mehmet Bayram - Akhisar T Tipi Cezaevi

Sedat Avcı - Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi

Mustafa Kocatürk - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Kemal Demir - Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi

Ali Önay - Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi

İlişkili İçerik